Strona główna Dzieje się Kultura Gdzie i jak sprzedać dzieło sztuki?

Gdzie i jak sprzedać dzieło sztuki?

0
Sprzedaż cennego obrazu nie jest wcale taka prosta, kiedy nie ma się doświadczenia w tego typu transakcjach. Duże możliwości daje Internet, gdzie można się komunikować z potencjalnym kupcem, ale i tutaj niezbędna jest wiedza z zakresu nowoczesnego marketingu.

Wiedza i doświadczenie

Budowanie dobrego przekazu w Sieci i umiejętność pertraktacji pozwolą na przeprowadzanie intratnych transakcji. Niestety, nie każde dzieło sztuki obroni się samo, dlatego trzeba zareklamować je jak najlepiej, aby przyszły kupiec chciał stać się jego posiadaczem. Wytrawni koneserzy sztuki oraz ludzie zajmujący się tego typu działaniami w Sieci, jak sprzedaż, najczęściej doskonale sobie radzą. Gorzej mają laicy, sprzedający od czasu do czasu, ktoś, kto otrzymał dzieło sztuki lub inną cenną rzecz w spadku czy prezencie.

Zarzucanie Sieci

Istnieje kilka sposobów pomagających znaleźć potencjalnego nabywcę. Można ogłosić się  na portalu aukcyjnym lub na swojej stronie internetowej. Ta ostania opcja ma jednak szansę powodzenia tylko wtedy, gdy sporo osób odwiedza stronę, inaczej możliwość sprzedaży jest raczej nikła.  Oczywiście wystawianie obrazów na sprzedaż w taki sposób ma sens, gdy jest to większa kolekcja.  Wtedy można stworzyć wirtualną wystawę, zrobić profesjonalny mailing, wysyłając wiadomości reklamowe do znajomych, dziennikarzy i innych osób, które mogłyby zainteresować się kupnem. Nie można też zapomnieć o zrobieniu bardzo dobrej jakości zdjęć, oddających  w pełni kolorystykę dzieła i jego najdrobniejszy szczegół.

Oprócz strony internetowej czy bloga dobrymi miejscami na sprzedaż dziel sztuki i zbudowanie kampanii reklamowej są media społecznościowe. Pomocne mogą okazać się także fora tematyczne, na których zawsze znajdzie się grupa osób zainteresowanych sztuką. Tutaj można zebrać cenne doświadczenie, wiedzę i subtelnie się zareklamować.

Domy aukcyjne

To chyba najlepszy sposób na lukratywnej transakcje. Aukcje sztuki prowadzą doświadczone osoby dokładnie zaznajomione z rynkiem artystycznym. To one zajmują się profesjonalną wyceną, często też przygotowaniem wystaw promujących dzieła i w końcu sprzedażą. Dom aukcyjny pobiera określony procent z przeprowadzonej aukcji, to oczywiste, ale i tak klient zyskuje dużo. Jedno jest pewne, dzieło sztuki raczej nie zostanie nigdy sprzedane poniżej swojej wartości. Decydując się na współpracę z tego typu podmiotami, trzeba wybierać tylko renomowane domy aukcyjne z tradycją, jak Desa Unicum. Tylko wtedy można mieć pewność, że organizowane przez nich aukcje obrazów przebiegną sprawnie i owocnie. Wystarczy przynieść dzieło sztuki, podpisać umowę i czekać spokojnie na pozytywny wynik aukcji. Często jest on mile zaskakujący.

REKLAMA