Strona główna Aktualności Z miasta WOŚP przekazała dary dla ratowania najmniejszych pacjentów

WOŚP przekazała dary dla ratowania najmniejszych pacjentów

5
Ostatni dar dla neonatologii - inkubator
Szpital w Pabianicach wzbogacił się o nowy, specjalistyczny sprzęt medyczny. Przekazała go placówce fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie ratował zdrowie i życie dzieci, które dopiero przyszły na świat. 

Radość lekarzy i pielęgniarek pracujących w oddziale neonatologicznym, gdzie trafiły dary jest ogromna, zwłaszcza z wysokiej klasy ruchomego inkubatora, przeznaczonego do intensywnej opieki nad noworodkiem.

– Umożliwia ją na najwyższym poziomie. Można właściwie powiedzieć, że wjechał do nas mercedes wśród inkubatorów. Jego zalety to m.in. automatyczna regulacja stężenia tlenu, nawilżenia oraz temperatury na podstawie pomiarów na skórze noworodka i w powietrzu. Ma też automatyczną kurtynę ciepłego powietrza, a zdjęcia RTG możemy wykonywać, nie otwierając bocznej ścianki – wyjaśnia Bożena Ciszewska – Ratajczyk, ordynator oddziału.

Trafił tam też ostatnio nowoczesny aparat USG. Posłuży do przeprowadzania u najmniejszych pacjentów rozmaitych badań. Ponieważ jest łatwy w transporcie, bez problemu można je robić przy łóżeczku dziecka.

Pabianickie Centrum Medyczne nie mogłoby sobie pozwolić na takie wyposażenie neonatologii z własnych pieniędzy. A nie są to jedyne urządzenia ofiarowane przez fundację WOŚP. W tym roku oddział dostał jeszcze kardiomonitor do monitorowania funkcji życiowych, dwa pulsoksymetry, cztery wagi elektroniczne, dwa „ciepłe gniazdka”, zapewniające optymalną temperaturę maleństwom z zaburzeniami termoregulacji  (zwłaszcza wcześniakom i noworodkom o niskiej wadze) i bilirubinometr.

Nie inaczej wyglądał ubiegły rok, kiedy WOŚP ofiarowała oddziałowi m.in. urządzenia do wspomagania oddychania i do badania słuchu, dwa stanowiska do resuscytacji, lampę do fototerapii, leżanki…

– Działalność fundacji ma dla nas nieocenioną wartość, bo sprzęt, jaki od niej otrzymujemy pomaga w zdiagnozowaniu i leczeniu naszych małych pacjentów, a niejednokrotnie ratuje im życie – dodaje ordynator.

Po raz pierwszy WOŚP wsparła pabianicki szpital w 1995 roku. Od tej pory dary otrzymały też: odział dziecięcy, oddział rehabilitacji, zakład opiekuńczo – leczniczy.

REKLAMA
Poprzedni artykułZawodnicy Azymutu rywalizowali na Łotwie
Następny artykułPółki Rossmanna świecą pustkami, a drzwi są zamknięte
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Gdzie jest Państwo i NFZ. ??

Tam gdzie zawsze nabija swoje kabzy

Państwo jest w samolocie, który wyleci o 20 w niedzielę w wiadomym kierunku.

Tak naprawdę to nie WOŚP zakupił, tylko my sami, wszyscy którzy wrzucamy do puszek co roku swoje ciężko zarobione pieniądze. To taki rodzaj crowdfundingu przy wsparciu organizacji WOŚP. Sami sobie kupujemy sprzęt do szpitali.

A ja chciałbym w związku z tym tematem dowiedzieć się na przykład, co rząd i NFZ ( oprócz kontraktów ) zakupiło dla PCM, chociażby tylko w tym roku. Może pan dyrektor M. z PCM byłby uprzejmy nie tylko mnie, poinformować.