Strona główna Styl życia Dotacje do odnawialnych źródeł energii – wszystko, co musisz wiedzieć

Dotacje do odnawialnych źródeł energii – wszystko, co musisz wiedzieć

0
Stosowanie odnawialnych źródeł energii pozwala nie tylko zadbać o środowisko, ale także uniezależnić się podwyżek cen prądu i ogrzewania. Zakup i montaż instalacji przeznaczonych do tego celu generuje spore koszty, ale część wydatków można pokryć ze środków pochodzących z dotacji. Zobacz, jak uzyskać dofinansowanie do zastosowania odnawialnych źródeł energii.

Kto ma szanse na dofinansowanie?

Z programów wspierających stosowanie odnawialnych źródeł energii może skorzystać praktycznie każdy. O pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji decydują warunki obranej strategii. Niektóre dotacje przeznaczono dla podmiotów użyteczności publicznej. Inne dofinansowania dedykuje się osobom zamierzającym wprowadzić ekologię do swoich domów. O wsparcie finansowe na zakup i montaż instalacji takich jak panele słoneczne można ubiegać się w ramach najróżniejszych programów. Warto przy tym pamiętać, że przykładowo dotacje na fotowoltaikę przyznawane są regionalnie. Każde województwo indywidualnie ustala wysokość dofinansowania do inwestycji.

Dotacje do odnawialnych źródeł energii – jak wnioskować o dofinansowanie?

Najważniejszym dokumentem, jaki trzeba wypełnić, gdy staramy się o dofinansowanie, jest formularz dotyczący planowanej instalacji. Jej projekt musi wykonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Właściwie przygotowany plan zawiera schemat instalacji, opis wraz z parametrami technicznymi wszystkich urządzeń, kosztorys, a także licznik wytworzonej energii elektrycznej (w przypadku technologii takich jak fotowoltaika). Do wniosku należy dołączyć również certyfikat i poświadczenie z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Warto pamiętać, że wiele firm zajmujących się montażem ogniw fotowoltaicznych pomaga w załatwianiu formalności związanych z dotacjami. Więcej na temat dofinansowania na panele słoneczne znajdziesz pod adresem https://fotowoltaikaonline.pl.

Przed złożeniem wniosku powinno się sprawdzić, które instytucje aktualnie prowadzą dotacje do odnawialnych źródeł energii i poznać zakres udzielanych świadczeń. W pierwszej kolejności trzeba udać się do urzędu gminy lub miasta i zapytać o lokalne programy. Zwykle one okazują się najkorzystniejsze dla inwestorów. Ponadto warto odwiedzić siedzibę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tam uzyskamy wyczerpujące informacje na temat aktualnie prowadzonych programów dofinansowań.

Zakończenie programu Prosument a dofinansowania

Dotacje do odnawialnych źródeł energii przyznawane w ramach programu Prosument będą wypłacane do końca 2019 roku. Większość projektów związanych z dofinansowaniem przeniesiono na szczebel regionalny. Tam właśnie powinno się szukać szczegółowych informacji o dotacjach na fotowoltaikę i inne technologie związane z odnawialnymi źródłami energii. W poszczególnych gminach świadczenia mogą mieć różną wysokość.

Korzystanie z dofinansowania na odnawialne źródła energii to świetny sposób na obniżenie kosztów montażowych. Samo zamontowanie instalacji takich jak panele słoneczne znacznie ogranicza wydatki na prąd. Dzięki odnawialnym źródłom energii można zadbać o środowisko i przestać przyczyniać się do jego zanieczyszczania. Warto zatem gromadzić informacje na temat aktualnie prowadzonych programów dotacji do odnawialnych źródeł energii i złożyć wniosek w celu uzyskania środków.

REKLAMA