Strona główna Aktualności Za wielkie serca – kryształowe

Za wielkie serca – kryształowe

1

Grono pabianickich krwiodawców powiększyło się o dwie osoby, które otrzymały najbardziej cenione wyróżnienie – Kryształowe Serce. To Ryszard Przybyła, nauczyciel w Zespole Szkół nr 1 i Renata Krysiak, nauczycielka w Zespole Szkół nr 3.

– W sobotę przypada Dzień Edukacji Narodowej, dlatego pomyśleliśmy, że to dobra okazja, aby uhonorować ich na forum szkoły. Zwłaszcza, że właśnie tam są szczególnie aktywni – mówi Andrzej Chałupka z rejonowego klubu HDK PCK.

Ryszard Przybyła zaczął oddawać krew i propagować honorowe krwiodawstwo 31 lat temu. Szczególnie aktywnie robi to w środowisku młodzieży szkolnej. Między innymi dzięki niemu uczniowie ZS nr 1 w ramach turnieju „Młoda krew ratuje życie” oddali od 2002 roku aż 860 litrów tego bezcennego leku. On sam – 36. Dotychczasowa działalność Ryszarda Przybyły była doceniana już wcześniej – przyznano mu Brązowy Krzyż Zasługi oraz odznaki „Honorowy dawca krwi – zasłużony dla zdrowia narodu” i „Za zasługi dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi” oraz odznaki Polskiego Czerwonego Krzyża III i II stopnia.

Renata Krysiak została krwiodawczynią w 2006 roku, a impulsem była szkolna zbiórka krwi dla dziecka chorego na raka. Odtąd zachęca do tego uczniów ZS nr 3, który za systematycznie organizowane akcje otrzymał wiele wyróżnień na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i krajowym, a biorąc udział w turnieju „Młoda krew ratuje życie” osiągnął w ciągu piętnastu lat wynik 750 litrów krwi. Renata Krysiak ma jej oddanej 11 litrów. Dotychczas uhonorowano ją Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Brązowym Krzyżem Zasługi, odznaką „Za zasługi dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi” i odznaką PCK III i II stopnia.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

JANUSZ MISTRZ TRZECIEGO PLANU HAHAHAHA POZRO PANIE PROFESORZE !