Strona główna Aktualności Z miasta 58 tanich mieszkań na wynajem w Pabianicach. Znamy szczegóły inwestycji

58 tanich mieszkań na wynajem w Pabianicach. Znamy szczegóły inwestycji

0

Nowy blok wybuduje Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli SIM Łódzkie. Spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest tworzenie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. O inwestycji na terenie Pabianic rozmawiamy z prezesem spółki – Tomaszem Ślęzakiewiczem. 

W Pabianicach zostały już poczynione pierwsze kroki związane z
tą budową. Czy zapadły konkretne ustalenia dotyczące np. możliwego
przewidywanego terminu rozpoczęcia inwestycji?

Tomasz Ślęzakiewicz: Tak w Pabianicach zostały poczynione pierwsze kroki związane z
inwestycją SIM. Skarb Państwa, którego prawa wykonuje Krajowy Zasób
Nieruchomości przeniósł własność działek inwestycyjnych zlokalizowanych w Pabianicach na spółkę SIM Łódzkie, przeniesienie to odbyło się w postaci aportu. Obecnie trwają prace nad przygotowanie dokumentacji przetargowych i wypracowaniem z Samorządem
koncepcji zagospodarowania terenu.

Proces inwestycyjny powierzony spółce SIM obejmuje prowadzenie całego, złożonego procesu inwestycyjnego. Od pozyskania gruntu, poprzez projektowanie, uzyskanie pozwolenia na budowę, wybór wykonawców oraz materiałów do realizacji inwestycji, budowę, wykończenie aż do uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku i jego
zasiedlenie przez najemców. Gwarancją transparentności działalności spółki w procesie inwestycyjnym jest ogłaszanie przetargów i stosowanie Prawa Zamówień Publicznych

Gdzie inwestycja będzie realizowana? 

Teren przeznaczony pod inwestycję składa się z trzech działek o łącznej wielkości 0,7537 ha. Działki te znajdują się przy ulicy Zaradzyńskiej o numerach 26, 24A, 24 (za stacją Orlen przy ul. Rzgowskiej – przyp. red.).

Tomasz Ślęzakiewicz (z lewej) – prezes spółki SIM Łódzkie

Czy znany jest koszt przedsięwzięcia w Pabianicach? O jakiej kwocie mowa?

Planowany koszt inwestycji, który nie uwzględnia wyników postępowań przetargowych dla inwestycji w Pabianicach kształtuje się na poziomie 21 450.000, 00 złotych.

Czy spółka zaciągnęła już kredyt?

Spółka nie zaciągnęła w tym roku kalendarzowym kredytu. W roku 2022 będziemy się starać o preferencyjny kredyt SBC w wysokości 40% wartości inwestycji. Parametry kredytu preferencyjnego SBC to niski koszt finansowania: oprocentowanie zmienne, równe stopie WIBOR 3M, bez marży banku, maksymalnie 30-letni okres finansowania. Maksymalny udział kredytu w kosztach planowanego przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego do 80 proc. kosztu inwestycji.

Z jakich środków będzie finansowana budowa?

W celu sfinalizowania kosztów realizacji inwestycji spółka będzie ubiegać się o hybrydowe finansowanie tj. o preferencyjny kredyt SBC oraz bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat, który wynosi 10% kosztów inwestycji. Spółka ma prawo zawierać z osobnami wyłonionymi w toku naboru umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu
mieszkalnego. Kwota partycypacji w przypadku lokali mieszkalnych wybudowanych przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego (kredytu), nie może przekroczyć 30% kosztów budowy tego lokalu.

Kiedy mieszkania miałyby być oddane do użytku? Czy można określić chociaż w przybliżeniu rok?

Mieszkania powinny być oddane do użytku 2024 roku.

Ile mieszkań ma powstać, jaki będzie ich metraż?

Szacunkowe plany inwestycyjne w oparciu o umowę spółki przewidują budowę 58 mieszkań. Przewiduje się również dla każdej inwestycji po kilka lokali usługowych. Powierzchnia użytkowa mieszkań będzie wynosić od 25 do 80 metrów kwadratowych. Jedynie mieszkania użytkowane przez rodziny wielodzietne będą mieć większy metraż.

Czy są już znane kryteria, jakie trzeba będzie spełnić aby móc zamieszkać w takim mieszkaniu?

Przydział lokali mieszkalnych poprzedza przeprowadzenie naboru, dokonywane przez Miasto Pabianice. Szczegółowe kryteria przydziału lokali, jak również warunki i zasady naboru pozostają po stronie Samorządu. Najemcą lokalu mieszkalnego może zostać osobowa lub osoby fizyczne, które spełniają kryteria wskazane przez przepisy prawa, w
szczególności art. 30 ustawy o SIM. Spółka może ponadto wynająć lokale mieszkalne podmiotom, o których mowa w art. 30a i 30b ustawy o SIM.


Jak można wyczytać z materiałów rządowych, mieszkania będą dostępne dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. Stawki czynszu mają być nawet o połowę mniejsze niż w mieszkaniach komercyjnych przeznaczonych na wynajem. Będzie też możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat – najprawdopodobniej po 15 latach).

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments