Strona główna Styl życia Czym są systemy kontroli dostępu

Czym są systemy kontroli dostępu

0

System kontroli dostępu stanowi jeden z częściej stosowanych i wybieranych sposobów na zapewnienie ochrony na które decydują się zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby indywidualne. Systemy te zapewniają podstawowe bezpieczeństwo oraz są skutecznym zabezpieczeniem mienia oraz obiektów. Ich duża popularność bierze się faktu, że systemy kontroli bezpieczeństwa są łatwe w instalacji oraz rozbudowie oraz oferują szerokie możliwości przy stosunkowo niskim koszcie. 

Stwórz swoje własne centrum 

Kontrolą dostępu można określić system, w skład którego wchodzi kilka, współdziałających i stanowiących jeden zwarty organizm urządzeń. Ich zadaniem jest stworzenie skutecznej bariery, który zapewnia wielostopniową ochronę w danym sektorze. I tak podstawowym elementem kontroli dostępu jest identyfikacja osób umieszczona w kluczowych miejscach takich, jak przejścia czy drzwi. Identyfikacja odbywa się za pomocą czytników działających na kod dostępu. Kolejnym etapem jest system kontroli opierający się na kartach zbliżeniowych lub chipach. Tego typu stopień ochrony jest bardziej skuteczny – zmniejsza ryzyko, że niepowołana osoba wejdzie w posiadanie kodu. Najbardziej skuteczną metodą weryfikacji jest kontrola biometryczna, która zapewnia niemal 100% skuteczność. Odbywa się ona poprzez weryfikację indywidualnych cech biometrycznych takich jak np: skanowanie siatkówki oka. Dodatkowo kontrola tego typu wykryć i zatrzymać osoby np: chore co ma dodatkowe znaczenie w czasach globalnej pandemii.

Nie mniej kontroler stanowi tylko część całego systemu. Równie ważne są dodatkowe elementy takie, jak oprogramowanie czy chociażby sprawna centrala sterująca całym procesem kontroli dostępu. 

Jakie są korzyści płyną ze stosowania kontroli dostępu? 

Oczywiście większa kontrola, a co za tym idzie bezpieczeństwo, co ma niebagatelne znaczenie zarówno dla firmy, jak i dla instytucji publicznej. Dobrze wykorzystany system kontroli pozwoli zabezpieczyć się przed niepowołanym dostępem do chronionych miejsc, pozwala prowadzić rejestr wejść/wyjść w firmie, czy ewidencję czasu pracy. Dodatkowo system kontroli dostępu to również mniejsze wydatki związane z ochroną. Wszystko to sprawia, że jest to niezastąpiony element dobrze działającego przedsiębiorstwa. 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments