Strona główna Aktualności Z miasta Działania miasta po dwóch miesiącach wojny (podsumowanie)

Działania miasta po dwóch miesiącach wojny (podsumowanie)

3
Ponad dwa miesiące temu rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Nasze miasto praktycznie od samego początku ruszyło z pomocą humanitarną dla tych, co uciekli przed wojną i znaleźli schronienie w Pabianicach.

7 marca hala sportowa przy ul. Orlej została przekształcona w magazyn centralny zbiórki darów przekazywanych Ukraińcom. Na dzień dzisiejszy pracuje tam kilkunastu wolontariuszy, w tym pięciu jest od pierwszego dnia. Dziennie po pomoc przychodzi tam od 150 do nawet 300 osób. Dzięki zbiórkom udało się skompletować 40 palet z darami, które zostały przekazane do dyspozycji wojewody łódzkiego.

– Wśród zebranych rzeczy znalazły sie między innymi środki higieny i czystości, koce, kołdry, śpiwory woda i żywność – wylicza Aneta Klimek, rzecznik Urzędu Miejskiego w Pabianicach. – Pomoc napływa od mieszkańców Pabianic, od firm i organizacji i fundacji. Do Pabianic trafił transport z pomocą humanitarną z Niemiec, Francji, Szwajcarii i firmy Lidl. Całość przekazanych darów szacujemy na pół miliona złotych. Zbiórkę darów od początku wojny prowadzi również Forum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Stary Rynek 4.

Wg. stanu na 25 marca 2022 r., Miejskie Centrum Pomocy Społecznej, do wypłaty jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 złotych zakwalifikowało 1148 osób. MCPS zarejestrowało 199 wniosków na świadczenia rodzinne, które są w trakcie rozpatrywania. 70 ukraińskich dzieci zostało zakwalifikowanych do przedszkolnych obiadów, a 107 dzieci do obiadów w szkołach.

Wydział Spraw Społecznych i Gospodarczych UM od 21 marca realizuje zadania związane z przyznaniem świadczenia pieniężnego za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Do tej pory złożono 186 takich wniosków, w których ujęto 734 osoby. Rozpatrzone zostały już 106 wnioski, a świadczenie zostało już przyznane na łączną liczbę 9536 dni. Wypłacono na ten cel już 381.440 zł.

W szkołach podstawowych na terenie powiatu uczy się obecnie 171 uczniów z Ukrainy. Najwięcej jest ich w SP 13 oraz SP 17 i w tych placówkach, do pomocy nauczycielom, zatrudnione zostały Ukrainki. We wszystkich szkołach prowadzone są dodatkowe lekcje języka polskiego. Z kolei do pabianickich przedszkoli chodzi 70 dzieci (najwięcej jest w PM 11 – 13 przedszkolaków). W przedszkolach niepublicznych uczy się i bawi dziesięcioro dzieci.

Do tej pory Wydział Spraw Obywatelskich pabianickiego urzędu nadał 1259 numerów PESEL (od 16 marca do 25 kwietnia) oraz 300 numerów PESEL przed wejściem w życie specustawy nadanych na podstawie innych przepisów. Darmowe zdjęcia biometryczne do dokumentów wykonuje 7 zakładów fotograficznych (usługa refundowana).

Z rejestru prowadzonego przez miejskie placówki i wydziały Urzędu Miejskiego w Pabianicach wynika, że na naszym terenie przybywa i skorzystało z pomocy 1690 obywateli Ukrainy, choć jest to liczba zmienna. Uchodźcy pochodzą z Kijowa, Mikołajowa, Odessy, Żytomierza, Lwowa, Zaporoża, Tarnopola, Winnicy czy Chmielnickiego.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Tytuł sugeruje, że bierzemy udział w jakiejś wojnie. Haha

Owszem bierzemy udział. Wysyłamy przecież czołgi i inne uzbrojenie, a także żywność, lekarstwa i środki opatrunkowe i tylko do jednej strony konfliktu. Czymże to zatem jest jeśli nie udziałem (chociaż nie bezpośrednim) w wojnie?

Śmieszne to raczej nie jest.