Strona główna Aktualności Z miasta Zmieniamy centrum naszego miasta, bo #ŁącząNasPabianice

Zmieniamy centrum naszego miasta, bo #ŁącząNasPabianice

0
Tak będzie wyglądało centrum miasta

Plan jest taki, żeby zniknęła wreszcie kostka brukowa z ulicy Zamkowej. To będzie początek gigantycznego remontu w centrum. Dzięki temu gruntownie zmienią się Pabianice. Ulica Zamkowa nie będzie już tylko ulicą banków i aptek. Staną tutaj ławeczki, zazielenią się skwery, na których zakwitną kwiaty.

– Zależy mi na Pabianicach. Powinny być nowoczesne, ładne, kolorowe. Rozpocząłem kilka projektów, które są warte ponad 200 milionów złotych. Mamy dofinansowanie z Unii Europejskiej. Czekamy jeszcze na decyzję rządu w sprawie wsparcia tej inwestycji. Chciałbym to dokończyć. Warto! – mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Zmiana centrum Pabianic rozpocznie się od przebudowy linii tramwajowej. Koszt inwestycji realizowanej przez miasto wynosi 123 mln złotych, a dofinansowanie to 74 mln złotych z Unii Europejskiej.

Po remoncie tramwaje, autobusy miejskie, taksówki, pogotowie, straż pożarna i policja pojadą środkiem ul. Zamkowej i Warszawskiej. Tak się stanie, bo pośrodku jezdni zaplanowany jest wspólny pas autobusowo–tramwajowy. Powstanie w obu kierunkach na odcinku od ulicy Sikorskiego do Zielonej Górki. Nowoczesne perony przystankowe ułatwią przesiadanie się z tramwaju na autobusy lub odwrotnie. Na każdym przystanku stanie wiata. O przyjeździe autobusu lub tramwaju poinformuje dynamiczny (elektroniczny) rozkład jazdy, uwzględniający oczywiście ewentualne spóźnienia.

W sumie wymienimy 5,79 kilometra torowiska. Powstanie pełnowymiarowa 1,5–kilometrowa droga rowerowa. Wreszcie bezpiecznie pojedziemy rowerem od Zielonej Górki do Starego Rynku.

Prawie 34 miliony wydamy na 18 nowoczesnych, hybrydowych, klimatyzowanych autobusów. Pierwszych 10 przyjedzie w tym roku. Ten ekologiczny tabor będzie zużywał mniej paliwa. Będzie w nich monitoring i gniazda USB, z których skorzystają pasażerowie. Część autobusów jest już wyposażana w biletomaty na kartę płatniczą. Ponadto za ponad 18 mln zbudujemy kilkanaście kilometrów dróg rowerowych.

Więcej o inwestycjach przeprowadzonych za kadencji Grzegorza Mackiewicza.

Materiał sfinansowana przez KWW Koalicja dla Pabianic Grzegorza Mackiewicza
REKLAMA