Strona główna Aktualności Jak Zenon trafił za kraty

Jak Zenon trafił za kraty

0

Pabianicki fotograf Łukasz „Zenon” Gorzelak odwiedził najmroczniejsze więzienie w Polsce, czyli zlikwidowany w 2006 roku zakład karny w Łęczycy. Zdjęcia z wnętrza robią wrażenie.

Łukasz specjalizuje się w krajobrazach. Jego ulubioną techniką jest HDR, czyli wykonywanie zdjęć o dużej rozpiętości tonalnej (mniej więcej tak widzi ludzkie oko).
– Swoje początki z fotografią zacząłem w 2004 roku. Miałem 18 lat. Dostałem na urodziny Kodaka C533. To standardowa cyfrówka, więc wyciskałem z niej siódme poty – wspomina.
Po 4 latach, za pierwsze zarobione pieniądze kupił lustrzankę Pentaxa K200D ze standardowym obiektywem Pentax SMC DA 18-55 II. To zmieniło jego patrzenie na jakość i możliwości robienia zdjęć. Wtedy też pierwszy raz zetknął się z techniką HDR, w której zakochał się bezpowrotnie.
Łukasz w marcu 2014 roku wziął udział w plenerze fotograficznym zorganizowanym w zamkniętym już więzieniu w Łęczycy. Fotograficy, którzy mogli wejść do więzienia mieli do dyspozycji wszystkie pomieszczenia, nawet komórki i poddasze.
– Zwiedzanie każdej celi to jak poznawanie nowej historii. Niektóre z nich mogły naprawdę zdziwić, a nawet i przestraszyć. Tak jak wielka plama krwi przy zlewie w jednej z cel. Wyczuwa się, że działo się tutaj to, czego zwykli śmiertelnicy nigdy nie zobaczą  – opowiada Łukasz.
– Ten zakład, ze względu na warunki tam panujące szybko zyskał opinię jednego z najsurowszych w Polsce. Nigdy nie odnotowano jakiejkolwiek ucieczki z tego miejsca.

Zakład karny został zbudowany przez zakon Dominikanów w XIII wieku i był pierwszym obiektem murowanym w Łęczycy. Pod koniec XVIII wieku, za sprawą Prusaków, klasztor stracił swój religijny charakter i został przerobiony na więzienie. W czasie stanu wojennego przetrzymywani byli w nim internowani działacze Solidarności (np. Władysław Frasyniuk). I choć oficjalnie więzienie mogło pomieścić 450 osób, to w trakcie tego okresu, na jego terenie znajdowało się 1200 więźniów politycznych. Oficjalna likwidacja zakładu nastąpiła 31.12. 2006 roku. Obecnie jego właściciel, czyli Skarb Państwa, poszukuje inwestora i co jakiś czas wystawia go na sprzedaż (ostatni raz w grudniu 2013 roku).

Plener zorganizowała fundacja Via Art.

 

 

REKLAMA