Strona główna Aktualności Komunikacja Więcej kontroli w autobusach, a gapowiczów mniej

Więcej kontroli w autobusach, a gapowiczów mniej

3
Coraz rzadziej jeździmy autobusami „na gapę”. Na to w każdym razie wskazują statystyki Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Pabianicach, który policzył, na ilu pasażerów zostały nałożone w minionym roku mandaty za brak ważnego biletu i porównał te dane z wcześniejszymi. 

Bilety sprawdza sześciu kontrolerów, na wszystkich liniach. Od początku stycznia do końca grudnia najczęściej można było ich zobaczyć w „jedynce”, gdzie przeprowadzili 1750 kontroli. Systematycznie pojawiali się również w „dwójce” (prawie 1200), „trójce” i „piątce” (po około 1000) oraz w „siódemce” (w granicach 900). Nie oznacza to jednak, że nie wsiadali do innych.

– Przez cały 2019 rok zrealizowaliśmy 8 tysięcy kontroli. Efektem tego jest 600 mandatów. Najwięcej zostało wystawionych w autobusach linii 1, bo 180 – wyjaśnia Danuta Muszczak, kierownik działu eksploatacji w MZK.

 

Jak pod względem liczby mandatów „wypadły” pozostałe linie? Na „2” było ich około 100, na „3” i „7” – po niecałe 90, na „5” – niespełna 50.

Z przekazanych przez spółkę informacji wynika, że z roku na rok „gapowiczów” ubywa, co potwierdza choćby fakt, że 2018 rok, z mniejszą liczbą kontroli, zakończył się ponad 800 mandatami.

Jak zauważają pracownicy MZK, wpływ na ten spadek w dużej mierze ma wprowadzenie Karty Pabianiczanina, dzięki której korzystanie z komunikacji miejskiej stało się tańsze.

Mandat za jazdę bez ważnego biletu wynosi 260 zł, ale jeśli zapłaci się go w ciągu tygodnia, ta kwota spada do 91 zł.

– Z tej możliwości korzysta kilkanaście procent gapowiczów -zauważa Danuta Muszczak.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Gratuluję EPAinfo zdjęcia. Kierowca Dacia Duster rozmawia przez telefon. Twarz widoczna więc Policja do dzieła a autorkę artykułu proszę o poinformowanie czytelników jak sprawa się skończyła.

Dałeś się wkręcić. Chodziło o podprogową reklamę marketu.

Hahaha to śmieszne! Kontrole są ale od rana lub w południe! A wieczorami brak kontroli i gołym okiem widać kto jedzie bez biletu! Godzina 21 i praktycznie 8 na 10 jedzie bez biletu! Gdzie kontrole? Chcecie poprawić wpływ kasy za przejazdy to się postarajcie!