Strona główna Aktualności Polityka Zaczęłą się zimna wojna

Zaczęłą się zimna wojna

41

Koalicjanci z Platformy Obywatelskiej i Bloku Samorządowego Razem pokazali kły, a Prawo i Sprawiedliwość pazury. Po poniedziałkowym „rozdaniu” w radach można spodziewać się zimnej wojny.

Dzielenie funkcji i stołków to normalny, powyborczy rytuał. Już po pierwszej turze wiadomo było, że Krzysztof Habura będzie starostą, bo PO razem z BSR mają większość w powiecie. Pojawiła się wyssana z palca informacja, że może na fotel starosty wskoczy Maciej Łuczak z PiS. Tylko jakim cudem?

Gdy wiadomo było nieoficjalnie, że Grzegorz Mackiewicz wygrał wybory, tego samego wieczoru zaczęły się rozmowy działaczy PO i BSR. Po wszystkim, negocjatorzy byli bardzo uśmiechnięci i poszli dalej świętować sukces. Co udało nam się ustalić?

To, że Habura zostanie starostą było pewne, ale BSR nie mógł zadowolić się jedynie przewodniczącym rady powiatowej. Został nim ponownie Florian Wlaźlak. Dlatego poświęcone zostało stanowisko Ireny Grendy (PO), na które wskoczył Robert Jakubowski (BSR). Teraz on będzie wicestarostą. Irena Grenda „wzięła stołek” w zarządzie powiatu po Magdalenie Werstak (została wcześniej wicedyrektorem PUP) , gdzie znaleźli się również jego byli członkowie, czyli Gabriela Wenne-Błażyńska (BSR) oraz Adam Krasiński (PO). Platforma zrobiła jeszcze Arkadiusza Jaskę wiceprzewodniczącym rady.

W zarządzie powiatu nie znalazło się miejsce dla nikogo z PiS-u, choć 4 lata temu członkiem zarządu z tej partii został Paweł Piechota. Co mogło być przyczyną? Jak udało nam się ustalić, Grzegorz Mackiewicz zarezerwował gabinet wiceprezydenta dla kogoś z PiS. Chciał tym samym mieć lepszą pozycję do negocjacji i pracy z radą miejską, w której jak wiadomo większość ma właśnie PiS. Działacze z partii Jarosława Kaczyńskiego odrzucili tę propozycję, bo jak twierdzi jeden z naszych informatorów, wolą grać rolę konstruktywnego krytyka.

– Stanowiskiem wiceprezydenta chcą nam zamknąć usta, a w mieście potrzebne są gruntowane zmiany w wielu jednostkach. Nowy prezydent powinien szerzej spojrzeć na ten temat – powiedział  nasz rozmówca, sugerując wymiany kadrowe na innych stanowiskach.

Najprawdopodobniej odrzucając propozycję Mackiewicza, PiS nie dostał nic w powiecie. Bo powiedzmy sobie szczerze, funkcja wiceprzewodniczącego dla Waldemara Flajszera to tylko mizerna zasłona dymna.

Kiedy w poniedziałek zapadały decyzje w powiecie, radni dzwonili do swoich kolegów z miasta relacjonując wydarzenia. PiS musiał się „odwdzięczyć”, dlatego całe prezydium rady miejskiej złożone jest z radnych PiS. Zwyczajowo przyjmuje się, że funkcję przewodniczącego obejmuje osoba z najliczniejszego klubu, a wiceprzewodniczących „dostają” pozostałe, mniejsze kluby. Dodatkowym pstryczkiem w nos dla PO jest fakt, że wiceprzewodniczącym został 23-letni Antoni Hodak, student praktycznie bez doświadczenia w pracy w samorządzie, a nie Krzysztof Rąkowski. Podobna sytuacja może być przy wybieraniu szefów komisji.

REKLAMA
41 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Ale jaja.

Antoś Hodak jako wiceprzewodniczący… szczyt bezmyślności. Teraz to dopiero elektorat zobaczy z kim mamy naprawdę do czynienia… Ciekaw jestem czy tam też będzie z dyktafonem chadzał i skrzętnie relacjonował newsy dla podupadłej gazety…

Wolę świeżego Hodaka który jest szefem swojej partii w województwie niż tą platformianą pacynkę Rąkowskiego.

cHodak jest tak świeży jak zzieleniałe wędliny z Kauflandu… Rąkowski faktycznie nie jest ideałem… baaa dużo mu brakuje, ale przynajmniej ma doświadczenie administracyjne i wie jak się z ludźmi porozumiewać…

Rąkowski z ludźmi porozumieć? chyba polecenia wydawać sobie podległym. No chyba że porozumieć rozumiesz w stylu klepać po plecach swych naczelnych. ooo tak z takimi to się umi porozumieć 🙂

No to się zaczęło…to było pewne, PO i BSR mają za dużo do stracenia, za dużo stołków do utrzymania i za bardzo poza Radami i Starostwem nie ma się czym już podzielić, MZK, ZGM, ZWiK, ZEC itp. – przecież to wszytsko to ludzie BSR i PO, co mogli zaoferować PiSowi? Nic i tak to będzie teraz wyglądać przez 4 lata, oby Mackiewicz poszedł po rozum do głowy inaczej będzie totalny paraliż – swoją drogą ja PiSowi w mieście się nie dziwię po tym jak zostali potraktowani w Powiecie….

święta racja! Leśne dziadki z BSR i PO won! Ciągle te same twarze, żeby nie napisać inaczej. Chodzi tylko o stołki. Był ZGKiM i komu to przeszkadzało? Żeby gdzieś poupychać kolegów to się zrobiło im stołki w ZGM, ZWiK, ZEC, itp. Był jeden prezes i dyrektor? Teraz jest już kilku i na wszystkich musimy zarobić.

Widać, że PIS ma głęboko działanie na rzecz miasta

Nie rozumiem – ja mogę również odwrotnie stwierdzić – to Mackiewicz ma głęboko działanie na rzecz Miasta, niech coś zaproponuje jak chce spokojnie rządzić…

Mackiewicz zaproponował PISowi stołek wiceprezydenta żeby współpracować z radą. a PIS woli krytykować. Czyli PIS będzie krytykował wszystko bez wyjątku tak jak to robi do tej pory na arenie krajowej.

Wiceprezydentów jest dwóch. Drugi stołek dla kogo? Dla Dychty? Czy trzeciego z braci Haburów?

Wcale im się nie dziwię, że nie wzięli tego stanowiska.

Dostali w tyłek od wyborców jeśli chodzi o prezydenta.
Dostali w tyłek od prezydenta jeśli chodzi o kampanię.
Dostali w tyłek od BSR i PO w powiecie.

Dlaczego mieliby brać po części odpowiedzialność za władzę wykonawczą skoro już u jej sterów są dwa gangi: BSR i PO? I tak wiadomo, że ten wice z PiSu byłby tylko pacynką służącą jako argument do przepychania w radzie tego co prezydent by chciał.

To niech teraz radni PiS zrezygnują z mandatów radnych będą ponowne wybory i sprawa załatwiona.
Czyli będą prali kasa za co?

OCZYWIŚCIE, TERAZ CHCĄ WICEPREZYDENTA Z PIS ,BO CO NIE MA KTO WYKONAĆ BRUDNEJ ROBOTY. WSZYSTKO CO BY SIĘ NIE UDAŁO ZROBIĆ TO OCZYWIŚCIE BYŁOBY NA PIS A ZASŁUGI DLA BSR I PO. ZA DŁUGO MIESZKAM W TYM NIEUDOLNYM MIEŚCIE ABY NIE WIEDZIEĆ TAKICH PROSTYCH KWESTII.

dokładnie! Nie dali Pisowi żadnego stołka wiec pis bierze co do nich należy.

JAK NIE WIESZ JAKIE ZAGRYWKI ROBI PO I BSR TO SIĘ NIE WYPOWIADAJ. CIĄGŁA NAGONKA NA PIS JEST JUŻ ŻENUJĄCA. CZY NIE WIDAĆ KTO ZNÓW POZOSTAŁ PRZY WŁADZY- STARE NIEUDACZNIKI

a PIS jest taki cacany?
BSR robi nagonke, ale skoro wyciąga ręke to można z tego skorzystać. Ale PIS taki jest. Jak premier zaprasza na spotkanie to Jarek mówi, że najpierw premier ma przyjść do niego…

widać że nie jesteś za PO, normalnie bezpartyjnością od Ciebie bije jak od bezpartyjnego Mackiewicza 🙂

ja jestem po prostu obiektywny. Jak ktoś robi coś dobrze to o tym mówie. nie głosowałem w tych wyborach na nikogo z PO, a z PISu tylko na Ciebiade w II turze 🙂

Wyciąga rękę do brudnej roboty a to co dobre chcą przypisać dla siebie. Wiedzą doskonale na kogo mogą liczyć z PIS , widzą doskonale, kto to miasto może pociągnąć i jest zaangażowany. Po cholerę wybierali Haburę tego darmozjada, nieudacznika który nic nie zrobił dla Pabianic tylko swoją rodzinkę i kolesi obsadza na stołkach za wygórowane pensje.

jj popieram

Hehe ciekawe kto teraz pierwszy dup. wystawi czy PiS Mackiewiczowi czy też Mackiewicz PiS-owi. 🙂

Mackiewicz już szykuje wazelinę, tylko pytanie jakiego koloru. Bez Rady nie zrobi nic. Absolutnie nic. Nawet uchwały porządkujące budżet nie przejdą. To tylko takie straszonko żeby kupić stanowiskami młodych, nowych radnych PiSu. Oby wytrzymali i nie pękli. Albo się dogadają i dostaną dwa stanowiska wiceprezydentów aby wspólnie działać dla dobra miasta, co byłoby sprawiedliwe. Albo się nie dogadają i torpedując wszystkie pomysły Mackiewicza doprowadzą do totalnego zdyskredytowania BSRu bo w mieście nie zmieni się nic. Powstanie jeszcze dodatkowo burdel w papierach bo nie przejdzie żadna uchwała. To drugie byłoby lepsze i dla Pabianic i dla PiSu z politycznego punktu widzenia.… Czytaj więcej »

Dobrze napisane 🙂
Ja stawiam że to Mackiewicz wejdzie w 4 litery Pis-owi (na 90%)
Ludzie nie wiedzą ze to rada ma więcej do powiedzenia niż prezydent ale to jeszcze minie sporo czasu.
Pozdrawiam normalnych.
PS przez kogo będzie Antoś sterowany (mamusia czy cieBIEDA) ?

jak odda stanowiska wice pisowi to będzie tylko malowanym prezydentem.
Wtedy to cacy to zasługa pisu a co be to wina prezydenta, nie ma głupich 🙂

Sami ludzie chcieliście Mackieiwcza na stołku 😉 teraz nie narzekajcie… trzeba było myślec 😉

Na co wy liczycie, przecierz koleją kadencję będą rządziły te same gęby, to ze PiS dostanie wszystko w mieście było więcej niż pewne ale też jest pewne to że nie będzeie żadnej współpracy miasto -powiat. I jak zawsze dziura pon nazwą Pabianice dostanie w d..pe. A cwaniaki pokroju Mackiewicza, Habury, Jaksy który ma problem nie tylko z ludzmi którzy z nim współpracują ale takze ze zwięrzętami z Zoo będą się cieszyc i poklepywać. PiS pewno też nie jest lepszym wyborem ale w przypadku wyboru Ciebiady wszstko było by po ich stronie, a teraz p. Mackiewicz który nie zrobił za wiele… Czytaj więcej »

Wojna polsko-polska, sami sobie zgotowaliśmy taki los. To było przecież oczywiste – idąc na wybory i głosując na M. Żadna korzyść dla Pabianic na kolejne lata kłótni miedzy radą a prezydentem. A PO i BSR wniebowzięte tym stanem rzeczy – „dobrze” pewnie życząc Pabianicom. Sami do tego doprowadzili a za 4 lata będą się wypierać że to nie oni, tak jak teraz że nie odpowiadają za rządy p. Dychto. Liczy się politykierstwo i stołki, pogratulować.

Komu Mackiewicz zaproponował stołek wiceprezydenta?

Widzisz a Pierożek się reklamował że ma stoliki bez podsłuchów 🙂 zatem – zgłoś to do prokuratury jakby zasugerował Twój mentor Donek 🙂 albo nie zgłaszaj bo niewinnych kelnerów zamkną 🙂 najważniejsze że Płemieł powiedział że nie ma afeły a Ewka powtórzyła że nie ma fałszełstwa 🙂

Widzisz kolego, ja akurat nie jestem ani za PISem ani za PO 🙂

A ja tam się nie dziwię ani jednym ani drugim. Czytam komentarze i widzę jak są podzieleni pabianiczanie. Każdy widzi swoją świętą prawdę i krytykuje g..o prawdę oponenta. Jeśli ma to odwzorowanie w magistracie i powiecie to współpracy nie będzie. Tak jak napisał jeden z was….. jedni będą drugim na złość robili żeby tylko za cztery lata swoje niepowodzenia zgonić na oponentów. Czyli my blokujemy was wy blokujecie nas, Swoją drogą dziwię się komentarzom w stylu….”rządzi układ” lub „nic sie nie zmieniło”. Przecież każdy rząd na każdym szczeblu można nazwać układem. Czy większość w radzie to nie jakiś „nowy”układ???? Czy… Czytaj więcej »

a ja mam nadzieję że pis nie będzie się układał z mackiewiczem i już za rok rozliczy go na absolutorium uczciwie i wybije mu z głowy durne pomysły na remonty w miescie bo jakby nie pamietał to za niego i przy jego udziale to miasto poszło na dno, już sam budżet powinien byc tak ułożony by mu pokazać że skonczyło się kolesiostwo w mieście za drzwiami u dychciaka.

A co to jest absolutorium? Huhu ha, nasza zima zła?????? Co ty pleciesz? Prezydent ma gdzieś absolutorium, bo bez rządzi nadal i co mu zrobisz??? Kolesiostwo żeby się skończyło to by musiały przestać funkcjonować partie polityczne i tyle! Na to się raczej nie zanosi

Świetny artykuł Panie Przemku. Gratuluję lekkości pióra i dziennikarskiego polotu.

No i co to niby ma dać??? Czy PiS nie ma dość bycia wieczną opozycją? Na złość babci uszy se odmrozić? Dychto miał opozycję przez większą część 2 kadencji i co? I pstro! Ja myślę, że warto aby PiS miał swojego wiceprezydenta i miał wpływa na to co się dzieje w mieście niż żeby siedział i był wiecznie przeciw! Przecież to niczyja wina tylko PiS-u, że nie ma większości i zdolności koalicyjnych! Z Mackiewiczem można się bez problemu dogadać, bo nie jest oszołomem jak pan D. A wspólne działanie na rzecz miasta i mieszkańców – to chyba o to chodziło… Czytaj więcej »

Pan Mackiewicz nie ma kompletnie pomysłów na to miasto, dlatego szuka wiceprezydenta,który będzie zapi…..ł. a ordery na swoją klatę chce przypinać.

Wydaje mi się ze w artykule chodzi o Arkadiusza JAKSĘ… Niech dalej uczą w szkołach tylko religię, a napewno staniemy się prędzej czy później trzecim stanem, kaczystanem… A wyznawcy tej sekty mogą wszystko, mogą kłamać, kraść, cudzołożyć… I mówić słowa bez pokrycia, jak to humaniści, prawnicy i historyko-histerycy… Bo przed 1989 było beeee bo jedna partia żądziła od Tatr do Bałtyku… A teraz jak jedno ścierwo będzie żądzić i będzie spod szyldu Powiedzieć I Skłamać to wtedy będzie już cacy… Ja się cieszę z tego, że bezpartyjny jest nasz prezydent. Życzę mu aby to całe kolesiostwo partyjne zagnał do roboty…

Za rok referendum by odwołać rade miasta 🙂 Uda się ja w to wierze I baj baj PIS 🙂

tak tak niech rządzą dalej te same nieroby, Mackiewicz pokazał te zmiany w 100%. Zobaczymy za 4 lata wyniki wspaniałych rządów PO i BSR

Za rok referendum i odwołujemy Pana Prezydenta i baj baj Mackiewicz