Strona główna Aktualności 12 osób złamało kwarantannę. Policjanci podjęli działania

12 osób złamało kwarantannę. Policjanci podjęli działania

11
fot. KPP
Kwarantanna nie dla wszystkich oznacza pozostanie w domu. Chociaż w ostatnich kilku dniach w Pabianicach i gminach w naszym powiecie nie było przypadków jej naruszenia, to generalnie, odkąd istnieje ten obowiązek, tak. 

Do tej pory w związku z nieprzestrzeganiem kwarantanny policjanci skierowali do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wnioski wobec 12 osób.

– To PIS będzie wydawała stosowne decyzje administracyjne. Warto przy okazji podkreślić, że nie mówimy tutaj o jednorazowych sytuacjach, kiedy ktoś nie odebrał telefonu, bo np. był w łazience. Chodzi o takie, kiedy powtarzającego się braku kontaktu z osobą na kwarantannie nie da się racjonalnie wytłumaczyć – podkreśla asp. Ilona Sidorko, rzecznik prasowy KPP w Pabianicach.

Tymczasem za nami kolejny słoneczny dzień i kolejne mandaty za nieprzestrzeganie obostrzeń związanych z wychodzeniem w domu.

Pabianicka policja nałożyła je wczoraj na 7 osób. Następne 3 odmówiły ich przyjęcia, co poskutkuje skierowaniem wniosków o ukaranie do sądu. Z czego wynikają kary dla mieszkańców naszego miasta i powiatu?

– Chodzi o nieuzasadnione przemieszczanie się oraz grupowanie – wyjaśnia rzecznik. – Pamiętajmy, że od 1 kwietnia, zgodnie z wydanym dzień wcześniej rozporządzeniem, obowiązują nas wszystkich pod tymi względami jeszcze większe ograniczenia.

Patrolowane są ulice, parki i skwery, a fakt, iż nie wszyscy stosują się do zasad znajduje potwierdzenie w statystykach.

– W ciągu sześciu minionych dni wystawiliśmy 54 mandaty. Było też 9 pouczeń i 4 wnioski do sądu – informuje rzecznik.
REKLAMA

11
Dodaj komentarz

1600
8 Wątki komentarzy
3 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
10 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mkil

wszystko super, ale pamiętajmy, że żadne rozporządzenie nie stoi wyżej od Konstytucji, a ta nie zakazuje przemieszczania się oraz grupowania , a tym bardziej kar za powyższe, chyba że wprowadzony zostanie stan wyjątkowy…… z drugiej strony, każdy ma swój rozum, ci co myślą – sami przestrzegają zasad – nie wychodzenia bez potrzeby , odległości , częste mycia i dezynf. rąk itd , a reszta co ma zasady w dooopie, może dobrze , że dostanie czasem po kieszeni

mkil

i jeszcze raz, tym razem cytowane: Z punktu widzenia interesu społecznego dla powstrzymania rozwoju epidemii zakazy powinny być przestrzegane. Natomiast patrząc od strony prawnej widzimy, że uchylanie się od respektowania zakazów nie może być karane- mówi mec. Janusz Masiak z Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku. – Przepisy ograniczające wolności i prawa przysługujące obywatelom, zostały wprowadzone bezprawnie. Ograniczenia swobód obywatelskich mogą być wprowadzane rozporządzeniem jedynie w stanach nadzwyczajnych – czytamy w podjętej w piątek uchwale gdańskiej Okręgowej Rady Adwokackiej.

Adam

Konstytucja RP gwarantuje nam swobodę poruszania. Nie została Stanem Wyjątkowym ograniczone nasze konstytucyjne prawo. Więc… kto łamie prawo?!

Obserwator

Art 52 ust.1 i 2 daje nam prawo do swobodnego przemieszczania się i swobodnego opuszczenia granic RP. Czy Okręgowa Rada Adwokacka w Gdańsku o której piszesz w swoim komentarzu, zaoferowała bezpłatną pomoc prawną osobom ukaranym mandatem wystawionym przez policję bądź karą wystawioną przez sanepid?
Jeśli nie to opinia ta jest nieprzydatna bo nie pomoże osobom które zostały ukarane mandatem.

prof_klos

Ustawodawca nie przewidział trzech spraw. Nie wszyscy do dzisiaj mają toalety w domach, by się wypróżnić, muszą iść do wychodka. Po drugie – nie każdy ma dostęp do wody bieżącej w mieszkaniu, hydranty uliczne bywają i 300 metrów od takich domostw. No i, po trzecie, w co ciężko wierzyć, lecz tak jeszcze bywa, nie każdy posiada telefon. Na przykład osoby starze, a takie zazwyczaj mieszkają w starym budownictwie pozbawionym mediów.

Ciekaw jestem jak kwarantannę obowiązkową takim osobom się wymierza.

Poza tym, zdrowia życzę! 🙂

Xp89(p@tryczek02)

Powiem wam szczerze, że zastanawiałem się już na samym początku nad podstawą prawną ewentualnych zakazów które będą mogły być wprowadzone w naszym kraju i oczywiście spodziewałem się takiej sytuacji lub przypuszczałem chociaż, że ludzie uznając czynnik epidemii będą ignorować podstawę prawną, chociaż było to bardzo nieprawdopodobne. Oczywiście gdybym dostał mandat w sytuacji która nie jest nieodpowiedzialna (tylko taka jest możliwa😁), a jest karana nie przyjąłbym go. Z drugiej strony kłamiąc łatwo go uniknąć w większości sytuacji, więc… 😁

Andy

Brawo dla tych 3 osób!!!!!! Mandaty i kary są NIELEGALNE i dobrze o tym wiedzą! Nie dawajcie się ludzie!

Tak tylko zapytam

Wiesz już co robić jak Ci dołożą 30000 tys kary czy tak się tylko na razie bez sensu mądrujesz ?😁😁😁

Monika

A ja jestem za mandatami! Jak widzę te babcie które nie potrafią się ustawić w 2m odstępach albo głupków którzy jeszcze przed otwarciem stoją przed lumpeksem w jednej grupie to mi się nóż w kieszeni otwiera… Jak nie rozumieją jak się do nich mówi to może jak zaboli ich portfel to co do nich dotrze.

Anna

u nas jest spoko, na Filipinach można strzelać do osób, które opuściły kwarantannę! I co można, MOŻNA

Tak powinni jeszcze na święta czyli od piątku do wtorku wyłączyć internet mieszczuhom