Strona główna Aktualności Były wiceprezydent Pabianic nadzoruje budowę rakiety kosmicznej

Były wiceprezydent Pabianic nadzoruje budowę rakiety kosmicznej

2
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. przy wsparciu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia rozpoczęły produkcję prototypowych podzespołów do rakiety testowej − trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych. WZL1 w Łodzi kieruje Marcin Nocuń, były wiceprezydent Pabianic. 

Rozpoczęty w 2020 roku projekt, współfinansowany jest przez Unię Europejską. W jego wdrożenie zaangażowane jest Konsorcjum, w skład którego wchodzą trzy podmioty: Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A. (WZL1) – lider, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) oraz Zakład Produkcji Specjalnej GAMRAT S.A. (ZPS „GAMRAT”).

Celem inicjatywy jest opracowanie i wykonanie trójstopniowej nośnej rakiety suborbitalnej, a w efekcie przeprowadzenie demonstracyjnego lotu ponad linię Kármána na wysokość 100 km z ładunkiem o masie 40 kg.
Część podzespołów do rakiety testowej została wykonana z kompozytów i lekkich stopów metali. Są to elementy precyzyjnego układu sterowania oraz silnika rakiety, które obecnie przechodzą stanowiskowe próby laboratoryjne. Jednocześnie trwa produkcja pozostałych części rakiet, które mają umożliwić bezpieczny start i wykonanie misji rakiet testowych. Równolegle w Zakładzie

– Przez ostatnie lata wraz z całą załogą wspólnie zdobyliśmy ugruntowaną pozycję na rynku. Kluczowym przedsięwzięciem jest budowa suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych. Obecnie trwają zaawansowane prace nad elementami systemu, które tworząc gotowy produkt przejdą niebawem testy na terenie jednego z poligonów – mówi Marcin Nocuń, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny WZL1.

Opracowane procesy technologiczne i algorytmy sterowania rakietą mają stanowić krok milowy w budowie systemów nośnych w Polsce. Uzupełnią one lukę na rynku udostępniając nisko kosztową rakietę nośną podmiotom, które do tej pory nie miały możliwości prowadzenia badań na dużych wysokościach (w warunkach mikrograwitacji).

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Były Wiceprezydent nadzoruje budowę rakiet a pREzydent Grzesiu szkół styropianem nie potrafi obłożyć ani dokończyć budowy szaletu miejskiego. Taka mała różnica …

Do obkładania szkół styropianem potrzebne są wiedza i umiejętności, stąd prezydent nie robi tego samodzielnie, tylko zleca to fachowcom. Do nadzorowania budowy „rakietek”, a w praktyce do bycia z zawodu dyrektorem państwowej firmy, potrzebne jest tylko bycie w odpowiedniej partii.