Strona główna Styl życia Moda i styl Jakie firanki wybrać na jesienną dekorację okna?

Jakie firanki wybrać na jesienną dekorację okna?

0
Nawet jeśli jesieni za oknem daleko do złota i czerwieni, możemy zadbać o to, by jesień na naszym oknie przyciągała wzrok. Jak to zrobić? Dobierz odpowiednie firanki!

Jesienne firanki w oknie salonowym – jaki kolor wybrać?

Jesień to ta pora roku, w które powoli żegnamy się ze światłem słonecznym. Dzień budzi się późno, a mrok przychodzi zdecydowanie za wcześnie. Dlatego, by zadbać o jak największą ilość światła słonecznego w domu, trzeba zrezygnować z ciemnych firanek. Nawet jeśli latem cieszyliśmy się firankami szmaragdowymi lub szafirowymi, nie zamieniajmy ich jesienią na rubinowe. Będą za ciemne.

O każdej porze roku dobrze sprawdzą się białe firanki, także jesienią warto na nie postawić. Jeśli jednak szukamy kolorowych, lepiej wybrać beżowe, écru lub żółte. Będą najlepszym nawiązaniem do kolorów jesieni. Trzeba tylko pamiętać, że zmiana firan na kolorowe, pociąga za sobą także zmianę zasłon. Powinny być utrzymane w podobniej kolorystyce, ale być o kilka tonów ciemniejsze.

Jesienne firanki w salonie – postaw na delikatny ażur

Ażurowe firanki z alena-firany.pl są nie tylko bardzo dekoracyjne, ale i dobrze przepuszczają światło słoneczne. To lekka tkanina o skomplikowanym splocie. Znamy ją dobrze z okien naszych babć. Wszystkie te firanki o skomplikowanych wzorach i nieregularnych dziurkach to właśnie ażur. Ten nowoczesny jest nieco inny – znacznie subtelniejszy. Wysokiej jakości ażurowe dekoracje mogą zajmować całość lub tylko część firanki. W każdym przypadku będą przejrzyste i bardzo dekoracyjne. Jesienią dobrze sprawdzi się ażur z motywem liści. Jeśli wybieramy firany do salonu, pamiętajmy, że powinny sięgać do podłogi. Krótkie firanki lepiej sprawdzą się w kuchni lub sypialni.

Jak upiąć firanki jesienią

Sposób upinania firanek będzie w dużej mierze zależał od pomieszczenia. O ile w salonie najlepiej sprawdzą się firanki przepuszczające dużo światła, a więc lekko marszczone lub upinanie po bokach okna chwostami, o tyle w sypialni dobrze jest zastosować ich całkowite przeciwieństwo. W sypialni dobrze sprawdzą się firanki mocno marszczone, o gęstym splocie. Takie upięcie sprawi, że pomieszczenie wyda się cieplejsze i bardziej intymne. Okno w sypialni ozdobione gęstymi firankami będzie ładnie wyglądało w zestawieniu z klasyczną roletą.

Firanki na jesień – gotowe czy na wymiar

Gotowe firany to bardzo dobra opcja, ale tylko pod warunkiem, że ich rozmiar idealnie odpowiada rozmiarowi okna. W praktyce chodzi po prostu o okna o standardowych rozmiarach, jakie najczęściej widuje się w budownictwie wielorodzinnym. W domu jednorodzinnym, w którym okna były zamawianie na wymiar, firany gotowe mogą nie być dobrym wyborem. Tkanina o kilka centymetrów za krótka lub za długa zrobi złe wrażenie. W takim przypadku lepiej zamówić firanki na wymiar.

Firanki na jesień – a może z dekoracyjnym nadrukiem?

Wielokolorowe firanki to bardzo dobra propozycja na jesień. Tu do wyboru mamy dwie opcje: postawić na jesienny motyw lub kolor. W pierwszym przypadku na firance powinny być uwidocznione liście lub owoce jesieni, np. jabłka. W drugim motyw nie ma znaczenia, pod warunkiem, że firanka będzie utrzymana w kolorach Złotej Polskiej Jesieni. Dla lepszego efektu warto zadbać, by w pomieszczeniu znajdowały się inne dodatki w podobnej tonacji kolorystycznej.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments