Strona główna Aktualności Z miasta Dron „wytypuje” domy, w których spalane są odpady? To możliwe

Dron „wytypuje” domy, w których spalane są odpady? To możliwe

10

W walce ze smogiem z pewnością by się przydał. Mowa o dronie do wykrywania i identyfikacji źródeł emisji zanieczyszczeń. Na razie jest marzeniem strażników miejskich, którzy niemal każdego dnia odbierają od pabianiczan telefony z informacjami, że ktoś spala śmieci. Ale niewykluczone, że realnym. Mimo sporych kosztów.

Z działaniem urządzenia funkcjonariusze mieli okazję zapoznać się kilka dni temu na posiedzeniu komisji ochrony środowiska powiatu… radomszczańskiego, gdzie pokaz zorganizowała specjalizująca się w sprzedaży i obsłudze takiego sprzętu firma z Lublina. Zaprezentowano tam mobilną platformę pomiarowo-rejestracyjną, składającą się z drona z GPS i transmisją video w jakości HD, laboratorium pomiarowego, kamery termowizyjnej, aparatury sterującej, tabletu i sondy pomiarowej.

– To wszystko niewątpliwie ułatwiłoby nam pracę. Teraz po otrzymaniu zgłoszenia o czarnym, gęstym dymie strażnicy podejmując interwencję polegają tylko na swoim węchu i wzroku. Zakup takiego „zestawu” daje o wiele większe możliwości – wyjaśnia Tomasz Makrocki, komendant straży miejskiej.

Jakie? Urządzenie pozwala na wykrywanie materiałów, których nie wolno spalać (plastik, butelki PET, sklejki, farby i lakiery) i na monitoring pyłów i gazów (m.in. PM 10, chlorowodoru, cyjanowodoru). Umożliwia też ono pomiar warunków środowiskowych i zbieranie danych lokalizacyjnych.

– Powolne spalanie śmieci powoduje, że efekty tego nie zawsze są wyczuwalne i widoczne. Będąc w posiadaniu drona moglibyśmy „typować” domy, w których ma to miejsce, a mieszkańcy, którzy to robią zastanowiliby się, zanim wrzuciliby je do pieca – dodaje komendant.

Mobilna platforma pomiarowo – rejestracyjna wraz z przeszkoleniem czterech strażników oznacza wydatek około 100 tys. zł. Droga do zakupu wydaje się, przynajmniej na razie, jeszcze daleka, jednak aby pokazać, że warto zainwestować pieniądze w taki sprzęt, strażnicy miejscy planują zorganizować podobny pokaz również w Pabianicach. Wstępnie zaplanowano go pod koniec przyszłego tygodnia.

REKLAMA

10
Dodaj komentarz

1600
10 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
9 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
człek

Kupujmy bo warto! W Pabianicach mamy bardzo złe powietrze.

Brawo

Nareszcie jakaś dobra wiadomość.

Tom

Jestem za, a nawet przeciw!

Smok

Póki co mozna otworzyć platformę, gdzie każdy może zgłosić pisemnie adresy miejsc, gdzie spalane są złe odpady.
Może wystarczy skrzynka mailowa, jeśli jeszcze takiej nie ma. Odpowiednia informacja w portalu i od razu baza miejsc do sprawdzenia będzie duża.

ania

Obstawiam Pułaskiego 12

Michau

A co mnie to obchodzi?

Qwerty

Straż Miejską zapraszam na Reymonta 2A. Regularnie jest tam coś spalane.

Ad

W karniszewicach nie trzeba drona, wystarczy sie przejsc zeby zobaczyc i poczuc kto czym pali. Tu ekologia jest 5 wieków p.n.e.

aby sąsiada pod... bać

Widzę konfidentów jest w c..j. Jest takie powiedzenie, że kij ma dwa końce.

Kamil

Lutomierska 1