Strona główna Aktualności Z miasta „Za co te nagrody?”

„Za co te nagrody?”

11
To czwarta kadencja Anny Leśniak

Po publikacji artykułu pt. „Nasi drodzy pedagodzy”, czytelnicy EPAinfo dynamicznie zareagowali na uzasadnienie przyznawanych nauczycielom nagród.

– Byłam, widziałam i wysłuchałam bzdurnych uzasadnień nagród. Takiej żenady nie słyszałam nigdy wcześniej. Pani dyrektor dostaje nagrodę specjalną prezydenta za „prowadzenie strony internetowej szkoły ” i za ” prowadzenie gazetki szkolnej”. No normalnie mega osiągnięcie! Wstyd dla Prezydenta, który za takie coś nagradza pracownika – skomentowała „muchaniesiada”.

– Może któryś z radnych zainteresuje się, którą nagrodę w swojej karierze otrzymała już pani dyrektor SP nr 1 i za co? Niektórzy coś często dostają te nagrody – pytał w komentarzach czytelnik o nicku „Fela”.

To tylko niektóre z licznych komentarzy i pytań, jakie czytelnicy przysłali do naszej redakcji.

Przypomnijmy: 13 października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, prezydent przyznał nauczycielom i dyrektorom nagrody pieniężne. Wynosiły one od 1300 do 2000 zł brutto.

Nagrody specjalne (2000 zł brutto otrzymały): Beata Kłos (PM nr 3 – dyrektor), Magdalena Sadzisz (PM nr 8 – dyrektor), Katarzyna Barasińska (PM nr 11 – dyrektor), Anna Leśniak (SP nr 1 – dyrektor), Bożena Włodarczyk (SP nr 8 – dyrektor), Anna Bednarek-Kuropatwa (Gim. nr 1  – dyrektor), Krystyna Kucharek (SP nr 3  – wicedyrektor), Bożena Hańczewska (SP nr 13  – wicedyrektor), Barbara Staszewska (Gim. nr 1 – wicedyrektor).

Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta w wysokości 1,6 tys. zł brutto dostały: Marzena Zach (PM nr 2), Paulina Skiba (PM nr 3), Grażyna Giernat (PM nr 6), Agnieszka Baśko (PM nr 11), Ewa Lisowska (PM nr 12), Urszula Gaćkowska (PM nr 13), Renata Morawska (SP nr 8), Dorota Pawłowska (SP nr 13), Ewa Kamińska (SP nr 17).

Pozostali dyrektorzy szkół i przedszkoli otrzymają nagrodę prezydenta po 1,3 tys. zł brutto.

Dyrektor Leśniak, w ciągu ostatnich pięciu lat, była nagradzana przez prezydenta dwukrotnie: w 2012 roku i teraz, w październiku. Za każdym razem przyznano jej nagrodę w wysokości 2000 zł brutto.

– Anna Leśniak jest dyrektorem trzecią kadencję. Szkoła Podstawowa nr 1, która wcześniej nie była popularna, w ostatnich dwóch latach miała najwięcej chętnych spoza rejonu i największy wzrost wyników sprawdzianu, a to świadczy o pracy dyrektora i jego zespołu – wyjaśnia Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Jednak to nie dyrektorka „jedynki” jest najczęściej nagradzana. Bożena Włodarczyk, dyrektor SP8, na przestrzeni 14 lat (2000 – 2014), odbierała nagrodę specjalną od prezydenta Pabianic pięciokrotnie. Jakie są kryteria przyznawania dyrektorom tego wyróżnienia?

– Nie ma czegoś takiego jak regulamin z punktacją. Trudno jest zresztą poddać punktacji, czyli także porównaniu, różne działania i inicjatywy. W przypadku dyrektorów kandydatury są przygotowywane przeze mnie w wydziale na podstawie opinii współpracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z dyrektorami – wyjaśnia Waldemar Boryń, naczelni Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim w Pabianicach. – Uzasadnienie jest krótkie i przedstawia działalność w ostatnim okresie. Później mój wniosek jest opiniowany przez zastępcę prezydenta, która może wnieść uwagi dołożyć lub wykreślić osoby z wniosku. Następnie prezydent podejmuje decyzję też mogąc dodać lub skreślić kandydatury. Nagroda Prezydenta jest uznaniowa i może on podjąć suwerenną decyzję

Nagrody (1)

Oto uzasadnienie jakim kierowali się urzędnicy, wręczając nagrody:

Beata Kłos – PM 3 – Pani dyrektor jest zaangażowana w pracę przedszkola, po zalaniu wykonywany jest obecnie remont w czasie funkcjonowania placówki, a to sprawa niełatwa do pogodzenia. Przedszkole cieszy się dobrą opinią w środowisku, zrealizowanych zostało kilka projektów z WFOŚiGW. Pracownicy, dzieci i rodzice biorą aktywny udział w akcjach charytatywnych.

Magdalena Sadzisz – PM 8 – Pani dyrektor dba o placówkę – remonty, pozyskiwanie sponsorów, przedszkole charakteryzuje domowa opieka doceniana przez rodziców. Współtworzy wewnętrzne dokumenty i regulaminy dla pozostałych placówek, pracuje w Radzie Dyrektorów Przedszkoli.

Katarzyna Barasińska – PM 11 – Pani dyrektor zrealizowała projekt unijny i z WFOŚiGW, w placówce realizowanych jest wiele programów i projektów: zdrowotne, ekologiczne. Przedszkole posiada certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej, współtworzy wewnętrzne dokumenty i regulaminy dla pozostałych placówek. Bierze udział w wielu akcjach charytatywnych: „Szlachetna paczka”, „Przytul zwierzaka”.

Anna Leśniak – SP 1 – Pani dyrektor dużo czasu poświęca na działalność społeczną, szkoła przez nią kierowana osiągnęła największy wzrost wyników sprawdzianu, angażuje się w działania prozdrowotne i ekologiczne. Po zajęciu w ubiegłym roku 5 miejsca w ogólnopolskiej akcji „Ratujmy i uczmy ratować”, będzie w tym roku regionalnym koordynatorem bicia rekordu w resuscytacji.

Bożena Włodarczyk – SP 8 – Szkoła kierowana przez panią dyrektor osiąga dobre wyniki nauczania, a nauczyciele pracują w trudnym środowisku, w którym przeważa dobra opinia o szkole, placówkę charakteryzuje zaangażowanie w pracę z dzieckiem o specyficznych potrzebach edukacyjnych.

Anna Bednarek-Kuropatwa – Gim 1 – Szkoła kierowana przez panią dyrektor pozyskuje środki zewnętrznych z WFOŚiGW – ekopracownia, a także w ramach programów Comenius i Erasmus, uczniowie realizują dla miasta uroczystości poświęcone patronowi i papieżowi św. Janowi Pawłowi II, szkoła jest zaangażowana w akcje charytatywne, osiąga bardzo dobry w mieście wynik z egzaminu.

Krystyna Kucharek – wicedyrektor SP 3 – Pani dyrektor stworzyła procedury, zasady przyjmowania do szkoły dzieci spoza naszego kraju, organizuje pracę „świetlicy terapeutycznej”, gdzie uczniowie z orzeczeniami i bez mogą wyrównać braki lub po prostu odrobić lekcje, ma duży udział w pozyskaniu z WFOŚiGW środków na 2 ekopracownie, jest odpowiedzialna w szkole za organizację imprez sportowych i turystycznych (rajd rowerowy)

Bożena Hańczewska – wicedyrektor SP 13 – współorganizuje życie szkoły, jest współautorką miejskiej akcji przeciw dopalaczom, angażuje się w działania charytatywne i profilaktyczne

Barbara Staszewska – wicedyrektor Gim 1 – współtworzy ramy organizacyjne szkoły, analizuje wyniki egzaminu dla podniesienia jakości kształcenia, jej uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki w nauce oraz konkursach chemicznych

Marzena Zach – PM 2 – Inicjatorka i realizatorka wielu działań ekologiczno-przyrodniczych w ramach WFOŚiGW, organizuje zbiórki charytatywne, realizuje zadania wychowawcze w ramach współpracy przedszkola z DOA, organizuje wystawy plastyczne dzieci w różnych instytucjach

Paulina Skiba – PM 3 – Jest współautorką  3 projektów ekologicznych, programu z zakresu aktywności plastycznej, koordynuje w przedszkolu szereg projektów: „Akademię Zdrowego Przedszkolaka”, Górę Grosza”, czy „Segregujesz – Pomagasz”

Grażyna Giernat – PM 6 – Prowadzi zajęcia terapeutyczne, stosuje nowatorskie metody i formy pracy, włącza się w różne akcje charytatywne na rzecz potrzebujących, jest pomysłodawcą i współorganizatorem siedmiu przedszkolnych „Biwaków nocnych”

Agnieszka Baśko – PM 11 – Zaangażowana w działania ekologiczne, PM 11 jako jedyne otrzymało certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej, realizuje w przedszkolu autorski program z zakresu bezpieczeństwa, współredaguje gazetkę szkolną.

Ewa Lisowska – PM 12 – Prowadzi terapię pedagogiczną dla dzieci problemami, prowadzi stronę internetową placówki, z jej inicjatywy ukazuje się w przedszkolu kwartalnik dla dzieci i rodziców, jest współautorem wielu programów z dziedziny przyrody i ekologii

Urszula Gaćkowska – PM 13 – Rozwija zdolności muzyczne dzieci, kładzie nacisk na rozwój umiejętności matematycznych wykorzystując różne metody i formy pracy, które poznała na wielu szkoleniach i kursach, wzbogaca warsztat pracy.

Renata Morawska – SP 8 – Nauczycielka j. polskiego, jest pomysłodawcą i współorganizatorem wielu konkursów, jej uczniowie osiągali sukcesy w konkursach polonistycznych, uczestniczyli w wielu projektach UNICEF, jest też współautorem programu łagodnego przejścia z przedszkola do szkoły

Dorota Pawłowska –SP 13 – pedagog szkolny, jest liderem zespołu wychowawczego,  współautorką miejskiej akcji przeciw dopalaczom, angażuje się w działania charytatywne i profilaktyczne, jest opiekunką samorządu uczniowskiego i pomysłodawcą projektu „Edupark”.

Ewa Kamińska – SP 17 – jest pedagogiem szkolnym, inspiruje do działań z zakresu promocji zdrowia, współorganizowała w szkole kilkanaście akcji profilaktycznych i prozdrowotnych. Współpracowała z różnymi podmiotami w zakresie dysleksji i ADHD.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

U mnie w pracy za takie „nadzwyczajne” osiągnięcia otrzymuje się nagrodę co miesiąc i nazywa się wynagrodzenie za pracę.
Może teraz Prezydentowi trzeba wręczyć nagrodę za wręczanie nagród, w końcu wręczanie nagród to „nadzwyczajne” osiągnięcie.

Aha. Wszystko jasne, awantura bo brylanty z pisu nie dostali nagród.?

Jak dla mnie to tylko p. Marzena Zach zasługuje na nagrodę… Gratulacje

A tak na serio, myślę, że jakiś organ nie tylko pedagogiczny typu Kuratorium powinien zainteresować się dlaczego Wydz. Oświaty rok w rok nagradza dyr. SP 1????? Konkretne osiągnięcia tej pani prosimy, bo to już nie jest nawet śmieszne!

Pani Włodarczyk „pracuje w trudnym środowisku” ??? To znaczy gdzie ? W Mogadiszu ? Stare Miasto ,to nie slumsy i siedlisko patologii – taki wymysł to przeżytek . Wiem ,jak pracuje p.Dyrektor ,jak odwraca głowę od niewygodnych tematów , jak się lansuje . Żenada .Ja też kieruję ludźmi w jednej z firm zlokalizowanych w obrębie „Starówy” i co ? Jakoś premii nie widzę .

Za to co na Facebooku robi dyrektor Flajszer to powinien dostać nagrodę, nie wspomnę o placu Nivea, gdyby nie on nic by nie było!!!

Na naszych oczach i za nasze pieniądze odbyło się budowanie elektoratu..
Każda nagroda rozdawana przez władze, to budowanie elektoratu.
Nie mówię, że za dobrą pracę, premia od pracodawcy się nie należy ale taki jest fakt.

Rozwiń proszę myśl bo nie zrozumiałam.

Magdalena Sadzisz – tu się zgodzę, niesamowita kobieta, świetny zarządca. Reszty nie znam, ale myślę, że uzasadnienie jest wystarczające.

Prosimy redakcję o podanie ilości nagród przyznanych konkretnym dyrektorom w latach 2005-2015:)

Towarzystwo Wzajemnej Adoracji.