Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Jadąc na urlop, nie zapomnij o ochronie. Przed czym chronią kremy z...

Jadąc na urlop, nie zapomnij o ochronie. Przed czym chronią kremy z filtrem?

1

Urlop to czas wypoczynku i przerwy od obowiązków zarówno zawodowych, jak i tych prywatnych. Jednak nawet podczas wakacji nie można zapominać o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Przy pakowaniu koniecznie pamiętajmy o odpowiednim kremie z filtrem. Sprawdź, przed czym chroni on Twoją skórę i jak wybrać odpowiedni.

Dlaczego warto stosować krem z filtrem?

Promienie słoneczne docierają do Ziemi przez cały rok, jednak w okresie letnim są one znacznie silniejsze i mogą wyrządzić pewne szkody w organizmie człowieka. Długa ekspozycja na słońce przyczynia się przede wszystkim do pogorszenia stanu skóry. Najbardziej znanym objawem są poparzenia, jednak negatywnych skutków opalania może być znacznie więcej. Promienie UV powodują, że skóra staje szorstka, sucha, mniej sprężysta, a do tego szybciej się starzeje.

Jak widzisz, wszystkie te objawy dotyczą głównie estetyki skóry i dla niektórych mogą wydawać się błahe, jednak to nie wszystko. Niestety najgroźniejszym objawem długotrwałej ekspozycji na słońce może być też nowotwór skóry. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem, które zapobiegną szkodliwemu działaniu promieni UV na nasz organizm. Warto pamiętać, że negatywne skutki opalania w postaci raka skóry mogą pojawić się nawet kilka lat później. Dlatego nie można zapominać o odpowiedniej ochronie, nawet gdy nie widzimy widocznych zmian na skórze. 

Jak działają kremy z filtrem?

Działanie tego typu produktów zależy od rodzaju użytego filtra. Obecnie producenci w swoich preparatach stosują filtry mineralne lub chemiczne. Te pierwsze są bogate w tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Ich zadanie polega na odbijaniu promieni UV, które negatywnie wpływają na skórę. Z kolei filtry chemiczne pochłaniają promienie słoneczne, a następnie przekształcają je w energię cieplną, która nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych.

A co z oznaczeniami na kremach? Na opakowaniach zauważyć można m.in. takie informacje jak SPF 10, SPF 30 lub SPF 50. Mówią nam one o wysokości zastosowanego filtra, czyli o tym, jak długo można przebywać na słońcu po użyciu kremu. Zatem jak działa krem do opalania z filtrem 50? Liczba mówi nam o tym, ile razy dłużej możemy bezpiecznie przebywać na słońcu, w porównaniu do ekspozycji na słońce bez ochrony. W szerokości geograficznej Polski, oparzenia na skórze, na której nie zaaplikowano ochrony, pojawiają się po ok. 20 minutach. Krem z filtrem 50 będzie chronił skórę 50 razy dłużej, czyli przez 1000 minut

Jaki krem z filtrem wybrać? 

Krem z filtrem powinno dobierać się do karnacji skóry. Im jest ona jaśniejsza, tym wyższy filtr należy stosować. Przyjmuje się, że osoby z bardzo bladą skórą nie powinny korzystać z kremów o filtrze niższym niż SPF 30. W przypadku bardzo ciemnej karnacji można skłonić się ku niższej ochronie. Wyjątkiem jest jednak skóra twarzy, która jest niezwykle delikatna i wrażliwa, dlatego do ochrony tego miejsca najlepiej stosować kosmetyki z filtrem SPF 50 i więcej. Kremy i balsami z filtrami do różnych karnacji znaleźć możesz na stronie wapteka.pl. Dostępne są tam produkty zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. 

Jeśli podczas urlopu, chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, nie zapominaj, aby do wakacyjnej walizki spakować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Oto ja:
„Widać, że lokalny głupek powrócił. Weź coś człowieku na uspokojenie ” B