Strona główna Aktualności Gaz z sieci w okolicach Pabianic. Gdzie na początek?

Gaz z sieci w okolicach Pabianic. Gdzie na początek?

9
Zdjęcie ilustracyjne.
Jeśli ambitny plan uda się zrealizować, a wszystko na to wskazuje, w przyszłym roku część mieszkańców gminy Pabianice stanie się odbiorcami gazu. Wiadomo już, którędy pobiegną rury i kto w pierwszej kolejności skorzysta z gazu płynącego z sieci.

Rozmowy między wójtem Marcinem Wieczorkiem i Polską Spółką Gazowniczą trwają od kilkunastu tygodni. PSG jest wyraźnie zainteresowana realizacją inwestycji na tych terenach. Duża w tym zasługa budowanego w Pawlikowicach „Amazona”, gdzie gaz może popłynąć jeszcze w tym roku. „Amazon” stanie się niewątpliwie jego największym odbiorcą w gminie.

Jako pierwsi do gazociągu będą mogli podłączyć się mieszkańcy trzech wsi – Hermanowa, Terenina i Pawlikowic Pierwszych.

– „Wychodzimy” z nim (a dokładniej z jego pierwszą nitką) z ul. 15. Pułku Piechoty „Wilków”. Będzie szedł ul. Wiejską w kierunku ul. Miodowej. Przez tę ulicę pójdzie druga nitka i obie spotkają się na skrzyżowaniu Wiejska/Miodowa. Następnie gazociąg wejdzie w Hermanów, po czym, idąc dalej częściowo wzdłuż pól, dojdzie do skrzyżowania dróg prowadzących do wsi Terenin, Bychlew i Pawlikowice Pierwsze. Stamtąd zostanie skierowany przez tę ostatnią w kierunku drogi wojewódzkiej nr 485, gdzie powstaje „Amazon” – wyjaśnia Marcin Wieczorek.

Nieruchomości, które stoją przy zaplanowanej trasie gazociągu będą mogły być do niego podłączone prawdopodobnie w przyszłym roku. Nie dotyczy to jednak wszystkich posesji – niektóre będą musiały poczekać.

– Uzgadniając szczegóły tej inwestycji z wykonawcą zastrzegliśmy możliwość rozbudowy gazociągu, tak, aby ze skrzyżowań móc zrobić „odejścia” w innych kierunkach – dodaje wójt.

Trochę odleglejszą perspektywą jest gaz z sieci dla pozostałych wsi położonych w południowej części gminy – Pawlikowic Drugich, Rydzyn, Jadwinina i Bychlewa. Tam budowa gazociągu rozpocznie się raczej nie wcześniej niż w 2021 roku.

W ciągu 2-3 lat możliwość podłączenia się do niego ma mieć część mieszkańców Szynkielewa, Petrykoz i Kudrowic. Rury zostaną ułożone w powiatowej drodze, która odchodzi w dwie strony od drogi krajowej nr 71, prowadzącej do Konstantynowa Łódzkiego. W dalszej kolejności gaz popłynie do pozostałych wsi w tej części gminy – Górki Pabianickiej, Porszewic i Konina. To jednak plany na następne lata.

REKLAMA
Poprzedni artykułPięć lat po „przekręcie” w przedszkolu. Aktu oskarżenia nadal nie ma…
Następny artykułNieudany występ na olimpiadzie młodzieży. Nasi poza podium
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Pawłówek w gminie Pabianice??

Nastąpiła pomyłka, która została już poprawiona. Przepraszamy.

Nie ma za co przepraszać. Różnie to bywa. Ale wielki Szacun

Szanowna Pani Redaktor brakuje mi tu informacji od Senatora Luczaka Wójt Dlutowa Grazyny Maślanki Olczyk dlaczego tylko Wójt Wieczorek się wypowiedział z moich informacji wynika ze do gminy Dlutow gaz popłynie bardzo szybko Budowa całej drogi E 485 od ronda Amazon do Dlutowa budowa ścieżki rowerowej chodników lamp ulicznych itp prosił bym o info pozdrawiam

Zastanawia mnie to zdanie, że gazociąg będzie szedł wzdłuż pól w Hermanowie. Czyli będzie szedł pierwszą drogą, która jest równoległa do Bychlewa (ta co jest przedłużeniem ul. Potokowej, biegnącej od Świętokrzyskiej)?

Ten odcinek wzdłuż pól to między Hermanowem a Tereninem i dalej do Pawlikowic. W Hermanowie gazociąg ma iść przez wieś.

Dzięki. W urzędzie gminy mi nic nie powiedzieli i dlatego dopytuje. Jestem w trakcie budowy, chciałem zakopywać butle z gazem w ziemi a teraz sam nie wiem co robic. Ten rok moge ogrzewać ze zwykłych butli lub gazem technicznym. Ale czy za rok będe miał możliwość podpięcia to nikt nie wie. Troche to chore.

Zakop zbiornik, 4850.

@Pioter Inwestycja do Pawlikowic ma się zakończyć w tym roku. Jeśli twoja nieruchomość znajduje się bezpośrednio przy przy ulicach, gdzie ma biec ten gazociąg to w przyszłym roku powinna być możliwość składania wniosków o przyłączenie. Gmina będzie informować mieszkańców o takiej możliwości.