Strona główna Dzieje się Kultura „Bychlewianka” ma 45 lat! (GALERIA ZDJĘĆ)

„Bychlewianka” ma 45 lat! (GALERIA ZDJĘĆ)

0
Ponad stu tancerzy na scenie, ludowa muzyka i gromkie brawa ze strony publiczności – tak było podczas jubileuszu, jaki dzisiaj i wczoraj świętował Zespół Pieśni i Tańca „Bychlewianka”. Od jego powstania minęło już 45 lat.

Występy z tej niecodziennej okazji zostały zorganizowane w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Bychlewie. Imprezę prowadził Jacek Tokarczyk, prezenter łódzkiej telewizji, a wśród widzów znalazły się m.in. osoby związane z „Bychlewianką” w przeszłości oraz władze samorządowe. Nie zabrakło też sympatyków zespołu, a tych, sądząc po wysokiej frekwencji, jest wielu.

Publiczność nie mogła czuć się zawiedziona. Tancerze, mimo bardzo wysokiej temperatury i ciężkich strojów (ważących nawet po kilkanaście kilogramów każdy!), dali z siebie wszystko, aby program spodobał się odbiorom.

Jego podstawę stanowił oczywiście taniec. Na scenie zaprezentowały się cztery tworzące zespół grupy – przedszkolaków, dziecięca, młodzieżowa i dorosłych. Wszystkim przygrywała kapela. Repertuar był bardzo urozmaicony.

– Mogliśmy podziwiać tańce z naszego województwa, np. łowickie, opoczyńskie i sieradzkie, ale też np. mieszczan żywieckich czy krakowiaka. Każdy taki taniec to inny strój, odpowiedni dla danego regionu – mówi Radosław Kierzek, kierownik zespołu.

Historia  Bychlewianki sięga 1974 roku. Jego powstanie zainicjowała nieżyjąca już Józefa Pluta, o której zresztą wyświetlono film (można było też zobaczyć teledysk, jaki w 2014 roku nakręcił zespół w skansenie w Ciechanowcu do piosenki „Jedzie Jasio”). Na przestrzeni 45 lat zmieniał się skład, choreografowie, kierownicy… Tym, co zawsze charakteryzowało zespół, niezmiennie do teraz, jest zamiłowanie do folkloru oraz ludowych tańców i muzyki. Liczba członków pozwala wierzyć, że przed „Bychlewianką” kolejne niezwykłe jubileusze.

REKLAMA
Poprzedni artykułKolejny fake news na stronie Spotted Pabianice. Poleciały obelgi na strażników
Następny artykułOddział urologiczny dostał sprzęt za ćwierć miliona złotych
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments