Strona główna Aktualności Apel starosty w sprawie kontrowersyjnego podręcznika

Apel starosty w sprawie kontrowersyjnego podręcznika

43
Krzysztof Habura, starosta pabianicki, zajął oficjalne stanowisko w sprawie podręcznika do nauki Historii i Teraźniejszości dla szkół średnich:

„Jestem zdecydowanie przeciwny, żeby do szkół powiatu pabianickiego weszła propaganda polityczna skierowana na pogardę dla drugiego człowieka i dalsze dzielenie naszego społeczeństwa. Nie zgadzam się na to, żeby tych świetnych młodych ludzi, uczniów liceów, techników i szkół branżowych, pozbawiać wolnego myślenia i traktować ich jak jakieś „maszynki do głosowania” poddane indoktrynacji politycznej.

Mam tu na myśli podręcznik autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, przewidziany do nauki nowego przedmiotu szkolnego – Historii i Teraźniejszości. Ten były polityk Prawa i Sprawiedliwości, bo przypomnieć należy, że pełnił on funkcję eurodeputowanego z listy wyborczej tej partii, na kartach swojej nowej książki bezpardonowo, nienawistnie wręcz atakuje procedurę medyczną zapłodnienia in vitro. Procedurę, która wielu tysiącom Polaków i wielu mieszkańcom powiatu pabianickiego pozwoliła na realizację największego z marzeń, czyli posiadania własnego potomstwa.

Dlatego też jeszcze w tym tygodniu, przed rozpoczęciem roku szkolnego, zwrócę się z rekomendacją do dyrektorów wszystkich szkół, w których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe, ażeby nie korzystano z tego podręcznika w ramach nauki przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Program nauczania może być realizowany w inny sposób, nie tylko poprzez publikacje promowane przez Ministerstwo i hołdujące mu środowiska związane choćby z Radiem Maryja.

Szkoła musi być wolna od nienawiści i propagandy. Tolerancja i równość obywatelska to wartości, które powinny stanowić fundament Rzeczypospolitej XXI wieku.

Przecież już na przełomie XVI i XVII wieku Jan Zamoyski, ustanawiając Akademię Zamoyską powiedział, że „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Dziś, po blisko czterystu latach, gdy Polska jest członkiem Unii Europejskiej i wskutek przemian z 1989 roku ponownie należymy do kręgu myśli zachodniej. Te symboliczne słowa znowu stają się aktualne, ponieważ ideologia polityczna i propaganda skierowana na skrępowanie wolnego myślenia, próbują wedrzeć się do polskich szkół.

Nasz powiat od kilku lat udziela dofinansowania rodzinom do programu in vitro. Pięcioletni projekt w sumie będzie kosztował Starostwo 750.000 zł, a skorzysta z niego 125 par. Nie raz widziałem z jak wielkim trudem, emocjami i nerwami mierzą się pary, które starają się o dziecko. Powiat Pabianicki wpierając leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przyczyniło się do tego, że w ciągu 4 lat w powiecie urodziło się 31 dzieci. A kolejnych kilkanaście par spodziewa się dziecka. Wielokrotnie widziałem ich wielkie szczęście, gdy rodzina powiększa się o upragnioną córkę lub syna, a bywa, że nawet o rodzeństwo bliźniacze.

Właśnie tych ludzi dziś próbuje się stygmatyzować, „wytykać palcami” czy „obwiniać”, a ich dzieci urodzone w ramach tej procedury traktować jako efekty jakiegoś cyklu produkcyjnego. To wszystko znajduje się właśnie w nowym podręczniku przewidziany do nauki tzw. HiTu. Autor podręcznika dla młodzieży wprost stawia pytanie, czy takie dzieci zasługują na miłość. Padają nawet stwierdzenia o „wynaturzeniu natury ludzkiej”. Ciężko mi znaleźć odpowiednie słowa, które mogłyby wyrazić to, co czuję czytając takie zdania”.

Krzysztof Habura,

starosta pabianicki

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
43 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

To co zostało napisane łatwo jest wymazać . Nie tego trzeba się obawiać.
Należy być czujnym , że tacy ludzie piszący takie teksty są wśród nas . Nie wiadomo kiedy i czym ponownie uderzą. Zmiana zdania nie powinna ich pozbawiać poniesienia odpowiedzialności.

Czy o LGBT jest w podręczniku wystarczająco dużo? Jak nie, to zakazać!

Niestety nie, a szkoda, dowiedziałbyś się np. że geje zasiadali nawet na polskim tronie, że o papieskim z litości nie wspomnę.

Szanowny Pan starosta musi się chyba zdecydować po której stronie „barykady” stoi, gdyż w niniejszym artykule krytykuje przeciwników 'in vitro’, a jednocześnie kilka dni temu dumnie kroczył w pielgrzymce do Częstochowy (zdjęcie nr 9 innego artykułu na epainfo) organizowanej przez Kościół rzymskokatolicki, który od zawsze 'in vitro’ nie pochwalał. Mam dziwne odczucie, że w zbieraniu głosów w świecie polityki jest podobnie jak z celebrytami – nie ważne co się mówi, ważne że się mówi.

chorągiewka tak zwana

W pielgrzymce szli mieszkańcy powiatu pabianickiego dlaczego zatem starosta miał nie być razem z nimi żegnając i życząc doniesienia własnych intencji? Widzę, że nie wszyscy zrozumieli o co chodzi. W tym kraju, tym samym w tym powiecie, jest miejsce dla wszystkich i nie trzeba pałać do siebie nienawiścią, wyzywać się, oskarżać itp. Przypomnę wpis Pawła Deląga, którym odpowiedział na chamską zaczepkę Jakimowicza:
„Jestem Polakiem, jestem Żydem, Ukraińcem, jestem gejem, lesbijką, jestem Afroamerykaninem, jestem biały, jestem muzułmaninem, jestem katolikiem i prawosławnym, ewangelikiem, jestem buddystą, jestem ateistą. Jestem człowiekiem. Jestem tańczącym na wietrze Istnieniem — jak miliony, miliardy moich Braci”

No właśnie, kolego. Jedni popierają metodę in vitro, aborcję na życzenie, eutanazję, a inni są przeciwni – z różnych względów. Nauczmy się tolerancji.

czyli mówisz że mimo jednej biblii i tych samych wytycznych każdy może uważać co chce i robić jak chce. To dlaczego podobnej sytuacji nie ma w kodeksie drogowym i chce to jadę szybko lub wolno :). Albo sa wytyczne i je wyznaję albo nie.

LGBTQ nie ma i od razu histeria. Pan starosta to niech na most na Grota się wybierze, bo ostatnio obiecywał że nie będzie już zalewało ..to jest dopiero pogarda dla innych ludzi

Z całą pewnością wydanie takiej dużej kasy na bardzo wątpliwe z etycznego pkt. widzenia przedsięwzięcie( np. segregacja materiału, nienaturalna ingerencja w organizm człowieka itd.)i do tego nie pozbawione podłoża ideologicznego, oburza naszego „demokratę” . Bo wszystko co nie wymyśliła platforma jest niedemokratyczne . Może w ramach demokratycznego porządku należałoby podjąć merytoryczną publiczną dyskusję, ale czy brak autorytetów i argumentów skłania Starostę do wywoływania kolejnych niepokojów w szkołach, więc gdzie tu ta troska o młodzież…..lepiej użyć jej do politycznych przepychanek niż pokazać jak należy rozwiązywać sprawy za pomocą wiedzy i merytorycznych argumentów. Myślę że do tego trzeba coś sobą więcej prezentować.

Wątpliwe przedsięwzięcie twoich rodziców spowodowało, że musimy teraz czytać durne komentarze o nienaturalnych ingerencjach w organizm.

A co zrobił starosta? Zakazał czy odmówił rekomendacji? Jak widać Habura zna próg własnych kompetencji, którego nie przekroczył a dodatkowo zabrał głos w dyskusji, o którą tak postulujesz. Sam tej dyskusji nie podjąłeś tylko od razu zrobiłeś z tego politykę, że to nie PO wymyśliła itp. Jest to nieprawda, bo za czasów Tuska opracowano też nowy podręcznik o wychowaniu do życia w rodzinie czy coś takiego. Też tam były kontrowersyjne treści tylko z drugiego „bieguna wartości”. Pod wpływem krytyki rząd się ze wszystkiego wycofał, podręcznik też został wycofany i nikt nawet nie próbował stawać w jego obronie.

Masz rację. Nienaturalną ingerencją w organizm człowieka jest także operacja, przyjmowanie lekarstw, rehabilitacja i.t.d.

Pan starosta chyba zapomniał, jakie są jego kompetencje 😄

10/10

Nie zapomniał! Nie zabronił stosowania podręcznika tylko odmówił rekomendacji. Nie groził też nikomu i nie mówił o „niepolskich Polakach” jak pewien patriota z Torunia.

Zawsze można odwrócić uwagę chwytliwym tematem….:)

Celem istnienia każdego gatunku jest prokreacja. Czy człowiek, który z różnych powodów nie może mieć dziecka „normalnie”, skazany jest na zagładę społeczno-psychiczną? Skoro mamy tak zaawansowaną technologię i medycynę?

Trzeba sobie pomagać.

Nieznajomość prawa oświatowego starosty jest porażająca. Podręcznik do realizacji podstawy programowej z danego przedmiotu wybiera NAUCZYCIEL !! A nie urzędas zza biurka. PO na ustach ma frazesy o wolności i niezależności ale pan urzędas starosta palcem grozi … nie wolno wam wybierać tego podręcznika. A jeśli ktoś wybierze taki podręcznik ? To co panie starosto będzie piętnowany ? Wyrzucony z pracy w szkole ? Wolność w wydaniu PO 🙂

Promuje się, chociaż już czas na emeryturę.

Wydawało mi się, że czytanie ze zrozumieniem jest sprawnością wymaganą już na egzaminie kończącym szkołę podstawową, ale po reformach Czarnka i Zalewskiej coś się chyba musiało zmienić. Twoja nieznajomość prawa oświatowego też jest porażająca. Starosta niczego nie zabronił i nikomu nie groził palcem. Proponuję udać się do biblioteki (to takie miejsce, gdzie wypożycza się książki) i znaleźć Słownik Języka Polskiego a następnie termin „rekomendacja”. Co do zagrożeń dla nauczycieli to raczej bałbym się o tych, którzy są pod kuratelą pani kurator z Małopolski. Wiele karier zostało tam już złamanych. Poszukaj też informacji na temat innych rekomendacji w innych samorządach, nie… Czytaj więcej »

podaj mi link

Czytaj ze zrozumieniem. Starosta nie zabronił używania tego właśnie podręcznika, stwierdził, że go nie rekomenduje. Jeśli nie znasz znaczenia tego słowa wyjaśniam, to inaczej nie polecam. I to wszystko.

Podręcznik nie jest obowiązkowy,w owym podręczniku zawarta jest historia od 1989 r i przemiany jakie zaszły w Polsce i na świecie.Mysle że decyzja będzie należała do rodziców a nie Pana starosty i jeszcze jedno Pan zajmie się bezpieczeństwem dzieci np na kąpielisku ,,lewityn,,bo one już żyją.

W podręczniku nie ma historii. Są jedynie katolicko-prawicowe przemyślenia autora.

Jestem rodzicem i nie zgadzam się na obrażanie i dyskryminację. Dlatego nie chcę żeby moje dzieci się uczyły propagandy nienawiści.

Historia braci Kaczyńskich, o tym jak organizowali strajki, skakali przez płoty i.t.p?

Trochę krótka ta historia wydaniu PiSu. Od 1991 do 2019 trochę im umknęło 😁😁😁😁

Screenshot_20220824200330.png

Słuszny apel Pana Starosty, te propagandowe książeczki lepiej się przysłużą jako opał, tym bardziej że tej zimy może być z tym krucho.

Brawo Panie Starosto. Super. Jesteś Wielki.

Nie daj się tej szczekającej szumowinie i pseudo katolikom. 8 *

Brawo. Tak trzymaj

Brawo starosta! Ciekawe czy król zamkowej będzie też miał tyle odwagi?

Ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem waszej masońskiej propagandy lejącej sie od 2 lat! PiS-PO jedno globalistyczne zło!!!!!! Taka prawda

Zapomniałeś o masonach z konfy

Konfa to jedyna propolska opcja. Mają mój głos!

Doszliśmy do wniosku, że globalistyczne masońskie zło Konfy jest propolskie 😁

Pan niech lepiej uważa jak się wypowiada na temat swoich wyborców w miejscach publicznych…. A ciemnogród niech dalej na niego głosuje.

Ciekawe jakie „by miał zdanie” gdyby podręcznik napisał ktoś z jego ugrupowań?

Akurat ten, który napisał ten podręcznik, to nie człowiek, tylko ideologia.

Last edited 6 miesięcy temu by Nieludz

Kiedy ten zniknie że swoim PO z starostwa. Wtedy i brat z MZK zniknie. I może reszta misiaczków starosty

Dzisiaj wróciłem z Jasnej GÓRY o godz. 8.00. odprawiona była msza św. w int. miasta i powiatu i oczywiście pan Starosta jako jeden z pierwszych stał przed obrazem Madonny Jasnogórskiej niedawno krzyczał pod Urzędem Miasta – CYTUJĘ – słowa z ambony to zabobony.

Brawo Panie Starosto! Dziękuję. Trzeba walczyć z patologią PIS! Te propagandowe treści mogą zaszkodzić młodzieży. Obawiam się, że co bardziej świadomi rodzice poprzenoszą dzieci do szkół prywatnych. Widzę, że wśród komentujących jest grono akolitów PIS Pozdrawiam.