Strona główna Aktualności Jach grochem o ścianę Jach grochem o ścianę: Polski Ład – u nas nie ma czym...

Jach grochem o ścianę: Polski Ład – u nas nie ma czym się chwalić

43
Politycy Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali w poniedziałek spotkanie z samorządowcami z powiatu pabianickiego, aby przyjąć podziękowania za pieniądze przyznane z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Na spotkanie zaproszeni zostali również dziennikarze.

Jak to bywa na konferencjach politycznych (mam na myśli wszystkie partie), albo się chwali swoje dokonania, albo roastuje oponentów. Tym razem było chwalenie, bowiem  premier Mateusz Morawicki ogłosił, że do polskich samorządów trafią 23 mld złotych.

Jak się okazało, wszystkie gminy powiatu pabianickiego, łącznie ze starostwem powiatowym, otrzymają blisko 74 mln złotych. To jest około 622 zł na jednego mieszkańca. Poseł Marek Matuszewski trzymał dumnie wydrukowaną planszę z dokładnymi cyframi.

– Witam wszystkich samorządowców i widzę na waszych twarzach radosny uśmiech, a jest się z czego cieszyć – mówił Matuszewski.

– Pieniądze są, tylko trzeba je rzetelnie znaleźć i rzetelnie podzielić – dodał poseł Piotr Polak.

Przyjrzałem się tej rzetelności i powiem rzetelnie, z kalkulatorem w ręku – jesteśmy poszkodowani i ja się nie cieszę tak, jak poseł. Pewnie nie tylko ja…

Wracając do wyliczeń: jesteśmy poszkodowani nie tylko jako miasto powiatowe, ale również cały powiat, bo proporcje w przyznanych środkach znacznie się komuś rozjechały. Podam przykłady. Na teren powiatu łaskiego przeznaczono 50 mln złotych, co daje 1 000 zł na mieszkańca (u nas 622 zł). Powiat sieradzki otrzymał 122 mln zł, co daje 1 033 zł na mieszkańca, powiat zduńskowolski – 55,7 mln zł, czyli 844 zł na mieszkańca, powiat tomaszowski 107 mln, co daje 922 zł na mieszkańca, powiat łowicki 78 mln, czyli 1 000 złotych na mieszkańca, a powiat brzeziński 53,2 mln zł, co daje 1 717 zł na mieszkańca – to prawie 3 razy więcej. Nie będę wymieniał wszystkich powiatów (mamy ich w województwie 21), ale gorzej potraktowani zostali jedynie mieszkańcy powiatu zgierskiego. Co ciekawe, w większości powiatów kwota na jednego mieszkańca przewyższa 1000 złotych.

– Trzeba podkreślić, że jest to pilotażowa edycja programu i przekonany jestem, że pieniądze do Pabianic będą płynąć szerokim strumieniem – mówił poseł Paweł Rychlik.

Te słowa na pewno zapamięta obecny na spotkaniu prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz, bowiem gmina miejska dostała najmniejszą kwotę z wszystkich gmin powiatu – jedynie 4,5 mln złotych (69 zł na mieszkańca!). Warto zaznaczyć też, że inne miasta naszego województwa dostały sporo większe dofinansowania – Skierniewice 32,6 mln zł, Piotrków Trybunalski 25,7 mln zł, Łowicz 21,8 mln zł, Sieradz 17,7 mln zł, Bełchatów 18 mln zł, Tomaszów Mazowiecki 18,9 mln zł, Radomsko 29,9 mln zł, Zduńska Wola 7,6 mln zł.

Politycy PiS mówili jednogłośnie, że podział pieniędzy nie ma nic wspólnego z polityką.

Panowie parlamentarzyści z PiS, zastanawia mnie jedynie, czym tu się chwalić? Po co ta konferencja? Za co miał dziękować prezydent Pabianic? Jesteśmy na przedostatnim miejscu w całym województwie, jeśli chodzi o proporcjonalny podział funduszy. To nie jest powód do dumy.

Przemysław Jach – redaktor naczelny portalu epainfo.pl

„Jach grochem o ścianę” to cykl publicystyczny i prezentuje subiektywne opinie autora.

REKLAMA
Poprzedni artykuł1 listopada ruch na ul. Kilińskiego bez zmian. Czy czeka nas drogowy armagedon?
Następny artykułArcheolodzy wrócili na Zamkową. Co odkryto tym razem?
Subskrybuj
Powiadom o
43 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

patrząc na zdjęcie i spojrzenie wybrańców narodu myślałem że TVN do nas przyjechał i kręcą kolejny odcinek „Chłopaków do wzięcia „

Patrząc na to zdjęcie. Jakie oni mają spracowane rence.

Powód do pochwał dla jedynie słusznej partii winien brzmieć.. że w ogóle coś dostaliśmy.
Te obrazki, te gadki, pamiętam. PRL w całej krasie…

Nie dali, bo tyle już mamy obiecane przez prezydenta, że po co ładować bogatemu?

W takich okolicznościach jedyne, co ci pozostało, to porażkę rządu na całej linii obrócić w taki żart. Niewysokich lotów w dodatku.

Nikt tak kiepsko z nas nie żartuje i tak niskich lotów retoryki nie uprawia jak miłosciwie nam panujący. Przykład idzie z góry…

Jeśli dla kogoś PiS jest wzorem do naśladowania, to współczuję.

jestem tego samego zdania

Gdyby chociaż był ukończony amfiteatr w parku wolnosci a dobrodzieje siedzieli na szczycie jak zacni faraonowie, to nie godni samorzadowcy mogli by na kolanach wspinac sie po schodkach, by móc w podzięce ucałować pierscień dobrodziejów

Trzeba też zauważyć, że gmina Dłutów – Zagłębie PiS dostała ponad 1000 zł na mieszkańca, a miasto Pabianice 69 zł na mieszkańca. Taki to pisowski nieład.

Powszechnie wiadomo, że polski wał jest absolutnie niekorzystny dla praktycznie wszystkich ale łapki po pieniążki z tegoż wału wyciąga się co?

PIS kase na te programy bieze od każdego ale zwracac to juz tylko wyznawcom co?

Wystarczyło poczynić schematy, która gmina, miasto ma jakiego rządzącego, a następnie porównać to procentowo z dotacją, które dostały „nieprawilne” samorządy. Szkoła, temat wyborczy Grzegorza Mackiewicza, na starcie była skazana na porażkę w tym projekcie. Nikt z drugiej strony nie dołożyłby się do sztandarowego planu swojego politycznego konkurenta. Stary Rynek – chwała Wam za to! Władze lokalnego PiS będą się chwalić, że dbają o serce miasta, zaś zakała tegoż, bo jak to miejsce wygląda, litości, stanie się godnym tłem dla rewitalizowanego głównego ciągu miasta. A przy okazji chwalebnie zniknie pomnik, który wyraźnie kłuje w oczy niektórych ustawodawców. Dobrze jest, po cichu… Czytaj więcej »

Szkołę Mackiewicz obiecywał w 2018 przed wyborami . Obiecywał wtedy same cuda na kiju Nikt wtedy nie słyszał o tarczach, covidzie, polskim ładzie. Panie Jach za co zatem chciał Prezydent szkołe budować, z jakich pieniędzy ? Pana gadsnie jest żałosne Pabianice są cały czas pod kreską i rząd cały czas do pabianic dopłaca. Proszę uczciwie policzyć ile kasy przytulił od rządu Mackiewicz a ile sam wypracował. Żeby coś Nam zabrać, najpierw musieli byśmy coś mieć.

To ile rząd wypracowal pieniedzy?
Nie liczac zebranej kasy roznego rodzaju opodatkowania

Przy urnie wyborczej pis dostanie takie poparcie jak teraz potraktował Pabianice. I nie będzie kto miał robić obłudnych konferencji. A to już niedługo.

PiS w Pabianicach nie ma poparcia i nie będzie miał. Co innego jak by miał to ten wpis byłby sensowny

jak zwykle- wyborcy szybko zapomną

Dali zapewne tylko dlatego na rewitalizację Starego Rynku, żeby Pan senator miał ładny widok z własnego biura senatorskiego.

Nikt nic nikomu nie dał tylko zabrali nam 30mld a oddali 23.

Nie dziwię się że w tym mieście dalej bida głosujecie na starych komuchów którzy nas okradają a potem dalej narzekacie.
Ja nie narzekam na PiS dużo mi pomogli tak jak większości ludzia w tym mieście, dzięki programom wsparcia niektórzy zobaczyli pierwszy raz góry lub morze bo ich było stać pojechać na wakacje, ale i tak dalej głos na komucha bo mało. Niestety czerwonemu nigdy nie dogodzisz.

Przecież PiS to największe komuchy, tyle tylko że dla niepoznaki trzymają krzyż w zębach.

Ok niech będą komuchami ale i tak mają mój głos.

Oni pomogli? Na 500+ zabierają jednym, żeby dać innym.
Tak samo teraz. Zabrali nasze podatki, które płaci 65 tys. obywateli w Pabianicach, żeby dać je dla swoich pisiorów w Dłutowie, gdzie mieszka 4,5 tys. osób. Teraz, tam, ktoś za nasze będzie miał wyremontowane trzy ulice. A ty dalej głosuj na Pis a oni cię dalej będą okradać.

Chyba coś ci się pomyliło co ci zabrali chyba obniżyli kwotę wolną od podatku czyli my obywatele zyskamy.
Właśnie takie rozumowanie pokazuje z kim mamy do czynienia.
Oby dalej tak zabierali a ja będę szczesliwa

I dlatego skoro zostalo ci wiecej w kieszeni samorzady naloza na Ciebie wieksze podatki zeby sobie budzet zrownowazyc

Ja nie jestem szczęśliwy, że mnie zabierają, żeby dać na twoje dziecko. Właśnie takie rozumowanie jak twoje pokazuje z kim mamy doczynienia. Zrobiłaś sobie dziecko, żeby inni na nie płacili ?

Droga Niunia, Podnieśli kwotę wolną dla małej części społeczeństwa i zysk z tego podniesienia to jakieś do 80zl/mc – kwota śmieszna. Pozostałej WIEKSZEJ części społeczeństwa (w tym mi) całkowicie zlikwidowali kwotę wolną, a suma danin dawno tak nie wzrosła i wzrośnie jeszcze bardziej. I tu mówimy o skali wzrostów rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Więc Ty dostałaś 80zl, mi ukradli 1000. A ja przez to jestem zmuszony podnieść ceny i te Twoje 80zl podwyżki zostawiłaś w sklepach (spadła siła nabywcza pieniądza). Poczytaj o takim parametrze jak podatek inflacyjny. To że nominalnie masz więcej pieniędzy nie oznacza, że faktycznie jesteś w… Czytaj więcej »

Przecie napisała: ” Oby dalej tak zabierali a ja będę szczesliwa”, więc możesz tłumaczyć do woli. Masochizm w czystej postaci.

Do roboty pasożycie

Przecież tacy ja wy macie slogany na ustach Europejskie Równość, Demokracja a dlaczego mam mieć gorzej niż obywatele np Niemiec lub Francji tam kasę dają na dzieci.
A po drugie płace podatki jak ty wiec nie jestem pasożytem a ty na starość będziesz pasożytem na utrzymaniu moich dzieci bo oni będą pracować na twoją emeryturek.
A co do podatków to ja nie zauważyliście co roku jest podwyżka więc przestań scieme walić że to przez podwyżki miasto żle jest zarządzane i dlatego płacimy więce, ale ja was czytam sie się wam należy podwyżka bo wy lubicie być okradani.

Szczęście niepojęte, że to co zabrali w Pabianicach dali ludziom w Dłutowie. Nic tylko prosić o więcej. To się nazywa masochizm.

Chociaż dostał Dłutów bo może by pojechali do Niemiec za pewnej władzy

Podwyżki opodatkowania miasta to jest nic w porównaniu do tego co czeka nas od stycznia. Pozdro

kiedy sprowadziłaś sie do polski ?
Bo bardzo trudno zrozumieć twoją skladnie

Właśnie miałem o to spytać.Niunia trochę wyglądasz mi na trolla Ruskiego.

Last edited 1 rok temu by Andrzej

Oni wyglądają tak jak ta ich partia – dosłownie. Coś ktoś zaniedbał, bo w garniturach nie powinno się wyglądać jak pajace….

Co wy tak tu wszyscy tym PiSem straszycie???? PiS w mieście jest zmarginalizowany (zresztą na własne życzenie przy takich geniuszach jak senator Ł. czy jego przegrany „prezydent”, pomagier z urzędu marszałkowskiego). Miastem od lat rządzi ta sama ekipa Grzegorza więc do kogo macie żale? Że PiS nie dał? PiS dał swoim gdzie indziej. Czego nie rozumiecie???? Ja też bym nie dał komuś, kto rzuca we mnie kamieniami. Nielogiczne? No tak szczerze ludzie. To wy tak wybieracie od 1989 r, że ci sami ludzie od tylu lat doją miasto i wygląda ono jak wygląda. Że jak PiS by był to by… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Nolan

Święte słowa i sama prawda

Ludziom nie trzeba dawać , wystarczy im nie zabierać , a ludzie sami sobie poradzą. Obniżcie podatki darmozjady ( np.akcyza na paliwo ) – dla WSZYSTKICH !!! a nie czarujecie ludzi jakimiś socjalistycznymi zagrywkami , aby tylko zbić na tym kapitał polityczny kupując sobie daną grupę elektoratu tj. 500+ , 13-14 emerytura ( kryzys demograficzny ) , jakieś śmieszne dopłaty do rachunków za prąd , zamiast zadbać aby prąd był tańszy dla wszystkich , „Polski Ład” – stary wał. Zabieracie wszystkim po cichu , a rozdajecie małej grupie w blasku fleszy. Socjaliści już byli i nikomu to na zdrowie nie… Czytaj więcej »

Podsumowanie trafione w 10tke.
Dosyc powiedziec ze zwykly kowalski jest tak obłozony podatkami i kontrolami ze nie wyrwie sie ze swojego stanu.
A mimo to znajomi po partii staja sie milionerami jakie i ile podatkow placa skoro powyzej sredniej krajowej
podatki to ponad 50 %