Strona główna Aktualności Komunikacja Za bilet zapłacimy kartą, a nawet BLIK-iem

Za bilet zapłacimy kartą, a nawet BLIK-iem

5
W Łodzi z systemu BLIK można korzystać od blisko dwóch lat fot. MPK Łódź

Technologia wchodzi do Pabianic. Prezydent Grzegorz Mackiewicz podpisał umowę na zakup nowoczesnych biletomatów, gdzie za możliwość przejazdu będziemy mogli zapłacić bezgotówkowo. 

Choć w dużych miastach to norma w Pabianicach będzie nowością. Dzisiaj (14 maja) w Urzędzie Miejskim w Pabianicach została podpisana umowa ze spółką Mera-
Systemy na dostawę i montaż biletomatów dla komunikacji miejskiej – pięciu stacjonarnych i dziesięciu mobilnych.

Tak będzie wyglądał pabianicki biletomat

Do końca sierpnia biletomaty stacjonarne zostaną ustawione na najważniejszych przystankach autobusowych:

  • Kilińskiego/SDH,
  • Kilińskiego/Zamkowa,
  • Jana Pawła II/szpital
  • Grota-
    Roweckiego/Gryzla
  • dworzec PKP – ten ostatni do końca października.

10 mobilnych urządzeń zainstalowanych zostanie autobusach Solaris Urbino 12 wcześniejszych roczników, które pozostaną w eksploatacji po wymianie taboru.

– W biletomaty wyposażonych będzie również 18 nowych autobusów hybrydowych tej marki niedawno zakupionych przez miasto – podkreśla Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta.

Biletomaty w autobusach będą przyjmować tylko płatności kartą, stacjonarne – monetami, banknotami i kartą. Dodatkową możliwością będzie płacenie za pomocą systemu BLIK.

Co ważne, we wszystkich automatach, zarówno tych na przystankach, jak i w autobusach, będzie można kupić bilety czasowe oraz doładować „Migawkę”.

Oprócz biletów pabianickich planowana jest dystrybucja m.in. biletów łódzkich.

Na zakup urządzeń miasto pozyskało unijne dofinansowanie w ramach projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach” (878,5 tys. zł). Koszt
inwestycji to 1 mln 271 tys. zł. Biletomat stacjonarny kosztuje 181,5 tys. zł, mobilny 36,3 tys. zł.

Jak na razie Miejski Zakład Komunikacyjny będzie utrzymywał sprzedaż biletów u kierowców.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W końcu 🙂

Jak zatem zakupić bilet za gotówkę w autobusie? Przecież można było kupić biletomaty obsługujące płatności gotówką oraz kartą. Ta firma tj Mera Systemy ma w swojej ofercie takie biletomaty.

Z zasady biletomaty wyposażone w opcję przyjmowania bilonu (i banknotów) są droższe nie tylko w zakupie, ale i codziennym użytkowaniu. Skomplikowany system przyjmowania monet wymaga bieżącej konserwacji, bilon zaś należy każdego dnia uzupełniać w kasetkach.
Osobiście nie jestem zwolennikiem maszyn pozbawionych tej możliwości, niemniej widać tendencję, według której w Polsce z wolna odchodzi się od płatności gotówkowych na rzecz transakcji mobilnych. W MPK Łódź od dawna istnieje ten problem, szczęśliwie w pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zachowano opcję płatności gotówkowej.

Bilon nie trzeba wcale uzupełniać codziennie. Wystarczy raz na miesiąc włożyć kwotę wystarczającą do wydania reszty. Tą kwotą może być np: 10 złotych w monetach. Poza tym skoro płatności bezgotówkowe są takie nowoczesne dlaczego zatem urzędy same jako pierwsze nie zrezygnowały z przyjmowania płatności gotówką?
Poza tym jeśli biletomat nie będzie miał w danym momencie połączenia z internetem a tak w MPK Łódź zdarzyło się nie raz to pasażer straci jedyną możliwość zapłaty za bilet. Gdyby biletomat obsługiwał także płatność monetami to pasażer mógłby kupić bilet a tak albo jedzie na gapę albo wysiada.

Kasetkę niespodziewanie łatwo „wypróżnić”, wyobraźmy sobie, że autobus jedzie na trasie podmiejskiej gdzie kupuje się dużo biletów, a większość wrzuca za ulgowy „piątkę”. Trzy kursy i kasetka mełła powietrze. Stąd potrzeba częstego serwisu – i wówczas wszystko ma ręce i nogi.
Zasięg – to racja, nie tylko nawet w MPK, ale i ŁKA. Całkiem często widujemy „automat uszkodzony, przepraszamy”.

Niemniej to nas już nie ominie, świat brnie ku transakcjom bezgotówkowych, trend ten widać w całej Polsce i – jak zaznaczam – nie jestem jego zwolennikiem, lecz to już inna wyższość nad tym czuwa.