Strona główna Aktualności Co oznacza zatrudnienie B2B?

Co oznacza zatrudnienie B2B?

0

Kiedy przeglądasz ogłoszenia o pracę w branży IT, handlu czy sprzedaży, możesz trafić na informację, że pracodawca preferuje model współpracy B2B. Co oznacza ten skrót? Czy jest to klasyczne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę? Sprawdź.

Zatrudnienie na zasadzie B2B – business to business

Zatrudnienie na zasadzie B2B w Polsce i na świecie nie jest niczym nowym. Do tego od jakiegoś czasu zyskuje na coraz większej popularności. Co kryje się pod tą nazwą? Jest to współpraca pomiędzy dwiema firmami (w języku angielskim: business to business). Gdy dostrzegasz wymóg B2B w ogłoszeniu o pracę na Pracuj.pl lub innym portalu, nie aplikuj, jeśli nie masz własnej działalności gospodarczej. Pracodawca z pewnością nie będzie zainteresowany nawiązaniem kooperacji, jeśli nie możesz wystawiać faktur za sprzedane produkty lub wyświadczone usługi.

B2B – w jakich branżach?

B2B bardzo często oznacza też współpracę na zasadzie franczyzy. Polega ona na tym, że jedna firma udostępnia swoje know-how, wiedzę, bazę klientów oraz kontakty do dostawców, a druga strona (franczyzobiorca) realizuje określone cele marketingowo-sprzedażowe, bazując na gotowych strategiach biznesowych. W modelu franczyzowym B2B działają głównie przedsiębiorstwa branży spożywczej, nieruchomości, farmaceutycznej, fashion, agencje marketingowe oraz placówki edukacyjne. Model ten sprawdza się też w przypadku lokali gastronomicznych, salonów urody i firm, działających w sektorze bankowym. Franczyzę chętnie wybierają ci inwestorzy, którzy nie chcą budować od podstaw biznesowej marki.

Dodatkowo dla wielu pracodawców taki model rozliczania się jest wygodniejszy i szybszy.

B2B i B2C – czy oba pojęcia znaczą to samo?

B2C to skrót z jęz. angielskiego, który oznacza: Business to Consumer, czyli biznes ukierunkowany na klientów docelowych. Czym różni się B2B od B2C? B2B jest modelem współpracy biznesowej, a B2C oznacza rodzaj relacji pomiędzy firmą a klientem indywidualnym. Zatem jeśli w ogłoszeniu pojawi się taki skrót, oznacza to że Twoim zadaniem będzie nawiązywanie współpracy z klientem indywidualnym.

Zadania związane z obsługą B2C realizują zwykle menedżerowie, kadra kierownicza, specjaliści do spraw marketingu i sprzedaży oraz osoby, zajmujące się kluczowymi klientami. Bezpośredni kontakt z klientami mają również kierowcy, dostawcy, telemarketerzy.

REKLAMA