Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Zrób pierwszy krok w walce z cukrzycą. Zbadaj się bezpłatnie

Zrób pierwszy krok w walce z cukrzycą. Zbadaj się bezpłatnie

0

NZOZ Eskulap zachęca do udziału w projekcie „Program zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2 w powiecie pabianickim”.

W ramach projektu przewidziano następujące działania:

1) oznaczenia poziomu glikemii na czczo wraz z konsultacjami lekarskimi,
2) udział w działaniach informacyjno – edukacyjnych, w tym szkoleniach i konsultacjach z dietetykiem,
3) konsultacje diabetologiczne.

Czym jest cukrzyca typu 2 ?

Cukrzyca jest to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią wynikającą z niewłaściwego wydzielania lub działania insuliny. Wyróżnia się dwa podstawowe typy cukrzycy: cukrzycę typu 1 – rozpoznawaną, gdy trzustka w ogóle nie produkuje insuliny oraz cukrzycę typu 2- związaną z postępującym upośledzeniem wydzielania insuliny, rozwijającym się w warunkach insulinooporności. Inna odmiana tej choroby występuje u 3 -5% kobiet ciężarnych i ustępuje po porodzie (cukrzyca ciążowa). Po 15 latach u 30 – 45% kobiet z cukrzycą towarzyszącą ciąży rozwija się cukrzyca typu 2.

Ten typ cukrzycy może być uwarunkowany genetycznie jednak największy wpływ na jej powstanie mają czynniki takie jak otyłość, która występuje w 85% przypadków cukrzycy typu 2 (najczęściej jest to otyłość typu brzusznego), mała aktywność fizyczna,  wyższe ryzyko zachorowania występuje również u osób palących papierosy, w szczególności u nałogowych palaczy.

Cukrzyca została uznana przez ONZ za pierwszą niezakaźną epidemię w skali całego świata. Cukrzyca typu 2 może prowadzić do wielu powikłań, takich jak retinopatia cukrzycowa mogąca doprowadzić do utraty wzroku, nefropatia cukrzycowa której konsekwencją jest uszkodzenie nerek, neuropatia cukrzycowa czyli uszkodzenie układu nerwowego czy tzw. zespół stopy cukrzycowej. Chorzy na cukrzycę stanowią ponadto grupę wysokiego ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych na tle miażdżycy, takich jak choroba niedokrwienna serca, choroba naczyniowa mózgu i choroby tętnic obwodowych. Ryzyko zachorowania w porównaniu z osobami zdrowymi jest 2-3 razy wyższe u mężczyzn i 3-5 razy wyższe u kobiet i wzrasta już w stanach przedcukrzycowych, tj. przy nieprawidłowej glikemii na czczo (FG) i/lub nieprawidłowej tolerancji glukozy (IGT). Udar mózgu występuje wśród osób chorych na cukrzycę 2-3 razy częściej niż u osób zdrowych. Główną przyczynę zgonów wśród chorych na cukrzycę stanowi choroba wieńcowa.

Jak walczyć z cukrzycą typu 2?

Pierwszym krokiem w walce z cukrzycą zawsze powinny być badania poziomu cukru we krwi. Następnie w przypadku rozpoznania cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego niezbędna jest konsultacja diabetologiczna. Oprócz działań typowo medycznych istotna jest zmiana trybu życia, włączenie większych ilości ruchu każdego dnia oraz zadbanie o prawidłowo zbilansowaną dietę pozwalająca uregulować pracę trzustki. Niestety, wciąż poziom ogólnej wiedzy na temat cukrzycy jest niewystarczający, czego efektem jest bardzo wysoki poziom zachorowań.

Aby wziąć udział w naszym projekcie należy zgłosić się do siedziby NZOZ Eskulap przy ul. Grobelnej 8 w Pabianicach (Tel. 42 215 60 37) lub przy ul. M. Kopernika 23 w Konstantynowie Łódzkim (Tel. 42 211 67 50).  

Zapraszamy osoby, które:

zamieszkują powiat pabianicki, są w wieku powyżej 45 lat, w ciągu ostatniego roku nie miały wykonywanego ze środków publicznych (w tym NFZ, budżetu państwa, środków samorządu terytorialnego lub środków EFS) badania stężenia glukozy we krwi, ani testu obciążenia glukozą, zostały zdiagnozowane i określono u nich przynajmniej jeden z poniższych czynników ryzyka:
  1. nadwaga lub otyłość;
  2. cukrzyca w rodzinie (u rodziców bądź rodzeństwa);
  3. mała aktywność fizyczna;
  4. stan przedcukrzycowy stwierdzony w poprzednim badaniu;
  5. choroba sercowo-naczyniowa;
  6. nadciśnienie tętnicze;
  7. dyslipidemia
  8. przebyły cukrzycę ciążową;
  9. urodziły dziecko o masie ciała powyżej 4 kg;
  10. zespół policystycznych jajników.

Projekt Program zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2 w powiecie pabianickim realizowany przez ESKULAP PABIANICE PRYWATNY GABINET LEKARZY SPECJALISTÓW NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ ESKULAP PORADNIA ZDROWIA RODZINNEGO WIOLETTA SIKORA jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

 

REKLAMA