Strona główna Aktualności Z miasta ZWiK z dofinansowaniem projektu ekologicznego. Będzie się działo

ZWiK z dofinansowaniem projektu ekologicznego. Będzie się działo

14
Warsztaty dla dzieci i seniorów, rajdy rowerowe, spektakle teatralne, gra terenowa i książeczka dla najmłodszych. Tak będzie wyglądał najnowszy projekt ekologiczny Zakładu Wodociągów i Kanalizacji finansowany w pełni sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Dofinansowanie wyniosło 126 094 złotych. W ramach programu zorganizowane zostaną:

– warsztaty ekologiczne dla przedszkoli i szkół podstawowych (klas I-III) pn. „Woda – dzięki niej żyjemy”. Uczniowie dowiedzą się jakie jest zapotrzebowanie człowieka na wodę, zarówno pitną jak i użytkową, poznają jakościowy i ilościowy stan wody w Polsce – sposoby jej niszczenia i oczyszczania, a także porównanie zasobów wody Polski na tle innych krajów. Uczestnicy poznają również cykl obiegu wody w przyrodzie.

– warsztaty ekologiczne dla członków Centrum Seniora w Pabianicach oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pabianicach pn. „Woda niezbędna do życia”.

– spektakle teatralne o tematyce ekologicznej skierowane do dzieci z pabianickich przedszkoli miejskich oraz uczniów klas I – III pabianickich szkół podstawowych. Spektakle będą miały charakter interaktywnej bajki o tematyce ekologicznej, poruszającej zagadnienia dotyczące zanieczyszczenia jednego z cennych żywiołów, jakim jest woda oraz degradację środowiska nat­u­ral­nego (niszcze­nie lasów i siedlisk dzi­kich zwierząt).

– rowerowe rajdy ekologiczne „Na dwóch kółkach do Dużej Wody” w dwóch odsłonach z okazji Światowego Dnia Wody 2022 i 2023. Rajd jest wydarzeniem plenerowym o charakterze rekreacyjno-sportowym promującym prozdrowotny styl życia oraz wiedzę ekologiczną z zakresu ochrony przyrody i zasobów wodnych. Jest to aktywna metoda prowadzenia edukacji ekologicznej w terenie, na świeżym powietrzu.

– gra terenowa polegająca na skanowaniu kodów QR, umieszczonych w miejscach poznanych w projekcie, w tym m.in. pomniki przyrody, parki i tereny leśne, miejsca ukazujące bioróżnorodność fauny i flory, zdroje wody pitnej.

Ponadto nagrane zostaną dwa filmy skierowane do dzieci i młodzieży. Filmy edukacyjne będą miały za zadnie przygotować młodzież do okresu wakacyjnego. Filmy dostępne będą na stronie internetowej i w social mediach.

Ostatnim elementem projektu jest bajka dla najmłodszych wydana w formie książeczki oraz audiobooka. „Jak kropelka po Pabianicach wędrowała” to ilustrowana opowieść, która uczy najmłodszych szacunku di natury i proekologicznych nawyków. Historia osadzona jest w Pabianicach, a jej autorką jest Renata Kamińska. Ilustracje stworzyła Katarzyna Zalepa. Książeczka wydrukowana w nakładzie 5000 sztuk będzie rozdawana podczas wyżej wymienionych wydarzeń.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Panowie i Panie przestańcie się bawić.
Przepraszam to Zwik jest placówka edukacyjną???
Przedszkole, szkoła ma w zakresie edukacje społeczeństwa.
pozdrawiam

bo tam nie ma specjalistów w zawodzie. tam przesiadują emerytowani byli urzędnicy, polityczne przegrywy, ewentualnie dzieciaki tych przegrywów. taka przechowalnia osób na sztucznie tworzonych niepotrzebnych stanowiskach pracy. Jak miasto zalewa to wynajmują firmy zewnętrzne do napraw. Jedynie co potrafią to wystawiać faktury za wodę i bawić się w domowe przedszkole. że nie wspomnę o marnotrawieniu kasy na te fanaberie, zamiast inwestować w poprawę i naprawę infrastruktury za którą odpowiadają. Ktoś to ładnie poustawiał iż zamiast ten zakład być częścią referatu miasta, jako jego strategiczną częścią, jest niezależną spółką i może sobie samemu rządzić, takiej kliki nikt nie ruszy…

Ale to jest jedyny sposób aby przytulić kasę z funduszu. Łatwiej się ich nie wyprowadzi.

Wypisać gotowy formularzyk, wysłać i poczekać na kasę, bo się należy. wielka filozofia. Która z uwiecznionych na zdjęciu osób posiada studia (lub choćby skończoną zawodówkę i minimalną wiedzę) w kierunku związanym z wodociągami, jakiś inżynieria środowiska, coś choćby o przepływie płynów itp?

Popieram, ZWiK niech zajmie się może budową własnej oczyszczalni by odbiory ścieków były tańsze. Wymianą rur wodociągowych to kolejna sprawa. Niektóre już nawet nie wiadomo jak łatać ! WSTYD, BURDEL, KIŁA i MOGIŁA w tym Pojebanickim ratuszu i jego spółkach !
A dział marketingu w ZWiK’u do czego – sztuczne posady dla żon, kochanek i innych pociotków !

Zgadza się. Pracuje tam partnerka Łódzkiego Kuratora Edukacji z ramienia PiS.

Dokładnie. I do tego Rąkowski z PO i Kunka i cała klika.

Mowa była o sztucznych posadach dla żon, kochanek i pociotków, a Ty o zarządzie.

wolałabym zniżkę na wodę…

… to do biedronki

w biedronce nie pozwalają w kiblu napełniać butelek, byłam, sprawdzone info!

A gdzie projekty infrastrukturalne? 126 000 to kwota na waciki.

Pracownicy Zwiku nudzą się i uderza woda do głowy .Ciekaw jestem co wymyśla panie przedszkolanki bo edukacja to w przedszkolu i szkole.

Jak tam ma być dobrze skoro ten zawsze uśmiechnięty pan na fotce z książeczką spotykany jest wszędzie mało zaś na miejscu pracy czyli w wodociagach.