Strona główna Styl życia Współwłasność samochodu – co warto o niej wiedzieć?

Współwłasność samochodu – co warto o niej wiedzieć?

0

Współwłasność samochodu ma swoje zalety. Dlatego niektórzy kupujący samochód powinni dokładnie przeanalizować ewentualne korzyści, jakie może ona przynieść. Na przykład zniżki w ubezpieczeniu OC. Chcesz wiedzieć, jakie korzyści ustanowienie współwłaściciela samochodu może przynieść Tobie? Koniecznie to przeczytaj!

Współwłasność samochodu — po co to robić

Kupujesz samochód? Ustalenie współwłasności samochodu może mieć dla Ciebie duże korzyści. Przede wszystkim te związane z wysokością składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Zwłaszcza jeśli jesteś młodym kierowcą, kupującym swój pierwszy samochód i nieposiadającym historii w ubezpieczeniach OC. W tym wypadku wpisanie drugiego właściciela do dowodu rejestracyjnego może skutecznie obniżyć wysokość ubezpieczenia, a Ty masz szansę zaoszczędzić sporą kwotę. Jednocześnie, będąc współwłaścicielem pojazdu, wpisanym w dowodzie rejestracyjnym, budujesz swoją historię ubezpieczeniową, która pomoże Ci obniżyć składki za ubezpieczenie w przyszłości.

Współwłaściciel samochodu — kto może nim być

Jeśli zależy Ci na oszczędności, współwłasność pojazdu najlepiej ustalić z drugą osobą, na przykład rodzicem, który ma czynne prawo jazdy i historię ubezpieczeń. Dzięki temu będziesz mógł korzystać ze zniżek. Dlaczego nie możesz liczyć na tańsze ubezpieczenie OC, gdy jesteś młodym kierowcom bez historii, kupującym pierwszy samochód? Dlatego, że tacy kierowcy jak Ty, należą do grupy podwyższonego ryzyka. To osoby należące do tej grupy są najczęściej sprawcami kolizji i wypadków. Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe traktują ich mniej korzystnie niż doświadczonych kierowców.

Jak ustalić współwłaściciela samochodu

Żebyś mógł korzystać z tańszej polisy OC, współwłaściciel samochodu musi być wpisany do dowodu rejestracyjnego. Jednak, żeby to uczynić, musi być on uwzględniony w umowie kupna-sprzedaży pojazdu, którą przedstawisz w Starostwie Powiatowym, w wydziale komunikacji, podczas rejestracji pojazdu.

Co w sytuacji, gdy zarejestrowałeś już pojazd, ale chciałbyś dopisać współwłaściciela? To także jest możliwe, chociaż nieco bardziej skomplikowane. Musisz bowiem przygotować umowę darowizny części udziałów i opłacić podatek od tej umowy w Urzędzie Skarbowym. Następnie udać się do właściwego wydziału komunikacji, który uwzględni w dowodzie kolejnego współwłaściciela. Dopiero wówczas będziesz mógł zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego o przeliczenie składek. Aby obliczyć koszt ubezpieczenia, możesz także skorzystać z porownywarki-ubezpieczen.pl.

Współwłasność samochodu — o tym warto pamiętać

Wiesz już, jakie są korzyści, wynikające ze współwłasności auta. Chociaż obniżenie wysokości składek OC to nie jedyny powód, dla którego część osób decyduje się na dopisanie współwłaściciela samochodu. Jednak to o czym musisz pamiętać, to fakt, że współwłaścicielami samochodu są osoby, które posiadają stosowny dokument, potwierdzający ten fakt. Tak, jak wspomnieliśmy, umowę kupna-sprzedaży lub umowę/oświadczenie darowizny. Fakt współwłasności musi także być potwierdzony przez adnotację wpisaną w dowód rejestracyjny.

Możesz też z czasem chcieć znieść współwłasność. Zniesienie współwłasności samochodu nie jest takie trudne, o ile współwłaściciele złożą zgodny wniosek. O ile są oni członkami rodziny, nie muszą w tej sytuacji opłacać podatku, jednak jeśli współwłaściciele nie są blisko spokrewnieni, muszą opłacić podatek PCC w Urzędzie Skarbowym. A jeśli chcesz wiedzieć, co w przypadku śmierci współwłaściciela to przeczytaj ten artykuł: https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/smierc-wspolwlasciciela-samochodu-zrobic.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments