Strona główna Sport Piłka nożna Historia za Włókniarzem

Historia za Włókniarzem

0

Za tydzień pierwsze od 3 lat ligowe derby Pabianic. Zaczynamy cykl zapowiadający starcie piłkarzy Włókniarza i PTC. Na początek przyjrzymy się historii spotkań obu drużyn.

Pierwsze historyczne derby pomiędzy PTC i Włókniarzem miały miejsce w 1948 roku, dwa lata po założeniu Międzyzakładowego Robotniczego Klubu Sportowego Włókniarz Pabianice. W spotkaniu tym padł remis 1:1. Dwa kolejne pojedynki derbowe także kończyły się remisami.

Jako pierwsi ze zwycięstwa w derbach w 1954 roku cieszyć mogli się piłkarze Włókniarza, którzy pokonali ówczesne Ogniwo (PTC) aż 5:1. „Zieloni” wygrywali także w dwóch kolejnych starciach. „Fioletowi” pierwsze zwycięstwo nad rywalem zza miedzy (1:0) odnieśli grając jako Sparta w 1955 roku.

Znamienny był pojedynek w 1956 roku, kiedy PTC przegrało w ostatnim meczu sezonu z Włókniarzem aż 0:6 co oznaczyło spadek z III ligi dla klubu świętującego 50-lecie. Z kolei w latach 1958-1966 zespoły regularnie spotykały się w ramach trzeciej ligi, a potyczki te każdorazowo przyciągały na trybuny po 8 tysięcy kibiców (na zdjęciu mecz derbowy z dnia 3 kwietnia 1966 roku).

Dwukrotnie w tych latach Włókniarz notował długie serie meczów bez porażek w meczach derbowych. W latach 1958-1960 „zieloni” najpierw wygrali 6 meczów z rzędu, a następnie przedłużyli passę bez porażki o dwa remisy. Z kolei w latach 1962-63 to „fioletowi” nie przegrali czterech kolejnych starć derbowych dwa razy bezbramkowo remisując i tyle samo razy wygrywając skromnie po 1:0. Lata 1963-1965 to dominacja Włókniarza, który nie przegrał 6 kolejnych derbów, co więcej nie stracił w nich bramki. „Zieloni” zanotowali kolejno następujące wyniki: 4:0, 5:0, 0:0, 6:0, 4:0, 3:0.

Najdłuższa przerwa starć między oboma klubami rozpoczęła się w 1973 roku (PTC – Włókniarz 1:4) i trwała 16 lat. W 1989 roku PTC przegrało z Włókniarzem 0:1. Potem znowu nastąpiła przerwa, tym razem krótsza bo 7-letnia. W 1996 PTC pokonało Włókniarz Trzy Korony 1:0.

W najnowszej historii też mieliśmy krótkie przerwy w latach 1999-2002 oraz 2004-2007. W okresie lat 1998-2004 Włókniarz po raz kolejny zanotował passę 6 meczów bez porażki (4 wygrane i 2 remisy).

Od porażki 1:3 w sezonie 2008/09 trwa najdłuższa w historii passa bez porażki Włókniarza. „Zieloni” nie przegrali 10 kolejnych meczów z rywalem zza miedzy, a aż 8 z nich wygrali. Złożyły się na to 4 mecze ligowe (3 wygrane Włókniarza i 1 remis) oraz 6 sparingów (5 wygranych Włókniarza i 1 remis).

Chociaż od 30 kwietnia 2011 roku (Włókniarz – PTC 2:1) oba kluby z uwagi na grę na różnych szczeblach rozgrywek (Włókniarz w IV lidze, a ostatnio w A-klasie zaś PTC stale w „okręgówce”) oficjalnie nie miały okazji się mierzyć to jednak dość chętnie rozgrywały między sobą mecze towarzyskie w przerwach między rundami i sezonami. Ostatnie takie starcie w sierpniu 2013 roku skończyło się wygraną „zielonych” 3:0, a bramki zdobywali Patryk Sumera w 45. min, Mateusz Kosmala w 85. min i Grzegorz Gorący w 90. min.

We wszystkich dotychczasowych 60 starciach jakich udało nam się doliczyć (mecze ligowe i sparingi) 31 razy wygrywał Włókniarz, 16 razy był remis i 13 razy wygrywało PTC.