Strona główna Styl życia Hej, wesele! Jak obchodzimy tradycje weselne w Polsce?

Hej, wesele! Jak obchodzimy tradycje weselne w Polsce?

0

Pomimo upływu wielu lat, polskie tradycje weselne są wciąż żywe w pamięci nowożeńców. Wiele par nie wyobraża sobie wesela bez elementów takich jak wykupiny, obsypywanie ryżem czy pierwszy taniec. Polskie tradycje weselne pochodzą z czasów starożytnych; są one ściśle związane ze sferą duchową, dlatego większość wesel zawiera w sobie szereg zwyczajów zaczerpniętych z wierzeń. Tradycje ślubne w Polsce wciąż mają się bardzo dobrze, przechodząc swój renesans na fali popularności wesel o tematyce rustykalnej, Ślubne obyczaje są jednak różne i w dużej mierze zależą od tego, skąd pochodzą zakochani. W przypadku gdy narzeczeni pochodzą z różnych regionów Polski, bardzo często łączą oni jedne zwyczaje z drugimi, tym samym tworząc niezwykłą mieszankę tradycji regionalnych. Istnieją jednak zwyczaje, które powtarzają się w wielu regionach. Postanowiliśmy nieco przybliżyć niektóre z nich, tym samym dając możliwość poznania bogatej, polskiej kultury weselnej.

Zwyczaje weselne, które obecne są z nami do dzisiaj

Polskie zwyczaje weselne mają bardzo długą i ciekawą tradycję. Współczesne śluby zawierają w sobie bardzo wiele z uroczystości organizowanych jeszcze kilka lat temu; choć obecnie mało kto przykłada ogromną wagę do „magicznej mocy” poszczególnych tradycji, wciąż są one chętnie przywoływane i praktykowane przez młode pary.

  • Wykupiny to odwiedziny pana młodego w domu swojej przyszłej żony. By wkupić się w łaski domowników, mężczyzna przynosi ze sobą drobne prezenty takie jak słodycze czy różnego rodzaju trunki, składając przy tym deklarację dotyczącą zagwarantowaniu przyszłej żonie szczęśliwego życia. Panna młoda może spotkać się ze swoim ukochanym dopiero wtedy, gdy jej rodzice poczują się usatysfakcjonowani staraniami jej przyszłego męża.

  • Błogosławieństwo zazwyczaj odbywa się w domu panny młodej bądź pokoju hotelowym (jeżeli wesele odbywa się poza miejscem zamieszkania). W momencie gdy w wyznaczonym miejscu zbiorą się wszystkie osoby, narzeczeni proszą swoich rodziców o udzielenie zwyczaju błogosławieństwa. Każdy rodzic kolejno podchodzi do stojących lub klęczących młodych, wykonując na ich czole znak krzyża czy podając figurkę go przedstawiającą do złożenia na niej pocałunku.

  • Obsypywanie ryżem/kwiatami/grosikami następuje wtedy, gdy para młoda wychodzi z kościoła. Zgromadzeni goście obsypują świeżo upieczonych nowożeńców symbolami urodzaju, piękna i bogactwa, w ten sposób zwiastując im szczęście.

  • Powitanie chlebem i solą zazwyczaj odgrywane jest na sali weselnej, w obecności wszystkich gości. Chleb to symbol dostatku, zaś sól oznacza trwałość związku i uczucia. Nowożeńcy witani są przez rodziców bądź obsługę lokalu. Wedle tradycji, często podaje się również kieliszki wypełnione trunkiem; po wypiciu alkoholu para młoda powinna stłuc szkło poprzez wyrzucenie go za siebie przez prawe ramię – ma to zwiastować szczęście.

Jaki prezent z okazji ślubu podarować parze młodej?

Zaproszeni na wesele goście nigdy nie przychodzą z pustymi rękami. Wybór idealnego prezentu z okazji ślubu może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza w momencie, gdy zewsząd zasypuje nas szereg opcji do wyboru. Aby odnaleźć się w tym prezentowym chaosie, dobrze jest pomyśleć o tym, co lubi dana para młoda. Jeżeli są miłośnikami wina, świetnym pomysłem na prezent będzie drewniany stojak na butelki. Sklep Murrano oferuje również szereg dodatków do wina, takich jak specjalny zestaw do jego otwierania czy kieliszki z opcją grawerunku inicjałów pary młodej. Dodatkową opcją, jaka widnieje pod każdym gadżetem na stronie www.murrano.pl jest personalizacja – na każdym gadżecie można zawrzeć kilka słów prosto z serca, tym samym czyniąc prezent dla pary młodej jeszcze bardziej wyjątkowym. W ten sposób można podkreślić, jak wiele znaczą dla nas zakochani oraz wyrazić najserdeczniejsze gratulacje. Tego rodzaju upominek z pewnością wyróżni się wśród pozostałych, na długo zostając w pamięci szczęśliwych nowożeńców.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments