Strona główna Styl życia Bądź spokojny za granicą – EKUZ czuwa!

Bądź spokojny za granicą – EKUZ czuwa!

0

Wyjazdy zagraniczne Polaków to coś całkowicie normalnego i nikogo nie dziwi fakt, że ktoś pracuje w innym kraju. To wynik postępującej globalizacji oraz zmniejszania różnic gospodarczych pomiędzy Polską a resztą świata. Dzisiaj opowiemy Ci nieco o tym, w jaki sposób możesz zabezpieczyć się przed niespodziewanymi sytuacjami, przebywając poza granicami kraju. 

EKUZ – co mi to właściwie daje?

Gdyby chciało się opisać program EKUZ jednym słowem, to najlepiej byłoby wybrać słowo “ochrona”. EKUZ to program, który ma dawać poczucie bezpieczeństwa i sprawiać, że podróżowanie jest o wiele łatwiejsze. W ramach EKUZ możesz korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej na tych samych zasadach, co obywatele kraju, w którym aktualnie przebywasz. Jest to niezwykle cenne ze względu na nieprzewidywalność niektórych sytuacji, które spotykają nas w życiu.

Nie tylko przywileje

Program EKUZ jest skonstruowany w taki sposób, by oprócz przywilejów nakładał na swoich uczestników również pewne obowiązki. Chodzi przede wszystkim o partycypowanie w opłatach za usługi medyczne. Jeśli dany kraj ma zasadę, że obywatele “dopłacają” do refundowanej wizyty u lekarza, to będziesz musiał się dostosować. Tego typu prawo obowiązuje np. we Francji. EKUZ to więc nie tylko przywileje, ale również obowiązki, które przyjmujesz, wnioskując o kartę.

W jakich krajach obowiązuje EKUZ?

Z podstawowej pomocy medycznej mogą bez limitów korzystać mieszkańcy krajów członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu oraz Szwajcarii. Wystarczy tylko, że jesteś posiadaczem paszportu jednego z tych państw, by zgłosić się po podstawową opiekę medyczną.

Jak zdobyć Kartę EKUZ?

To prostsze niż myślisz. Pierwszym i najczęściej wybieranym przez obywateli sposobem jest osobiste zgłoszenie się do najbliższej placówki NFZ. Wystarczy tylko wypełnić stosowny wniosek, by już po chwili mieć w ręku dokument uprawniający do leczenia poza granicami Polski. Innymi sposobami jest platforma EPUAP, poczta elektroniczna lub fax. Ogromnym atutem EKUZ jest to, że wydanie karty jest w 100% bezpłatne i nie zapłacisz ani złotówki za przystąpienie do programu. Jeśli interesuje Cię EKUZ w Toruniu – więcej tutaj: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-toruniu/.

Co jeszcze chroni za granicą?

Drugim ważnym produktem przeznaczonym do ochrony zdrowia poza granicami kraju jest polisa turystyczna. Jej zakres działania jest o wiele szerszy niż w przypadku karty EKUZ, ale warto też nadmienić, że ubezpieczenie podróżne wiąże się z kosztami. Jeśli jednak szukasz kompleksowej ochrony zdrowia oraz mienia to powinieneś zdecydować się na oba rozwiązania. Szczególnie warto zaopatrzyć się w wyżej wymienione ubezpieczenia w przypadku wyjazdu zimowego np. na narty. Więcej informacji o tym, jak chronić się na stokach znajdziesz na stronie: https://wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-narciarskie/

Podsumowanie

Jak widzisz, ochrona zdrowia za granicą nie jest taka trudna pod warunkiem, że pokażesz zaangażowania i przed wyjazdem załatwisz wszelkie formalności. Pamiętaj, że czas spędzony w urzędach jest niczym wobec tego, jak wielkie problemu mogą spotkać Cię w przypadku choroby i braku Karty EKUZ lub ubezpieczenia turystycznego. Koszty leczenia w Unii Europejskiej są bowiem bardzo wysokie i z pewnością sprawią, że wyjazd nie pozostawi po sobie miłych wspomnień.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments