Strona główna Styl życia Wszystko co musisz wiedzieć o zagęszczarkach do betonu

Wszystko co musisz wiedzieć o zagęszczarkach do betonu

0

Zagęszczenie betonu jest jednym z kluczowym elementów podczas budowy. Pozwala na spełnienie restrykcyjnych wymogów wytrzymałości, ale też sprawia, że materiał będzie bardziej spójny i jednocześnie dużo odporniejszy po zaschnięciu. Wibratory do betonu pomagają pozbyć się pęcherzyków powietrza, co zdecydowanie ułatwia uzyskanie takiego efektu.

Jak wybrać odpowiednie narzędzie?

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Można użyć listew wibracyjnych lub wibratorów pogrążalnych. Te pierwsze pozwalają zagęścić oraz wygładzić wierzchnią warstwę. Drugie zaś to sprzęt stworzony dla specjalistów i pozwalają do prowadzenia prac na głębokości nawet 18 metrów. Przed wyborem odpowiedniego wibratora do betonu dobrze jest wcześniej sprawdzić, do jakich prac będzie potrzebny. Decyzja będzie zależała od dostępnego źródła zasilania (prąd, pneumatyka czy paliwo), rodzaju prowadzonych prac (ściany, stropy czy ławy), wielkości przedsięwzięcia, dokładności zagęszczenia oraz warunków panujących w miejscu pracy.

Rodzaje pogrążalnych zagęszczaczy do betonu

Wibrator do betonu pogrążalny – inaczej wgłębny – jest niezwykle uniwersalnym urządzeniem, które cieszy się dużą popularnością wśród fachowców. Jedną z jego cech charakterystycznych jest to, że ma bezpośredni kontakt z zagęszczanym materiałem.

Są trzy rodzaje wibratorów. Pneumatyczne – w drganie wprawia je silnik mechaniczny napędzany sprężonym powietrzem. W związku z tym do jej pracy przyda się sprężarka o odpowiedniej mocy. Kolejnym rodzajem są wibratory mechaniczne, czyli modułowe. Są to zestawy złożone z osobnych części, dzięki czemu można skompletować odpowiedni dla siebie pakiet. Podstawą są silnik napędowy, buława oraz giętki wałek. Należy pamiętać, aby wybierać pasujące do siebie moduły, najlepiej tego samego producenta. Trzecim rodzajem są wibratory pogrążane wysokiej częstotliwości z wbudowaną lub dołączaną przetwornicą. Gotowe do pracy od razu po podłączeniu do prądu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że dołączana przetwornica wydaje się lepszym wyborem, ponieważ pozwala zwiększyć wydajność pracy poprzez możliwość podłączenie kilku urządzeń jednocześnie.

Jednym z liderów na rynku w przypadku wibratorów do betonu jest marka Husqvarna. Pozwala na dobór odpowiedniego sprzętu, który zda egzamin w każdych warunkach. Do prac na dużych głębokościach dobrze sprawdzi się seria SMART, której zasięg to nawet 15 metrów. Natomiast seria AX pozwala na pracę do 10 metrów. Co ważne, wszystkie zagęszczacze pasują do wszystkich rodzajów betonu, co sprawia, że są niezwykle uniwersalne, a przy tym niezawodne i wydajne.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments