Strona główna Aktualności Z miasta Wiemy, co dalej z remontem torowiska

Wiemy, co dalej z remontem torowiska

34
Urzędnicy wraz z wykonawcami remontu torowiska przedstawili nowy harmonogram odbiorów poszczególnych odcinków ulic. 

W pierwotnym założeniu inwestycja miała zostać oddana do użytku całościowo. Tak się jednak nie stanie i wszystko wskazuje na to, że tramwaj przez Pabianice pojedzie dopiero w drugim kwartale 2023 roku. Zgodę na kolejne przedłużenie terminu musi jednak wyrazić marszałek województwa. Aktualny termin to 30 listopada.

– Jeżeli nie uzyskamy tej zgody to jest przerywana robota i jest po temacie, bo wykonawca schodzi z placu budowy i zostawia centrum miasta w takim kształcie jak teraz, a nie o to nam chodzi – wyjaśnił prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Tymczasem na konferencji prasowej podano harmonogram zakończenia prac na poszczególnych odcinkach, który udało się wynegocjować urzędnikom z wykonawcą projektu. Chodzi o odblokowanie ruchu dla samochodów.

– W trakcie tych spotkań udało się przekonać wykonawcę, żeby oddawał inwestycję etapami w ramach odbiorów częściowych robót. Czyli to, co w zasadzie jest już gotowe, żeby uzupełnił w brakujące elementy, uzyskał kolejne odbiory poszczególnych fragmentów ulicy Zamkowej i Warszawskiej  i jak najszybciej przekazał do użytkowania część drogową tam, gdzie nie są prowadzone prace archeologiczne – mówi prezydent.

Prezentowany poniżej harmonogram uwarunkowany jest jednak przez pogodę.

– Załamanie pogody może skomplikować pracę na poszczególnych odcinkach. Innych utrudnień nie przewidujemy – tłumaczył Rafał Sąciński, prezes zarządu Progreg InfraCity.

Od 31 października przejezdne będzie skrzyżowanie Konstantynowska/Warszawska/Bóźniczna (za wyjątkiem wlotu zachodniego ul. Warszawskiej),
około 15 listopada Skrzyżowanie Zamkowa / Kilińskiego / św. Jana (bez wschodniego wlotu ul. Zamkowej)
do 20 listopada ul. Łaska, od pętli tramwajowej przy ul. Wiejskiej do ul. Zielonej oraz ul. Łódzka w Ksawerowie na odcinku od Małego Skrętu do ul. Widzewskiej,
do 30 listopada ul. Zamkowa na odcinku od ul. Łaskiej do ul. Kilińskiego oraz Warszawska, na odcinkach od ul. Widzewskiej do Dużego Skrętu, od Dużego Skrętu do ul. Sikorskiego, od ul. Sikorskiego do ul. Konstantynowskiej.
do 15 grudnia (przejezdność) Jezdnia południowa ul. Warszawskiej od ul. Konstantynowskiej do ul. Batorego oraz ul. Zamkowa od ul. Kilińskiego do ul. Strażackiej.
Zakończenie plac na odcinku Stary Rynek oraz ul. Zamkowa od ul. Gdańskiej do ul. Strażackiej planowane jest na drugi kwartał 2023 roku.

Prezydent nie umiał jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące kar umownych za opóźnienia w realizacji tego zadania.

– Kwestia rozliczenia kar i ewentualnego dochodzenia do porozumienia to kwestia prawna i tym się zajmują kancelarie prawne – odpowiedział prezydent.

Tymczasem wykonawca szacuje koszty i możliwe, że wystąpi o zwiększenie kwoty tego kontraktu w związku z sytuacją ekonomiczną.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
34 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Zdolni włodarze wybrali w przetargu dziada od którego z samego początku nie wymagało pilnowania harmonogramu prac. Teraz zostaną z ręką w nocniku. Kasa wydana. Szkoda że nasza bo swojej by pilnowali. Nieudolność i olewactwo. Tyle w temacie..

Bucu, dla Twojej wiadomosci Włodan to jedna z najlepszych firm w drogownictwie w woj. łodzkim. Więc nie pieprz głupot. Czy to ich wina, że w pasie drogowym ktoś kiedyś chował zmarłych?

Jezu, może ja o czymś nie wiem i nie rozumiem, ale to naprawdę wygląda jak jawna kpina z wszystkich pabianiczan… ;/

„Jeżeli nie uzyskamy tej zgody to jest przerywana robota i jest po temacie, bo wykonawca schodzi z placu budowy i zostawia centrum miasta w takim kształcie jak teraz, a nie o to nam chodzi – wyjaśnił prezydent Grzegorz Mackiewicz.”

Mackiewicz zachowuje się jak PiSowski aparatczyk. W tym co mówi i robi pełno jest buty, arogancji i pogardy dla obywateli.

bo to wszyscy z jednego wora. I nie ma innych do wyboru.

Rozumiem, że miasto jako zleceniodawca określa jakiś tam termin wykonania prac. Firma zgłaszająca się przyjmuje ten termin i ewentualnie zgłasza swój. Dogadują się obie strony i ustalają termin na 30 listopada. Czy dobrze zrozumiałem, że w wersji hipotetycznej firma się nie wyrobiła ze zleceniem, marszałek nie wydał zgody na kolejne przedłużenie i 1 grudnia wszyscy już jadą do domu i rozwalone centrum miasta tak zostaje i firma ma na to wywalone, że się nie wyrobiła? I z jakiego powodu oni sobie schodzą z niedokończonej budowy?

Zabieram zabawki i idę do domu…Ciekawe co jest w umowie,żadnych kar za niewywiązanie się z umowy?Za chwilę będzie narracja ,że powinniśmy się cieszyć, że w ogóle będzie zrobione .

Kara pewnie jest mniejsza niż kończenie budowy po takich wysokich kosztach gdy wszystko zdrożało . Lepiej zejść z budowy i nic więcej w tym ukrytego nie ma .

😂 😂 😂 Prezydent kary dla wykonawcy… Jedna z większych nieprzemyślanych gaf popełnionych na konferencji mówić publicznie o karach pieniężnych…. Przecież to czysta pożywka polityczna dla ulubionego ugrupowania politycznego młodych Polaków.

Za spartoloną robotę ani złotówki ciekawe kto i ile dostanie za podpisanie odbiorów

Wykonawca nie wywiązał się z terminów i kombinuje o dodatkową kasę a prezydent nie umie odpowiedzieć na pytanie dotyczące kar umownych. W sumie spoko.

Po przejrzeniu dokumentów nie możemy dojść do ładu, kto u kogo pracuje. kto podpisał umowę i płaci i kto tu kogo straszy? Pomóż Prezydencie!

Jakoś mnie to nie dziwi…
W imieniu mieszkańców Pabianic pragnę przeprosić wykonawcę za żądania wladz miasta….

„udało się przekonać wykonawcę, żeby oddawał inwestycję etapami w ramach odbiorów częściowych robót” Czyli wykonawca rządzi miastem i harmonogramem prac? Przecież od początku była mowa, że zamkną 2-3 skrzyżowania, wyremontują, otworzą i zamkną kolejne! Czy to nie miała być praca etapami? Ja się pytam, kiedy odpowiedzialni urzędnicy zostaną wyrzuceni dyscyplinarnie z pracy?! Ktoś podpisał się pod chorą organizacją ruchu, ktoś stworzył absurdalne objazdy, ktoś pozwolił na zamknięcie i paraliż całego miasta. Ktoś pozwolił, żebyśmy utknęli w korkach, żebyśmy czekali po 30-40 minut na autobusy! Brak kompetencji, brak przewidywania, brak logiki. Panie prezydencie, jako podatnik czekam na rozliczenie tych, którzy na… Czytaj więcej »

tylko nie „dyscyplinarnie” chyba że przyjdą wczorajsi lub dadzą w papę 😛

Oczekujesz że prezydent sam się zwolni? Raczej poda się do dymisji.

no chwileczkę. Jakiś pociotek wygrywa najtaniej przetarg. później nie wyrabia terminu i ma wywalone. nie dostaje kar i jeszcze prosi o dopłatę?
ja pi3rd9leu! otwieram firmę usługową i biere każdom robotę w mieście!

I tak nic nie dostaniesz. Wszystko już zajęte na 5 lat do przodu.

Przypominam iż waloryzacja tzn jej wysokość jest zapisana w każdej umowie w wysokości procentowej i jest ona uzależniona nie od inflacji ale np od wzrostu płacy minimalnej itd więc nikogo nie interesuje cena paliwa czy materiałów.
Od początku było wiadomo że nikt nigdy nie ukarze wlodana czy innego wykonawcę bo reka rękę myje a kasa idzie ale pod biurkiem

Czy idzie, czy też nie, to nie ma to tu żadnego znaczenia.
Robotę niech skończą i nikt nikogo za opóźnienia, ani wzrost kosztów nie będzie ganiać.

Jak było lato to pracowali do 15 dwie lub trzy osoby na danym odcinku ,jak termin się zbliża ku końcowi to pracują nawet do 16 z pełna obsadą

Niech schodzą. My ze szwagrem skończymy do końca marca. Tramwaj i trolejbus bedzie.

Na koniec to wypadałoby przeczołgać wykonawcę odnośnie jakości. Tzn wstrzymać wypłatę około 30% kwoty kontraktu do momentu poprawy rzeczy, krótko mówiąc – udziechconych. A takich jest wiele niestety.
Powinien istnieć jakiś miejski nadzór JAKOSCI realizowanych inwestycji, na bieżąco analizujący przebieg prac i zgodność ze sztuką.

Największą inwestycja w mieście za ciężką kasę a koleś co pełni funkcję prezydenta nie zna umowy i ma generalnie w d… wszystko bo to nie jego kasa. Ciekawe czy jak zakładał panele na własnym dachu to też miał takie podejście?

Gdyby sądy działały to firma po miesiącu od zejścia była by bankrutem.
Niestety dobry prawnik rozciągnie to na 10 lat a oni w tym czasie wyprowadzą wszystkie wartościowe aktywa i tyle.
Dlatego w Polsce NIDGY nie będzie dobrze.
Można tylko się dogadywać by dokończyć centrum miasta za każde pieniądze. NIKT nie będzie dokładał do biznesu.

Dokładnie. Dodać należy że firmy które to realizują mają milionowe obroty bo budują w całym kraju i tą karę mają gdzieś. Miasto sobie może stawiać żądania jakie chce oni zostawią rozgrzewane miasto. Firmy realizujące drogi mają często większe budżety niż zamawiające gminy-miasta i ich stać na prawników a samorządy mają najtańszych koło się zamyka. Do tego najgorsze marszałek jest z PiSu prezydent z PO więc już jest odpowiedź co dalej … Współczuję sobie i wam mieszkańcy Pabianic.

Nie dość ze nic się w tym mieście nie dzieje ,brak pracy,młodzież ucieka , idea aż piszczy to teraz wykonawca zażąda więcej pieniędzy .Bieda aż piszczy ,pensje podniesione a teraz oświetlenie wyłączają .Termin 30.11.2023 ?! Panie Prezydencie i cała świta powinniście z głową w dół chodzić a nie tylko się śmiać i śmiać ,taki burdel nam zgotowaliscie ,tyle firm upadło ,słuchać i patrzeć na te wasze twarze ,brzuchy nie idzie.
To rządzenia to trzeba mieć klasę,wygląd i umiejętności

Proponuję czytać ze zrozumieniem. W artykule nie ma mowy o 30 listopada 2023 aczkolwiek nie wykluczone, że za jakiś czas będzie. A znaki interpunkcji stawiamy bez spacji za wyrazem i dopiero po robimy spację.

Ile jeszcze. Dawno mówiłem rozjebac stare torowisko zrobić buspas na łaskiej zamkowej warszawskiej i temat zamknięty. Dawno by było zrobione. Rozjebane całe centrum już nie pamiętam że wogole kiedyś tam coś kupowałem omijam ten teren z daleka. Pewnie wiele firm się zamknęło bo zysków brak a prezydencik im jeszcze nadmiar dowala by sobie pewnie jeszcze następne 7k podwyżki dojebac

Gdzie w tych ludziach którzy zarządzają miastem poczucie odpowiedzialności. Odpowiedzialności za pieniądze podatników. Łatwo zarządzać nie swoim. Ciekawe czy we własnych domach pozwoliliby na takie długie remonty. Czy Prezydent nie widział od początku co się wyprawia z miastem? Gdzie był i co robił? Ta inwestycja będzie kosztowała go jego stołek, ale to dobrze. Cała sytuacja pokazała jak nieudolnym jest włodarzem. Może zarządzać co najwyżej jako Sołtys na wiosce. Może go to nie przerośnie.

I miasto juz dogadalo sie z wykonawca Ty wyrazasz dobra chec ( udostepnosz mam czesc drogi)a my nie naliczamy kary. Nasz miejscowy Nikodem Krzywdy znajomym nie da zrobic. A Okoliczna Firma przeciez skrzywdzona nie moze byc. Zblizaja sie kolejne wybory A Panstwo pojdziecie po raz kolejny glosowac na to samo towarzystwo wzajemnej adoracji. Nasz nikodem nie moze przeciez zostac prezydentem ale moze byc np. Przewodniczacym rady miasta. Tyle dobrego przeciez zrobil. A zapomnialem dodac iz to miasto jest ze snów dla Nas wszystkich a Infrastruktury zazdroszcza Nam wszyscy.

A archeolodzy są od wykonawcy? Chyba nie o ile się nie mylę więc nie rozumiem czemu te pretensje do wykonawcy jak tu ciągle jakieś nowe znaleziska są odkrywane. Do tego burdel w planach także nie ma co się dziwić, że to pętlę trzeba było przeprojektować, kable w starych rurach wodociągowych przenieść a o wyrastających z znienacka kilkudziesięcioletnich drzewach nie wspomnę. Nie bronię tutaj wykonawcy ale trochę wyrozumiałości. Jak marszałek strzeli focha to też będzie to wina wykonawcy?

A co ze sklepami na głównej ulicy Moi rodzice prowadzą sklep z bielizną ponad 30 lat bardzo spadły od roku praktycznie nie ma jak dojechać. Czy ktoś się w ogóle tym przejmuje

Ok, rozumiem poruszenie w komentarzach, zachowanie władz budzi niesmak, widzimy niezadowolenie, ale co z tego że sobie pogadamy? Damy upust emocji w internecie przyniesie to efekt na działania? Jak ma nie być opóźnień jak na odcinku formowania – SDH nie ma nigdy żadnego pracownika? A na łącznym placu budowy pracuje garstka ludzi? To jest największy śmiech na sali, a my co? Możemy dać upust w komentarzach. Naprawdę mamy tak związane ręce że nic nie można zrobić w tej sprawie? Żadnego pozwu zbiorowego, cokolwiek bardziej sensownego niż Upust emocjo w komentarzach? Śmiech na sali. Ludziom zamykają interesy, nie da się normalnie… Czytaj więcej »