Strona główna Styl życia Zalety i wady czytników ebooków, czy warto czytać elektronicznie w 2021 roku?

Zalety i wady czytników ebooków, czy warto czytać elektronicznie w 2021 roku?

3

Czytelnictwo w Polsce utrzymuje się na niezbyt wysokim, lecz stałym poziomie. Polacy, którzy uwielbiają czytać, sięgają nawet po kilka książek miesięcznie. Wśród miłośników czytania dużym zainteresowaniem cieszą się czytniki ebooków. Czy warto z nich korzystać? Jakie są ich wady i zalety?

Czytnik ebooków idealny w czasie podróży

Z czytników ebooków chętnie korzystają osoby, które sporo podróżują lub spędzają dużo czasu na dojazdach do pracy pociągiem bądź autobusem. Niewielkie, lekkie urządzenie bez trudu mieści się w plecaku lub torebce. Jednocześnie pamięć o wielkości kilku GB pozwala zapisać na czytniku nawet kilkaset różnych plików. Dzięki temu użytkownik ma pod ręką wiele książek, czasopism i artykułów, po które może sięgnąć, gdy tylko będzie miał na to ochotę.

Kompaktowe czytniki ebooków ważą mniej niż 200 g, a ich ekrany mają przekątną 5-6 cali. Bez trudu spakować je można do bagażu podręcznego w samolocie, dlatego podczas długiego lotu można przyjemnie spędzić czas przy ulubionej lekturze. Czytnik jest wyposażony w baterię, które wystarcza na co najmniej kilkanaście godzin ciągłej pracy. Dzięki wydajnemu akumulatorowi w czasie podróży nie trzeba martwić się, że urządzenie przestanie działać.

Parametry techniczne czytników ebooków sprawdzisz tutaj: https://www.komputronik.pl/category/8011/czytniki-ebook.html

Ochrona wzroku w czytnikach ebooków

Wyświetlacze stosowane w czytnikach ebooków chronią wzrok użytkownika przed uszkodzeniem. Ochrona wzroku jest możliwa dzięki zastosowaniu odpowiedniego kontrastu i podświetlenia. Podświetlenie automatycznie dopasowuje się do stopnia nasłonecznienia i mocy sztucznego oświetlenia. Użytkownik bez problemu odczytuje wszystkie słowa wyświetlane na ekranie urządzenia, nawet gdy relaksuje się z lekturą na leżaku przy hotelowym basenie.

W czytnikach ebooków nie stosuje się niebieskiego światła, które ma negatywny wpływ na układ nerwowy człowieka. Niebieskie światło nadmiernie pobudza mózg, przez co wieczorem pojawiają się problemy z zasypianiem i silne rozdrażnienie. Brak emisji światła niebieskiego i ciepłe barwy na wyświetlaczu w czytniku sprawiają, że użytkownik nie odczuwa przykrych skutków długiego czytania książek w wersji elektronicznej.

Więcej o czytnikach ebooków dowiesz się w serwisie technologicznym: https://nano.komputronik.pl

Coraz większa dostępność książek

Użytkownicy czytników ebooków mają dostęp do coraz szerszej oferty książek w wydaniach elektronicznych. Znajdą wśród nich literaturę polską i zagraniczną, poradniki, książki popularnonaukowe, specjalistyczne oraz dla dzieci i młodzieży. Dzięki temu miłośnicy czytania bez trudu wybiorą odpowiednią pozycję dla siebie.

Ebooki są dostępne w niektórych bibliotekach, a także w coraz większej liczbie księgarni internetowych. W niektórych z nich możliwe jest wykupienie abonamentu, dzięki któremu uzyskuje się nielimitowany dostęp do książek wszystkich typów przez cały miesiąc lub rok. W innych ebooki są dostępne w atrakcyjnych cenach lub za punkty za regularne dokonywanie zakupów.

Polskie księgarnie, które oferują ebooki, poznasz w artykule: https://nano.komputronik.pl/najlepsze-polskie-ksiegarnie-ebookow/

Wady czytników ebooków

Miłośnicy tradycyjnych książek często podkreślają, że ebookom brakuje „duszy”. Papierowe książki nie tylko rozwijają wyobraźnię. Czytelnik może poczuć dotyk kartek, usłyszeć szelest papieru i poczuć zapach farby drukarskiej. Całość uzupełniają ilustracje, które pełnią szczególnie ważną rolę w literaturze dziecięcej. W wydaniach elektronicznych zdarza się, że ilustracje są pomijane.

Minusem czytników jest ograniczona liczba obsługiwanych formatów. Niektóre urządzenia nie odczytują części plików, przez co niemożliwe jest przeczytanie wybranej lektury. Przed każdym zakupem nowego ebooka użytkownik powinien upewnić się, że jest w stanie skorzystać z niego na posiadanym czytniku. Jeśli format będzie nieprawidłowy, książkę będzie można otworzyć jedynie na innym sprzęcie.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

e-book jest super wygodny, a łagodne światło od np czytnika Kindle nie męczy oczu, tak jak kiedyś się czytało pod kołdrą i latarką :’) Ale no cóż, jest jak jest. Od siebie polecam Publio, tam w dobrej cenie są e-booki, nie jestem fanem abonamentu gdziekolwiek, chyba że mam duże plany co do dużej ilości książek!

Też lubię Publio, nawet książkę na immunologię znalazłam no i cena 80 zł a nie 120 zł robi różnicę 🙂

No cenowo tak często mega mają. Ja nie wiem jak im się to opłaca czasem