Strona główna Styl życia Jak pielęgnować meble łazienkowe?

Jak pielęgnować meble łazienkowe?

0

Ze względu na zgubny wpływ wilgoci oraz podwyższonych temperatur, szafki w łazience powinny być objęte szczególną troską. W przeciwnym wypadku konieczność zakupu nowego kompletu stanie się wcześniej czy później faktem. Poniżej zamieszczamy krótki samouczek, jak zapewnić meblom łazienkowym długowieczność.

 

Meble do łazienki? Zapytaj fachowca!

Specjaliści zatrudnieni w firmie J.R.K Ryszard Kujawski, od lat zajmujący się produkcją mebli łazienkowych na zamówienie, wskazują na kilka podstawowych działań, które zapobiegną zniszczeniu naszego umeblowania:

Regularne wycieranie kurzu

Łazienki rzadko kiedy bywają sprzątane pod kątem kurzu i jest to typowy grzech zaniechania. Wilgoć obecna w powietrzu potrafi przyciągać go z podobną siłą, jak włączony telewizor, a w dłuższej perspektywie związać jego drobinki z powierzchnią szafki łazienkowej (mowa tu zarówno o meblach drewnianych, jak i drewnopodobnych).

Pozbywając się kurzu zwłaszcza z powierzchni drewnianych, należy stosować wilgotną oraz suchą szmatkę, przy czym pierwsza z nich powinna być jedynie lekko nasączona wodą, aby nie pozostawiać nadmiaru zacieków.

Stosowanie profesjonalnych środków konserwujących

Czy to płyta laminowana, czy naturalne drewno, każda powierzchnia wymaga innego podejścia, zależnego od wskazań producenta. W obu przypadkach zaleca się jednak stosowanie środków konserwujących z domieszką wosków lub silikonów. Aplikowane systematycznie na powierzchnię mebli w łazience, pozwalają zmniejszyć stopień wchłaniania wilgoci, zabezpieczyć przed promieniowaniem UV i przede wszystkim poprawić wygląd. Preparaty te są oferowane w najróżniejszej formie: od wygodnych w użyciu spray’ów, poprzez oleje, aż po żele.

Na rynku istnieją też zbliżone środki o dodatkowym działaniu antystatycznym, lecz opinie na temat większości z nich zdają się być podzielone.

Usuwanie substancji agresywnych

Co sprawdza się w przypadku kabin prysznicowych czy muszli klozetowych, dla mebli bywa zabójcze. Wszelkie detergenty lub inne żrące substancje mogą pozostawić na powierzchni mebli łazienkowych trwały ślad, dlatego kluczowe jest ich jak najszybsze usunięcie. W pierwszej fazie należy się posłużyć suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym, następnie przetrzeć mebel ponownie przy użyciu wilgotnej szmatki, a na końcu wytrzeć go do sucha przy użyciu nowej, niezabrudzonej szmatki.

Analogiczne działanie należy podjąć w przypadku zabrudzeń lakierami lub perfumami w aerozolu, gdyż ich skład chemiczny ma równie negatywny wpływ na szafki łazienkowe. Tutaj będziemy zazwyczaj zmuszeni uciec się już na samym wstępie do operowania wilgotną szmatką. Jest to spowodowane krótkim okresem zasychania wspomnianych substancji.

Wietrzenie

Meble łazienkowe, poddane długotrwałemu działaniu warunków zbliżonych klimatowi tropikalnemu, wcześniej czy później ulegną procesowi pleśnienia. Dla zachowania odpowiedniej cyrkulacji powietrza w łazience, najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością zainwestowanie w prosty system wentylacji mechanicznej. Wentylator zainstalowany w kanale wywiewnym pozwala zachować standardową temperaturę i wilgotność powietrza w trakcie kąpieli lub wytężonego sprzątania. Niestety w budynkach wyposażonych w systemy wentylacji zbiorczej montaż urządzeń tego typu nie jest dozwolony.

Na potrzeby niewielkich łazienek wystarczająca będzie jednak lekko ulepszona wentylacja grawitacyjna. Oznacza to zachowanie standardowej kratki wentylacyjnej, przy położeniu jednoczesnego nacisku na regularne wietrzenie pomieszczenia – zwłaszcza po wspomnianym sprzątaniu lub kąpieli. Dla przywrócenia uśrednionych warunków domowych, drzwi lub okno powinny być otwarte przez ok. pół godziny.

Podobnie jak meble kuchenne, tak i meble w łazience wymagają szczególnej uwagi ze strony właściciela. Ich użytkowy charakter sprawia, że są one o wiele bardziej narażone na zniszczenie niż przykładowo meble pokojowe. Konsekwentna pielęgnacja szafek łazienkowych pozwoli cieszyć się ich funkcjonalnością oraz wyglądem przez długie lata.

Polecamy również artykuł pod tytułem „Jak urządzić estetyczną i funkcjonalna łazienkę”.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments