Strona główna Styl życia Winorośl – odmiany, wymagania, zabiegi pielęgnacyjne

Winorośl – odmiany, wymagania, zabiegi pielęgnacyjne

0

Winorośl uprawiana jest na świecie już od przeszło 6 tysięcy lat. To długowieczna roślina, najlepiej rosnąca w klimacie umiarkowanym, która wywodzi się z Azji Mniejszej, Kaukazu oraz Półwyspu Bałkańskiego. Winorośl należy do coraz chętniej uprawianych roślin w naszym kraju. Docenia się ją w szczególności za doskonałe walory smakowe i wiele zastosowań w kuchni. Aby móc cieszyć się jej pysznymi owocami, należy jednak wiedzieć to, jakie warunki potrzebują sadzonki winogron i jak o nie dbać.

Winorośl-charakterystyka

Wszystkie odmiany winogron to szybko rosnące pnącza, które mogą dorastać nawet do 10- 30 m długości, jeśli nie będą przycinane. Przy użyciu wąsów czepnych chwytają się otaczających je podpór. Dokładny okres kwitnienia danej rośliny zależy od jej odmiany oraz warunków, aczkolwiek przebiega przeważnie od połowy maja do połowy lipca. Winorośle mają niewielkie żółtozielone kwiaty tworzące się na tegorocznych pędach i zebrane w grona. Z nich rozwijają się okrągłe lub podłużne jagody, których średnica wynosi do 2 cm. Owoce występują w różnych barwach, takich jak: jasnozielony, różowy, czerwony oraz czarny.

Winogron-odmiany

Wybór odmiany winogron zależy przede wszystkim od celu zastosowania owoców.

  • Odmiany deserowe- ich owoce można spożywać na surowo. Charakteryzują się dosyć twardymi i kruchymi owocami w dużych gronach o małej ilości soku. Świetne jako dodatek dań, jak i w wersji solo. Do takich odmian zalicza się: Nero, Wiktoria, Prim, Perła Zali, Muskat Bleu, Alden, Arkadia, Agat Doński, Swenson Red, Regina.
  • Odmiany przerobowe- o niewielkich gronach i owocach z twardą skórką. Takie odmiany ze względu na dużą zawartość doku nadają się do produkcji wina i napojów. Do nich należą odmiany: Bianca, Aurora, Jutrzenka, Solaris, Hibernal, Cascade, Regent, Frontenac czy Gołubok.
  • Odmiany uniwersalne- czyli te do ogólnego użytku, to rośliny, które dają owoce nadające się do spożycia na surowo, ale także produkcji soków i win. To między innymi: Kristal, New York Muscat, Alwood, Zilga, Buffalo.

Sadzonki winogron- wymagania glebowe i stanowisko

Odpowiednio dobrane stanowisko i właściwe podłoże, sprawi, że sadzonka winogrona będzie intensywnie rosnąć i da bogate plony. Podłoże dla rośliny powinno być próchnicze, o odczynie 5,0-7,5 pH. W przypadku, kiedy odczyn ziemi jest kwaśny (pH poniżej 6-6,5) wówczas glebę trzeba zwapnować minimum pół roku przed sadzeniem roślin. Pnącza nie mają bardzo wysokich wymagań co do jakości gleby, a więc przyjmują się z łatwością na wielu różnych podłożach. Poleca się jednak na ok. 2 miesiące przed sadzeniem winogron, wymieszać ziemię ogrodową z obornikiem. Stanowisko dla roślin powinno być słoneczne, ciepłe oraz osłonięte od wiatru. Pnącza dobrze wzrastają przy murach, jak i innych stabilnych podporach. Radzi się je sadzić na wystawie południowej albo południowo-zachodniej.

Sadzonki winorośli- kiedy je sadzić?

Rośliny o odsłoniętym korzeniu najlepiej sadzić wiosną, od połowy kwietnia albo na początku maja. Jeśli chodzi o pnącza w doniczkach, można je przesadzać przez cały sezon. Wybierając termin sadzenia, należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby. Na lekkich podłożach rośliny można sadzić jesienią, natomiast w podłożu cięższymi i wilgotnym sadzonka lepiej przyjmie się w okresie wiosennym.

Jak sadzić winogrona?

Miejsce pod uprawę winorośli należy przygotować już w jesieni. Stanowisko powinno zostać najpierw dokładne oczyszczone z kamieni i starych korzeni. Do podłoża należy dodać kompost i wymieszać z ziemią. Dołek, w którym znajdzie się sadzonka winogrona, powinien mieć 50 cm głębokości. Przez włożeniem do niego rośliny, należy spulchnić dno dołka. Co ważne, miejsce szczepienia sadzonki musi znaleźć się ok. 3-5 cm nad ziemią. Na koniec substrat trzeba dobrze ucisnąć i obficie podlać. W przypadku winorośli jednorocznych roślinę należy podeprzeć palikiem.

Uprawa winogron- zabiegi pielęgnacyjne

Podlewanie i nawożenie

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie i nawożenie winorośli. Starsze pnącza radzą sobie z niedoborem wody i należy je podlewać je wyłącznie w okresie suszy. Młode rośliny trzeba podlewać często, w szczególności po ich zasadzeniu. Warto je również ściółkować, aby utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża. Nie są to wymagające rośliny, jednak dobrze jest wykonać raz do roku zabieg nawożenia. Przeprowadza się go wiosną, nakładając kompost pomiędzy palikami. Można też zastosować profesjonalne nawozy mineralne do winorośli, jeżeli w podłożu brakuje mikroskładników. W listopadzie należy wykonać zabieg ochraniający rośliny przed zimnem. Korzenie rośliny okrywa się warstwą ziemi o wysokości ok. 30 cm czy też owija krzew agrowłókniną.

Cięcie winogron

Cięcie winogron to istotny zabieg, dzięki któremu rośliny będą dawały bogate zbiory. Pędy przycina się pod koniec lutego albo na początku marca, a następnie na jesień. Można też przeprowadzać pojedyncze cięcia prześwietlające w okresie wegetacji rośliny.

Aby roślina dobrze wzrastała, niezwykle ważna jest sama jakość sadzonki. Wiele wysokiej jakości odmian winogron o różnym zastosowaniu znajdziemy na stronie https://www.podkarpackiesady.pl/55-winogrona.

źródło: https://eko-ogrodek.pl/czy-warto-posadzic.html

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments