Strona główna Aktualności Gmina podnosi stawki za wywóz odpadów

Gmina podnosi stawki za wywóz odpadów

22
Był przetarg na odbiór i wywóz śmieci, będzie podwyżka za tę usługę. Gdzie? W gminie Ksawerów. Radni zatwierdzili już nową stawkę, chociaż nie ma pewności, że ta jeszcze nie wzrośnie…

Ostatni wzrost cen miał miejsce na początku bieżącego roku, kiedy odpady segregowane „skoczyły” z 9 zł do 23 zł miesięcznie na osobę, a niesegregowane – z 18 zł do 46 zł, przy czym zdecydowana większość mieszkańców korzysta z pierwszej opcji. Od stycznia zamiast 23 zł będzie to 29 zł miesięcznie (cena jest ujednolicona, bo sortowanie śmieci stało się obowiązkowe). Za nieprzestrzeganie obowiązku segregacji grozi kara. To czterokrotność normalnej stawki, czyli 116 zł.

Odbiorem i wywozem odpadów ponownie zajmie się firma Remondis, jedyna, jaka zgłosiła się do ogłoszonego przez gminę przetargu. Wartość umowy to prawie 3,4 mln zł.

– Podwyżki nie da się uniknąć – przyznaje wójt Adam Topolski. – Do opłaty śmieciowej mamy zgłoszone 7.144 osoby, podczas gdy w gminie zameldowanych jest około 7.600, a faktycznie mieszka ponad 8.000. Niestety, finansowe konsekwencje za tych, którzy nie płacą za odpady, spadną na osoby, które to robią.

Jak usłyszeliśmy od Adama Topolskiego, dodatkowe pieniądze i tak nie dadzą jednak kwoty, jaką trzeba będzie zapłacić świadczeniodawcy. Gmina, jak szacuje wójt, dołoży z budżetu około 900 tys. zł.

– Gdyby opłaty wnoszone przez mieszkańców miały całkowicie pokryć koszty tego zadania, musielibyśmy podnieść cenę nie do 29 zł, a do 39 zł – dodaje wójt.

Umowa z firmą Remondis będzie obowiązywała dwanaście miesięcy, a więc do 31 grudnia 2021 roku.

Póki co przyjętej przez radę gminy uchwale przyjrzy się Regionalna Izba Obrachunkowa, która zadecyduje, czy stawki pozostaną na ustalonym poziomie, czy też pójdą w górę.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

powinna być dodawana opłata recyclingowa do każdego kupowanego produktu w markecie. A już wywalanie śmieci za darmo. ludzie kupowali by to co potrzebują bez zbędnego nadmiaru, a śmieci nie leciały by do lasów. Każdy płaciłby za to co przetworzył już przy nabyciu.

Pomysł dobry, ale po magister w mianowniku, to kropki nie stawiaj. Pozdrawiam

Wójt bzdury plecie jak Rafał w Warszawie .
Jest po prostu monopol na wywóz i Remondis robi co chce. Jest przetarg dyktują cenę na poziomie 39 zł za osobę przystępują jako jedyni i co robi Wójt i Rada . Ha . Nie zgadzają się na podwyżki. A my toniemy we własnych śmieciach.

I jak samorząd ma ten monopol przełamać?

A Ty jak chcesz coś kupić w dobrej cenie to do jednego sklepu idziesz ???

Ja nie ma obowiązku rozpisywania przetargu i czekania na zgłaszających… ale jeśli w mieście jest jeden market to chyba tez nie masz zbytnio wyboru na zakupy…

Taka prawda gdyby była konkurencja byłoby inaczej a tak robią co chcą dziady jedne

To jest złodziejstwo!!!

Gmina wie że nie wszyscy płacą ( i to nie tylko ta gmia) i co robi karze tych co płacą solidną podwyżką. To jest bezprawie. To tak jak z tymi komornikami sąsiad miał dług to drugiemu zabrali. Każdy obywatel powinien płacić za śmieci składając deklaracje przymusową do której gminy czy miasta na być datek. To się nazywa centralizacja. A nie popierać złodzieii.

Szkoda że Państwo radni pobierający diety nie ruszą się w teren i nie sprawdzają ile jest osób. Wystarczy sprawdzić w Ośrodku Zdrowia kto korzysta z porad. Państwo radni latają po mieszkańcach tylko przed wyborami i obiecują jak zadbaja o nasze sprawy. Oto przykład.. Zero wysiłku a kasę i tak ściągną. To znaczy że trzeba się stąd wymeldować jak najszybciej, bo ja mam płacić za tych co się nie rejestrują. Jak radni i wójt tacy mądrzy to niech sami płacą za pozostałych. Niech oddadzą diety za nic nie robienie.

Puk puk, dzień dobry, chciałem sprawdzić ile osób korzysta z mieszkania celem donosu za zaniżanie kosztów śmieci. Jak to nie macie śmieci? Kompostownik, piec, kominek… wszystko ‚ekologicznie’ przerabiacie? Gratuluje, notuje i idę dalej…

Nie trzeba latać po posesjach. Jest ewidencja ludności. Zgłoszenia na wnioskach są obowiązkowe w ciągu 30 dni jeżeli się coś zmieni. Sami przyjdą jak za dużo będą płacić.
Ale gdzie tam urzędnik pomyśli. Cicho sza 8 godzin i do domu. Po co wymyślać sobie robotę. # Ekg idź do Gminy i rusz temat a nie biadol ze jest źle czy tak wspaniale

Z 9 na 29 w ciągu 2 lat. Dla przecietnego gospodarstwa domowego to jest podwyżka o 960zl rocznie, tj. Blisko połowa stawki płacy minimalnej. Fajny ten nasz rząd – taki prawy i sprawiedliwy – no i 500+ 13+ 14+ dał i wogole cacy!

Mylisz pojęcia. Rząd z samorządem. To jak EKG z GSM przedstawić

Kto szuka nie błądzi, doucz się z czego wynikają podwyżki…

Bolo jest z tych ,co to za miskę ryżu. Teraz za samą miskę , ale Bolo konsekwentnie dąży w wyborach . Cóz – on już taki niestety jest – nie pomyśli………………..

Zaras gmina Pabianice da odzew zeby czasem za malo ludzie nie płacili… a jak masz gruz czy inne smieci to i placisz za kontenery bo do punktu nie przyjmują..

Powinno się odbierać od tych co zapłacili. Po chwili wszyscy zaczną płacić. I wtedy się okaże czy opłaty wzrosną czy nie.

Wiele lat temu były miejskie spółki to je zamknęli. Twierdzili, to się nie opłaca. Będą prywatne będzie konkurencja, będzie taniej. Teraz już wiem po co je zamknęli i komu to się opłacało, bo na pewno nie mieszkańcom.

Jeden co łapie ze biznes smieciowy to żyła złota. I co rok to 5 , 10 zł. I się biznes kręci

Firmy zajmujące się śmieciami są w zmowie i jedna drugiej nie wchodzi w rejon i tak mogą sobie dyktować ceny a przetargi to tylko formalność Pabianice też mają ekoregion na wieczność

Gdyby nie strona Pana Jacha nie było by gdzie wylewać żale…

Last edited 1 miesiąc temu by PO POWROCIE