Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Czym są testy alergologiczne?

Czym są testy alergologiczne?

1
Jak przygotować się do testów na alergię?

W dzisiejszych czasach alergia jest powszechnym problemem, który dotyka większości z nas. Na co dzień spotykamy się z coraz większą ilością czynników, które mogą mieć na nas wpływ i oddziaływać na układ oddechowy, pokarmowy, skórę oraz inne narządy. Jak sprawdzić, na co jest się uczulonym? Najlepiej wybrać się do specjalisty- alergologa, który wykona serię testów, na podstawie której określi, co jest dla nas dobre, a czego powinniśmy unikać. Testy alergologiczne nie są badaniem, na które można wejść bez kompletnego przygotowania, poniżej wyjaśniamy, co należy zrobić przed przystąpieniem do testów, oraz jakie warunki należy spełnić, aby nie zaburzyć wyników.

Testy alergologiczne są badaniem wykazującym, na co jesteśmy uczuleni. Są także najlepszą metodą na sprawdzenie wszelkich substancji, które mogą być przyczyną różnych naszych dolegliwości na wielu płaszczyznach. Dzięki nim istnieje możliwość sprawdzenia, czy alergia występuje na tle pokarmowym, czy oddechowym oraz można sprawdzić konkretną przyczynę dolegliwości. Testy dzielą się na cztery rodzaje:

  • testy skórne,
  • testy naskórkowe płytkowe,
  • testy z krwi,
  • próby prowokacyjne.

W zależności od tego, jakie objawy alergii u nas występują, tak alergolog dobierze odpowiedni sposób badania. Należy pamiętać o tym, że niektóre alergeny (np. zboża, trawy) nie będą uczulać nas cały czas, ponieważ występują sezonowo i będziemy potrzebować pomocy farmakologicznej jedynie w sezonie wzmożonej aktywności. Istnieje jednak wiele takich (tj. roztocza i grzyby), które obecne są przez cały rok i niezbędne będzie przyjmowanie leków odczulających.

Po pierwsze należy wybrać się na testy w okresie, w którym nie występują u nas żadne objawy alergii. Nie należy także uczestniczyć w testach, jeśli jesteśmy chorzy lub przeziębieni. Podczas wizyty kontrolnej poprzedzającej testy, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie przyjmowanych leków, jeśli takie występują, żeby zdecydował on czy powinny być one odstawione zarówno podczas testów, jak i wcześniej. Miejsce, w którym będą wykonywane testy (najczęściej przedramię), nie powinno być wcześniej narażone na działanie promieni UV, miejscowych środków znieczulających oraz niektórych substancji, o których wcześniej poinformuje lekarz. Należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń alergologa, w przeciwnym razie wyniki testów mogą zostać zakłamane i konieczne będzie powtórzenie badania, co wiąże się z nawracającymi dolegliwościami, ponowną diagnozą, stratą czasu oraz kosztami poniesionymi na badania.

Jeżeli planujesz umówienie się na wizytę u alergologa, nie czekaj ani chwili dłużej. Jeśli masz zamiar umówić się na testy alergologiczne w Łodzi, zapoznaj się z ofertami najbliższych placówek prywatnych oraz publicznych, aby wybrać najlepsze warunki dla siebie oraz dogodny termin.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie przejmowałam się alergią dopóki mnie nie dotknęła… Muszę sobie jakoś radzić, ale są dni, że jest ciężko. Przynajmniej mam roombę, która sama ogarnie podłogi, bo jak wzbija się kurz to nie mam czym oddychać.