Strona główna Aktualności Z miasta Dwa miliony na profilaktykę raka

Dwa miliony na profilaktykę raka

4

Aż 2 tysiące osób zostanie objętych programem profilaktycznym, którego realizację właśnie rozpoczyna Pabianickie Centrum Medyczne. Chodzi o wczesne wykrywanie nowotworu jelita grubego.

Do korzystania z bezpłatnych badań zapraszali dzisiaj mieszkańców na konferencji prasowej m.in. Witold Stępień, marszałek województwa, prezydent Grzegorz Mackiewicz oraz Agnieszka Owczarek, prezes spółki.

– Zapadalność w łódzkim na choroby nowotworowe to, niestety, niechlubna czołówka Polski. Ciągle zastanawiamy się dlaczego tak się dzieje i dlaczego te wskaźniki są tak wysokie. Trzeba temu przeciwdziałać – podkreślał marszałek. – Województwo łódzkie, uruchamiając program na lata 2014 – 2020, wynegocjowało największe unijne pieniądze na profilaktykę. Zadbaliśmy o to, aby były to wyższe środki niż w innych regionach.

Pabianickie Centrum Medyczne jest jednym z siedmiu podmiotów w regionie, realizujących program wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Potrwa dwa lata, czyli do końca sierpnia 2020 roku. W tym czasie badaniu kolonoskopowemu będzie można poddać 2 tysiące osób. Spółka otrzymała na ten cel 2 mln zł (w tej kwocie mieści się również zakup sprzętu medycznego). Przyszłych pacjentów ucieszy pewnie możliwość skorzystania z bezpłatnego znieczulenia anestezjologicznego, za które dotychczas trzeba było płacić (darmowo wykonywano tylko znieczulenie miejscowe).

Umowę na realizację programu wręczył dzisiaj Agnieszce Owczarek, prezes PCM, marszałek Witold Stępień.

Kto może skorzystać z bezpłatnych badań? Wszyscy w wieku od 50 do 65 lat oraz osoby między 40 i 49 rokiem życia, mające krewnych pierwszego stopnia (rodziców, rodzeństwo, dzieci), u których rozpoznano nowotwór jelita grubego. Ponadto program jest adresowany do osób od 25 do 49 lat z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego, niezwiązany z polipowatością. Spółka będzie również zapraszać pacjentów od 55 do 64 lat drogą listowną, niezależnie od obecności objawów klinicznych.

– Te badania wpisują się we wszystkie działania profilaktyczne, które są robione na terenie Pabianic, ale tych było szczególnie mało. Dlatego cieszymy się, że właśnie kolonoskopia będzie wykonywana na terenie PCM – dodawał prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Pacjenci, nie tylko Pabianic i powiatu, ale z całego województwa mogą zgłaszać się na kolonoskopię na drugie piętro szpitala, gdzie od połowy stycznia bieżącego roku funkcjonuje Pabianickie Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

W lutym 2016 roku po 2 miesiącach leczenia przeziębienia dowiedziałam się, że to nie jest przeziębienie, a Chłoniak Hodgkina (ziarnica złośliwa) stadium IVb.Leczenie chemioterapią ABVD zaczęłam na początku maju . Niestety nie dała żadnej poprawy. Po 5 kursach okazało się że guz który zaatakował moje płuca z 17 cm urósł do 19 cm. W październiku postanowiliśmy leczenie wesprzeć olejem CBD 5 % essenz dokanaliśmy zakupu w Konopnej Farmacji w Poznaniu na ul. Ratajczaka 33 , Następne ekstrakty kupiliśmy przez internet bo nie jestem z poza miasta na konopiafarmacja pl Na chwilę obecną jest znaczna poprawa (guz zmalał do niecałych 9… Czytaj więcej »

Profilaktyka
Przed RAKiem JELITA GRUBEGO jest tylko jedną .
Odżywianie się normalnym pożywieniem
Czyli więcej warzyw owoców świeżych soków
I spożywanie mniej toksyn .

To co proponuje ten program
to usuwanie skutków
a nie przyczyn .

To wydawanie pieniędzy na wiadereczka i pompy żeby wylewać wodę z tonacej łódki
A nie usuwanie przyczyn zataniecia

Nie ma takiego budżetu na świecie
który by wygrał z kosztożernym Rakiem .
Warto żeby nasi pabianiccy radni
nad tym się przez chwilę zastanowili.
Nigdy nie wystarczy nam pieniędzy w budżecie miasta
W budżecie ministerstwa zdrowia
W budżecie rządu
Żeby zapłacić za wzięte z sufitu ceny
za chemioterapie i operacje chirurgiczne .
Profilaktyka to zmiana sposobu jedzenia
Usunięcie toksyn
Zdrowszy tryb życia
Więcej ruchu
Mniej stresu
I więcej nadziei na przyszłość żeby odsunąć depresję od siebie

Są tylko 2 kierunki .
Albo idziemy w stronę życia
Wybieramy miłość radość szczęście
Karminy się nadzieja .
Albo idziemy w stronę śmierci
wybieramy narzekanie pesymizm karmimy się depresja .
Od tego zależy jaki prowadzimy tryb życia
Czym się interesuje my po jakie pożywienie sięgamy w sklepach .

Tak jest tylko objawem decyzji
która podjęliśmy wcześniej .
Świadomie lub nie świadomie .

To miasto jeszcze niesmialo
idzie w stronę życia i rozkwitu .
Dlatego są podejmowane decyzje