Strona główna Styl życia Co dają rośliny w akwarium? Rodzaje roślin akwariowych i ich rola

Co dają rośliny w akwarium? Rodzaje roślin akwariowych i ich rola

0

Choć akwarystyka laikom kojarzy się głównie z hodowlą ryb, osoby, które są entuzjastami tego hobby, wiedzą, że w akwarium równie ważną rolę pełnią rośliny. Co więcej, wiele osób świadomie rezygnuje z fauny, skupiając się na akwarium roślinnym. Podpowiadamy, jaką rolę w zbiorniku pełnią rośliny oraz jakie rodzaje roślin akwariowych warto zakupić.

Rodzaje roślin akwariowych

  • Rośliny sztuczne

Nie od razu Rzym wybudowano” – te słowa doskonale pasują do hobby, jakim jest akwarystyka. Nie od razu zbudujesz akwarium z bogatą i unikalną fauną i florą. Osobom początkującym lub tym, które wiedzą, że nie będą mogły poświęcić temu zajęciu zbyt wiele czasu, polecany jest zakup sztucznych roślin akwariowych. Te dostępne w specjalistycznych sklepach są bezpieczne dla żywych organizmów, nie zanieczyszczają wody i co najważniejsze… nie wymagają zbyt wielkiego nakładu czasu i uwagi. Oczywiście należy je regularnie czyścić, gdyż lubią osadzać się na nich glony, lecz poza tą czynnością praktycznie możesz zapomnieć o ich istnieniu.

  • Rośliny żywe

I tu dopiero zaczyna się zabawa — żywe rośliny tworzą unikalny klimat zbiornika, czyniąc go dużo bardziej naturalistycznym, zbliżonym do warunków naturalnych, w których żyją ryby. Zakładając pierwsze akwarium z roślinami żywymi, warto poszukać mniej wymagających gatunków, takich, które łatwo przylegają do podłoża, mogą być hodowane w wodzie o szerokim zakresie temperatur, sprawdzające się zarówno w wodzie twardej, jak i miękkiej.

Akwarium z roślinami – od czego zacząć?

Przed umieszczeniem rośliny w akwarium warto poznać nie tylko jej wymagania, ale także sposób rozrostu i jego szybkość. Aranżując akwarium, zazwyczaj tworzymy kilka planów, a rośliny są ich głównym wyznacznikiem. Mniejsza, mniej bujna flora będzie stanowiła pierwszy plan, a ta wyższa skutecznie zamaskuje akcesoria i sprzęt na dalszym tle. Taki logiczny podział sprawia, że akwarium, nawet to, w którym będziemy hodować dużą ilość roślin, pozostaje uporządkowane i przejrzyste.

Co dają rośliny w akwarium?

Rola żywych roślin w akwarium jest nieoceniona. Oprócz widocznych gołym okiem korzyści wynikających ze stworzenia pod wodą unikalnych kompozycji rośliny akwariowe mają do spełnienia wiele praktycznych zadań. Są kryjówką dla ryb (szczególnie dla narybku), miejscem ich zabawy, zalotów, odgrywają ważne znaczenie dla ich dobrego samopoczucia i rozwoju. Żywa flora w zbiorniku skutecznie filtruje wodę, poprzez proces fotosyntezy dostarczając do niej tlen — główne źródło życia. W akwarium z roślinami o wiele łatwiej zachować czystość, gdyż obecność zielonych traw, łodyg, krzewów czy mchów znacznie hamuje rozwój glonów. Rośliny akwariowe biorą również czynny udział w cyklu azotowym, usuwając z wody związki azotowe i fosfor, dlatego uważa się, że są one niezbędne dla utrzymania dobrych parametrów wody i klimatu, który będzie jak najlepiej odwzorowywał warunki, w których naturalnie żyją ryby.

Gdzie kupić rośliny do akwarium?

Zachęcamy, aby rośliny akwariowe kompletować etapami, co daje możliwość większej kontroli nad ich rozwojem, przycinaniem czy osadzeniem w podłożu. Na początek możesz ograniczyć się tylko do sztucznych ozdób lub pomieszać je z żywymi. Oba rodzaje znajdziesz w sklepie akwarystycznym online Aquario, gdzie oprócz popularnych gatunków roślin dostępne są te unikatowe, które z pewnością docenią osoby, które są pasjonatami akwariów typu holenderskiego, w którym to rośliny są najważniejszymi elementami i celem hodowli zbiornika. W sklepie Aquario oprócz roślin dostępne są również akcesoria do ich przesadzania, umieszczania w podłożu czy nawożenia.

Bez wiedzy, jak zadbać o rośliny, trudno będzie utrzymać je w dobrej kondycji, gdyż tak samo jak i w przypadku ryb, szkodzą im zbyt niskie i zbyt wysokie temperatury, złe parametry wody czy jej zanieczyszczenie. Gdy już nabędziesz tę wiedzę, pozostaje Ci tylko zakupić okazałe gatunki roślin, które będą wspaniałą ozdobą akwarium i ważnym elementem życia, które w nim się odbywa.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments