Strona główna Aktualności Z miasta Dary dla muzeum. Powiększyła się kolekcja z Czarnego Lądu

Dary dla muzeum. Powiększyła się kolekcja z Czarnego Lądu

0
Muzeum Miasta Pabianic właśnie powiększyło swoje zbiory. Do placówki dotarła bowiem darowizna, dzięki której będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądała codzienność w Afryce Środkowej na przełomie XIX i XX wieku. To zbiór kart pocztowych.

Przekazał je naszemu miastu Peter Majok, po raz kolejny wzbogacając kolekcję związaną z tym kontynentem. Fotografie umieszczone na pocztówkach, których jest 57, zrobiono głównie na terenach dawnego kolonialnego Konga Belgijskiego i Francuskiego.

– Obok walorów estetycznych posiadają nieocenioną wartość poznawczą – są doskonałą ilustracją historii, kultury i obyczajowości ludów Afryki. Widzimy ich stroje, uzbrojenie, wioski, w których mieszkali i miejsca, które były im bliskie i znane – wyjaśnia Beata Borycka z działu kultur materialnych w MMP.

Pierwsze dary od Petera Majoka – ceremonialna tykwa na wino palmowe i cztery rzeźby królewskich przodków ludu Bamileke z Kamerunu – trafiły do muzeum dwanaście lat temu. Z upływem lat afrykańska kolekcja powiększała się o maski, następne rzeźby, ozdoby i fotografie z terenów dawnej Rodezji Północnej (obecnej Zambii).

– Darczyńca, przekazując nam artefakty, zawsze wspomina o mieszkańcach Pabianic. Chciałby, aby zbiory wynikające z jego pasji były dla nas powodem do dumy – dodaje Beata Borycka.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments