Strona główna Aktualności Komunikacja Będziemy testować następną hybrydę

Będziemy testować następną hybrydę

1
Po Pabianicach będą jeździły Solarisy. Tyle że w miejskich, żółto - niebieskich barwach.

Kolejny autobus, tym razem polskiej firmy Solaris, będzie testowany w Pabianicach. Przyjedzie w poniedziałek, 23 maja i przez tydzień sprawdzi się na różnych liniach.

Na przełomie kwietnia i maja testowany był Volvo 7900 Hybrid. Wcześniej odbył się jednodniowy pokaz autobusu MAN Lion’s City Hybrid. Autobus Solaris Urbino 12 Hybrid wypożyczy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z Włocławka, które trzy tego typu pojazdy kupiło w 2015 roku, a że się sprawdziły, rozważa zakup 9 następnych.

– Testowa „hybryda” z wyglądu nie różni się znacząco od Solarisów, które już od 8 lat wożą pabianiczan. Zasadnicza różnica dotyczy natomiast napędu. Pojazd posiada napęd elektryczny i tradycyjny silnik spalinowy. Podczas hamowania odzyskiwania jest energia elektryczna, która następnie napędza autobus przy ruszaniu – mówi Marcin Chmielewski z Wydziału Infrastruktury Technicznej i Komunikacji UM. – To z kolei sprawia, że właśnie podczas ruszania z przystanku czy skrzyżowania autobus jest bardzo cichy, ponieważ wykorzystuje wtedy silnik elektryczny. Podczas pracy na silniku elektrycznym autobus nie wydziela spalin.

Napęd hybrydowy ogranicza nie tylko emisję szkodliwych substancji, ale i zużycie paliwa. Podczas testów autobusu hybrydowego marki Volvo udało się zaoszczędzić około 15% paliwa, czyli ok. 5 litrów na 100 kilometrów. Pasażerowie docenili cichą pracę autobusu przy ruszaniu z przystanków i skrzyżowań.

Solaris będzie obsługiwał w czasie testów różne linie. Harmonogram kursów autobusu hybrydowego będzie na bieżąco publikowany na stronie internetowej www.komunikacjapabianice.pl. Pasażerowie mogą nadsyłać swoje opinie na adres e-mail: komunikacja@um.pabianice.pl.

Pabianice planują zakup 18 niskoemisyjnych autobusów hybrydowych w ramach projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej”, przewidzianego do dofinansowania ze środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przetarg na zakup autobusów ma zostać ogłoszony w przyszłym roku, a dostawy odbędą się w dwóch etapach – w 2018 i 2019 roku. Wkład własny miasta ma wynieść tylko 15% kosztu zakupu pojazdów.

Informacja UM

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Tylko nie Solarisy! Te autobusy się nadają na polskie drogi! Zawieszenie się rozleci po roku użytkowania i będą stały co tydzień na naprawie. Poza tym hamulce w tych autobusach to jakaś porażka! Nie da się płynnie i delikatne tym czymś zahamować.