Strona główna Aktualności Z miasta Czekają na „trzynastkę”

Czekają na „trzynastkę”

24

Ponad 2 tysiące osób pracujących w Pabianicach dostanie trzynastą pensję. To głównie nauczyciele i urzędnicy. 

To popularne świadczenie występuje głównie w sferze budżetowej, gdzie przysługuje na podstawie zapisów ustawowych. Jego kwotę ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie.

W Pabianicach na na „trzynastkę” może liczyć blisko 1000 nauczycieli. Około 600 z nich pracuje w placówkach podległych urzędowi miejskiemu (przedszkola, podstawówki i gimnazja), a prawie 400 „zatrudnia” starostwo powiatowe (wliczając Konstantynów). Pieniądze otrzymają również pracownicy niepedagogiczni. Jest ich 400 we wszystkich placówkach oświatowych. W ratuszu na wypłatę dla pracowników oświaty przeznaczono ponad 2,5 miliona złotych, a w starostwie 1 mln 343 tyś. złotych.
Dla przykładu, w I Liceum Ogólnokształcącym średnia trzynasta pensja nauczyciela dyplomowanego wynosi 4 100 zł. Nauczyciel mianowany otrzyma 2 785 zł, a kontraktowy 1 531 zł. Najwięcej pieniędzy trafi do Zespołu Szkół nr 2. Trzynastą wypłatę otrzyma tam 75 osób na łączną kwotę 227 167,50 zł.

Na pieniądze czekają również pabianiccy urzędnicy. W ratuszu jest to 255 osób, w tym 42 strażników miejskich. Na ten cel przeznaczonych będzie ponad 720 tyś. zł. W starostwie powiatowym pracuje 148 urzędników. Oni tez dostaną dodatkowe świadczenie, podobnie jak pracownicy „skarbówki”.

„Trzynastka” wypłacana jest również w służbach. W pabianickiej komendzie policji pracuje ponad 200 funkcjonariuszy, a w strażnicy przy Kilińskiego 88 strażaków. Wynagrodzenie policjanta jest zależne od zaszeregowania do określonej grupy, która wynika najczęściej ze stażu służby i pełnionej funkcji. Dla przykładu, dzielnicowy bądź kontroler ruchu drogowego dostaje na rękę 2 910 zł. Komendant powiatowy ma 6 437 zł.

Wszystkie kwoty brutto.

REKLAMA
24 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Mój kraj taki piękny kradną jak mogą. 😉

weź dorośnij, na całym świecie są związki zawodowe dbające o ludzi, którzy wnoszą coś w życie narodu, gdyby nie nauczyciel, to nie pisałbyś dzisiaj i nie porównuj kasjera z Nauczycielem !

Brutto może tak ale tez raczej nie. Ktoś widział paski RMUA nauczycieli?

Prawda jest taka że nauczyciele nauczycielom zgotowali ten los. Każda zapowiedź redukcji etatów atakowana jest bez zastanowienia a potem pojawiają się kwiatki gdy jednego przedmiotu uczy 6-7 nauczycieli a mogłoby spokojnie 3-4. Dodatkowy aspekt to są pewne przywileje które są zrozumiałe w jakiś sposób ale nie zmienia to faktu, że nie są charakterystyką pracy a raczej pewnego rodzaju zyskiem który otrzymuje w ten sposób pracownik. Ostatni fakt to ilość godzin jakie nauczyciele spędzają W PRACY(!). Tutaj zwykle pojawiają się kontrargumenty: (1) nauczyciele pracują też w domu, (2) ciężka i wyniszczająca praca. Odnosząc się do punktu pierwszego – oczywiście że pracują… Czytaj więcej »

tak, ale kazdy moze zostac nauczycielem, nie ma zadnych przeszkod co do tego 🙂 kazdy moze meic takie CUDOWNE zycie, tyle urlopow, ferii itp :)ciekawe ile osob wyzyłoby za taka pensje…

Ale skoro mają takie złe to czemu nauczyciele WFu nie przechodzą np. do lepiej płatnej budowlanki? Czemu matematycy nie chcą uciekać z tego fatalnie płatnego zawodu do bankowości? No o co chodzi? Przecież mają wyższa wykształcenie. Skoro jest tak źle to czemu nie widać nagłego odpływu nauczycieli do innych zawodów?

Rodzice sami powinni uczyć dzieci, moze wtedy doceniliby pracę nauczyciela. Ale wtedy dzieci kończyłyby podstawówkę z porywami gimnazjum, ale tylko z bogatych rodzin.

A dlaczego tylko nauczyciela? Może wszyscy powinni doceniać pracę faceta który wstaje o 4 rano żeby zrobić kilkanaście kilometrów na nogach, biegając po schodach roznosząc listy. Albo kobiety która siedzi przy maszynie 8 godzin niszcząc sobie wzrok od fatalnego światła i ciągłego wpatrywania się w punkt. Albo dzieciaka który ma 16 lat i zapieprza na łopacie żeby zarobić na swoje pierwsze wakacje. Nie rozczulaj się tak nad nauczycielami. Wiedzieli jaki zawód wybierają i zasługują na taki sam szacunek jak każdy inny człowiek ale nie zmienia to faktu, że w porównaniu z wieloma osobami (szczególnie w Polsce!) to co otrzymują od… Czytaj więcej »

przestań zadawać pytania jak pięciolatek ! jak masz pomysł na zmianę systemu to zostań prezydentem

To że widzę błędy nie znaczy, że nadaje się do tego żeby je rozwiązywać. Po drugie to była część dłuższej dyskusji więc daruj sobie.

może się do innej pracy nie nadają…. Choć oczywiście są wyjątki, ale niestety tylko nieliczni są nauczycielami z powołami, reszta z braku innych możliwości

I wielu by chciało. Podań w sekretariacie każdej szkoły to leży pewnie już na setki. Tylko powiedz jak wbić się na etat nie mając znajomości?

13nasta pensja nie bierze sie znikad!!!! mamy 5miesiecy po 5tygodni!!!ludzie na 13pensje pracuja!!!ZAPRACOWUJA sobie na nia. wiec nie tylko nauczyciele (ktorzy maja wiecej wolnego niz inni pracownicy ), czy urzednicy co chwile dostajacy diety, podwyzki czy premie!!! wiec 13nalezy sie wszystkim Pani kasjerce, Pani kosmetyczce….itp.

Ale kogo to obchodzi ile mamy tygodni? Liczy się liczba przepracowanych godzin w skali roku a ta jest stała. Nie znam żadnego PRYWATNEGO zakładu pracy który wypłacałby takie ekstra pensje.

Rozumiałbym gdyby to miały być nagrody za solidną i ciężką pracę. Problem w urzędach leży w tym, że nie ma tam praktycznie stałej, solidnej ewaluacji pracowników więc tym samym nie ma danych na podstawie można by takie nagrody przydzielać. Są wydziały do których wchodzi się z uśmiechem na ustach a wychodzi z wrażeniem jakby ktoś dał ci po gębie ale ręka rękę kryje i nic się z tym nie robi.

Oj jesteś w błędzie. Są prywatne firmy, które wypłacają 13. pensję…

450 policjantow, strazakow i straznikow miejskich i dwa patrole na ulicy. Lol

Jak widać nie mamy już wyjścia w tym roku i musimy wszyscy razem złożyć się na trzynaste pensje pracowników budżetówki.
Tylko w normalnej firmie premia jest za wyniki, bo jak są wyniki to i jest premia, a tu…?
Ale co tam, nie pytamy, składamy się i trzynastki wypłacamy.
Termin najbliższej składki zaczyna się od 1 lutego i tak każdego miesiąca
w zależności kiedy dostają Państwo wypłatę lub inne świadczenia na włąsne konto.

Pozdrawiam.
6. Tomasz Stusio

weź dorośnij, na całym świecie są związki zawodowe dbające o ludzi, którzy wnoszą coś w życie narodu, gdyby nie nauczyciel, to nie pisałbyś dzisiaj. I nie porównuj kasjera z Nauczycielem ! najłatwiej to być biernym i nie robić nic oraz pluć na system…

chyba miał kiepskich nauczycieli, bo są problemy z logicznym formułowaniem myśli… ale jest parcie …biedaczyna

Podejście Amerykanina: Sąsiad ma nowe super auto – popracuję odłożę i kupie sobie lepsze. Podejście Polaka: Sąsiad ma nowe auto – a żeby mu zaje..li.
Taki naród i taka mentalność, nic się nie zmieni.

to ksiądz katecheta też dostaję trzynastkę ??

Proszę pamiętać o podatku dochodowym w formie ryczałtu. Nie każdy musi posiadać kasę fiskalną. I warto pamiętać kto na tą ich pensję płaci w pierwszym rzędzie. Nie przekonuje mnie Pana/Pani argument.

Nie wiem, czy wiesz skąd są pieniądze na tę twoją 13 pensje, fajnie jest rozdawać nie swoje pieniądze, twoja szczęśliwa 13 pochodzi z podatków ciężko pracujących ludzi, którzy czasami nawet premii nie dostają. I ten sam człowiek idzie do urzędnika nagrodzonego „13”, który traktuje tego człowieka jak piąte koło u wozu.

Według mnie taka 13-nastka to bzdura i to w każdym zawodzie. Jeżeli nie jest to premia uzalezniona od wyników pracy lub oceny pracownika. 13-nastka powinna być juz dawno wliczona w normalna pensję-wtedy nie byłoby takiej głupiej dyskusji-należy sie czy nie.
A pensje odpowiednio wyższe. Wtedt też wynagrodzenie mieszięczne byłoby przejrzyste.
I żeby nie było – nie jestem nauczycielam ani nie mam nikogo w rodzinie kto nim jest 🙂