Strona główna Styl życia Jakie dane są niezbędne do wystawienia poprawnej faktury VAT?

Jakie dane są niezbędne do wystawienia poprawnej faktury VAT?

0
Wystawienie faktury VAT nie dla każdej osoby musi być prostą czynnością. Najpierw należy nabrać wprawy i doświadczenia, aby móc bez zarzutów operować takimi fakturami, gdy będzie istniała tego typu konieczność. Istnieją pewne dane, które muszą znaleźć się obowiązkowo na fakturze VAT, inaczej taki dokument fakturą nie będzie mógł być nazwany. Reguluje to specjalna ustawa, dlatego każdy ma wgląd do przepisów z którymi warto się dobrze zapoznać.

Faktura VAT może być dokumentem wystawionym w formie papierowej, ale też elektronicznej. Nie ma to większego znaczenia, najważniejsze jest to, aby była ona wystawiona za każdym razem poprawnie, zgodnie z prawem. Faktura wystawiana elektronicznie może mieć dowolny format, nie jest to ściśle określone w ustawie, dlatego też zainteresowani mają tutaj pełne pole do popisu, posługując się swoimi ulubionymi formatami.

Jakie dane obowiązkowo muszą znaleźć się na fakturze?

Obowiązkowo na fakturze VAT muszą znaleźć się takie dane jak:

 • data wystawienia,
 • kolejny numer faktury,
 • cena jednostkowa netto,
 • stawka podatku,
 • numer identyfikacji podatkowej (zarówno podatnika, jak i nabywcy),
 • imiona i nazwiska stron, najlepiej z adresami,
 • ogólna kwota należności,
 • wartość towarów, czy też usług,
 • ilość towarów, czy też usług,
 • kwoty związane z ewentualnymi obniżkami lub upustami,
 • data dostawy zamówionego towaru,
 • dokładna nazwa towaru lub usługi,
 • kwota podatku (w tym przypadku od wartości związanej ze sprzedażą netto),
 • suma wartości związana ze sprzedażą netto.

Są to wszystkie dane, które muszą znaleźć się na fakturze VAT, aby była ona w stu procentach z obowiązującą aktualnie ustawą. Jest tego dość dużo, więc fakturę przed wysłaniem lub wydaniem należy bardzo dokładnie sprawdzić, aby potem nie dochodziło do jakichś przykrych incydentów z udziałem jednej lub drugiej strony, biorącej udział w przeprowadzanej transakcji. Wszystkie dane muszą być wypisane na fakturze precyzyjnie, w sposób prawidłowy, więc lepiej się z tym za bardzo nie spieszyć. Uniknie się w ten sposób kłopotów, dlatego cierpliwość w takich przypadkach jak najbardziej popłaca.

Ważność faktury a kompletne dane

Jedynie z kompletnymi danymi faktura jest ważna, dlatego też nie da się tego obejść. Trzeba poświęcić trochę czasu na wypełnienie faktury VAT, jeśli wszystko chce się załatwić w pełni profesjonalnie. Oczywiście istnieją też pewne przypadki, gdy należy dodać niektóre dane (tzw. obligatoryjne). Związane jest to z kilkoma usługami, w branży turystycznej, czy też przy sprzedaży dzieł sztuki, itd. Wszelkie zapisy z tej kategorii również można znaleźć w ustawie, dlatego też dokładne zapoznanie się z nią jest tutaj elementem kluczowym dla początkujących przedsiębiorców, którzy chcą dbać o swój interes, ale też o własnych klientów. Ustawa o podatku od towarów i usług to najistotniejszy dokument dla wszystkich osób, które wystawiają na co dzień faktury VAT. Znajdzie się tam też wszystkie ważniejsze informacje na temat tego, jakie dane nigdy nie powinny znaleźć się na fakturze VAT. Z takimi przepisami wypełnianie faktur nie będzie skomplikowanym procesem, nawet dla początkujących osób, które dopiero rozwijają swój biznes na rynku. Na pewno jednak za każdym razem wypada do sprawy podejść na poważnie, aby nie narobić sobie problemów i nie stracić zaufania klientów.

Udzielona rada o wystawianiu faktur pochodzi z portalu Faktury.pl oferującego usługę wystawiania faktur online.

REKLAMA
Poprzedni artykułKolejna hybryda uziemiona
Następny artykułPowstają struktury lokalne partii Wiosna