Strona główna Aktualności Z miasta Kranówka w podstawówkach

Kranówka w podstawówkach

3

Pabianice coraz odważniej sięgają po fundusze na realizację projektów poprawiających wizerunek miasta i podnoszących jakość życia pabianiczan.

Część z nich mogła się o tym przekonać 1 września, odprowadzając dzieci do szkoły. Dzięki inicjatywie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Pabianicach, na uczniów wszystkich miejskich szkół podstawowych czekała niespodzianka w postaci zdrojów wodnych. Szybko zyskały one dużą popularność wśród dzieci, które chętnie z nich korzystają, zwłaszcza po lekcjach wychowania fizycznego.

– Tym akcentem uprzyjemniliśmy dzieciom powakacyjny powrót do szkoły. Mamy w Pabianicach dobrej jakości „kranówkę”, która nie wymaga filtrowania i przegotowania – mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz, który jest zwolennikiem pozyskiwania funduszy zewnętrznych dla naszego miasta i od samego początku wspierał pomysłodawców projektu.

– Kolejki do zdrojów i uśmiech dzieci potwierdzają, że rzeczywiście było warto i projekt to strzał w dziesiątkę. Jego realizacja w tak efektownej i atrakcyjnej wizualnie formie nie byłaby możliwa bez dotacji otrzymanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Pozyskana kwota to 76.800 złotych – mówi Rafał Kunka, prezes zarządu ZWiK.

Autorzy projektu zadbali o komfort i bezpieczeństwo użytkowników zdrojów wodnych.

– Próbki wody pobrane ze zdrojów zostały przebadane nie tylko przez laboratorium naszej Spółki, ale także przez niezależne, akredytowane Laboratorium J.S. HAMILTON POLAND LTD. Sp. z o. o. Wyniki wypadły pozytywnie. Dyrektorzy szkół otrzymali certyfikaty jakości wody – informuje Robert Janus, zastępca prezesa zarządu ZWiK.

– Projekt jest częścią akcji społecznej „Pij wodę z kranu”, którą dla mieszkańców prowadzimy od kilku lat, wpisując się tym samym w ogólnoświatowe trendy. Wbrew krążącej opinii woda w kranach nadaje się do bezpośredniego spożycia, a jej koszt jest prawie 400 razy niższy niż koszt wody butelkowanej – podkreśla Joanna Fuks, zastępca prezesa zarządu ZWiK.

Projekt ma nie tylko zachęcać do picia wody z kranu i promowania zdrowego odżywiania, ale także ma kształtować wśród najmłodszych pabianiczan i ich rodziców postawy proekologiczne. Przyciągająca uwagę oryginalna grafika na ścianach szkół to dzieło znanego pabianickiego artysty Adama „Kruka” Wirskiego.
Opracował i wykonał aż 17 projektów graficznych z hasłem przewodnim, które ma przypominać wszystkim, że „woda jest źródłem życia”. Dodatkowo powstał serwis internetowy www.zwikowka.pl, w którym uczniowie mogą znaleźć ciekawostki o wodzie, gry edukacyjne czy ekoanimacje. Pomysłodawcy liczą, że ta nowoczesna forma przekazu będzie efektywnie wykorzystywana i spotka się z równie ciepłym odbiorem,
co zamontowane w szkołach zdroje. Projekt koresponduje z założeniami wprowadzonego restrykcyjnego rozporządzenia dotyczącego środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży
w przedszkolach i szkołach. Woda jest zdecydowanie zdrowsza od słodzonych napojów, które zniknęły ze szkolnych sklepików, ponadto jest dostępna dla wszystkich.

– Pracownicy Działu Rozwoju, Marketingu i Funduszy Zewnętrznych ZWiK odpowiedzialni za pomysł i realizację projektu pn. „Zdrowa kranówka w naszych podstawówkach” już intensywnie myślą o skutecznym pozyskiwaniu środków z nowej perspektywy finansowej 2014-2020 – zapewnia Krzysztof Rąkowski, kierownik działu.
– Docierają do nas sygnały, że o zdroje wodne pytają uczniowie pozostałych pabianickich szkół, które nie zostały objęte projektem. Dołożymy starań, aby pojawiły się w kolejnym roku szkolnym. . Są też plany, aby pabianiczanie mogli skorzystać z podobnych zdrojów w jeszcze innych punktach miasta, ale na tym etapie nie chcę zdradzać wszystkich szczegółów – dodaje Krzysztof Rąkowski.

ZWiK Sp. z o.o. w Pabianicach jest coraz częściej obecny w wielu akcjach na rzecz naszego miasta i inicjuje różnorodne działania dla lokalnej społeczności.

 

 

 

art. promocyjny
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Mój syn jest zachwycony, super ze władze czasem przynajmniej pomyślą, bo chyba starając się o projekt nie liczyli na tak pozytywne efekty, przynajmniej pisiory mają się czym chwalić w kampanii

Który z nich kandyduje w wyborach? Bo ostatnio autopromocja za publiczne pieniądze jest bardzo modna L.

Artykuł promocyjny. Płaci ZWIK. Piękną laurkę sobie sami wystawili. Nie pominięto żadnego nazwiska członków zarządu plus oczywiście Krzysztof Rąkowski. Nad wszystkim pieczę sprawuje Pan Prezydent Grzegorz Mackiewicz. EPAINFO – Trybuna Ludu siada.