Strona główna Styl życia Widły do palet – odpowiadamy na popularne pytania!

Widły do palet – odpowiadamy na popularne pytania!

0
widly-do-palet

Widły do palet to podstawowy i najczęściej występujący osprzęt do wózków widłowych. Umożliwiają zarówno pobieranie, jak i stabilne unoszenie na swojej powierzchni ładunków przez pojazdy transportu bliskiego. Warto wiedzieć o nich nieco więcej!

Pomimo, iż widły do palet charakteryzuje prosta i nieskomplikowana budowa, to nadal elementy te mogą się od siebie znacząco różnić – przede wszystkim budową (rozmiarem i zastosowanym sposobem montażu) oraz ceną. W niniejszym artykule zaprezentujemy:

  • czym różnią się od siebie różne rodzaje wideł do palet;
  • jaki jest przeciętny koszt zakupu tych elementów;
  • jak tanio i bezinwazyjnie „zwiększyć” długość wideł;
  • oraz czym ewentualnie można zastąpić ten rodzaj osprzętu.

Zapraszamy do lektury!

Widły do palet – czym się różnią?

Budowa wideł do palet jest w każdym przypadku praktycznie identyczna, gdyż to właśnie charakterystyczny kształt litery „L” określa te elementy wózków widłowych. Nie oznacza to jednak, że bez względu na markę, każdy rodzaj wideł do palet wygląda tak samo. Widły mogą różnić się między sobą:

  • sposobem montażu;
  • rozmiarem (określanym poprzez wyznaczenie klasy karetki wideł);
  • długością.

A co za tym idzie – także udźwigiem, który w dużej mierze wynika z rozmiaru i jakości wyprodukowanych elementów.

Jak można montować widły do palet?

jak-montowac-widly-do-palet

Istnieją różne metody montażu wideł do palet na karetce. W przypadku każdego sposobu najważniejsze jest, aby widły zostały zamontowane stabilnie i bezpiecznie, a także solidnie. Źle dobrany sposób montażu, nieumiejętne przymocowanie itp. mogą skutkować nie tylko uszkodzeniem elementów czy karetki, ale także stanowić realne ryzyko dla pracowników.
Wyróżnia się widły:

  • zawieszane na karetce (zalicza się je do najbardziej popularnych i najczęściej kupowanych);
  • przykręcane do karetki;
  • widły z zaczepem typu PIN.

Jako, że widły stanowią jeden z elementów osprzętu, do ich montażu nie jest wymagany fachowiec, może go przeprowadzić operator wózka. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub braku umiejętności – lepiej o pomoc poprosić zakładowego konserwatora wózków widłowych lub skorzystać z usług, takiego jak np. tutaj, serwisu.

Jak określić klasę karetki wózka widłowego?

Określenie klasy karetki wideł jest jedną z najważniejszych czynności w celu dobrania odpowiedniego rozmiaru wideł do palet. Źle pobrane miary, lub błędne obliczenia mogą doprowadzić do zamówienia nieprawidłowych wideł, których nie uda się poprawnie zamontować.
Do wyznaczenia klasy karetki wideł potrzebne będą zamontowane dotychczas widły (lub przynajmniej jedna z nich) oraz miarka. Widłę należy ułożyć bokiem na podłożu, tak aby przylegała do niego najdłuższą częścią, a następnie zmierzyć:

  • odległość od dołu górnego mocowania widły do dolnej krawędzi widły (w tabelki długość ta opisana jest wartością H1);
  • lub odległość od dołu górnego mocowania do górnej części dolnego mocowania (w tabelce jest to wartość określona jako H2).

Po dokonaniu pomiaru, uzyskane wartości należy sprawdzić w tabeli znajdującej się poniżej, co pozwoli na określenie klasy karetki wideł – niezbędnej do zamówienia nowej pary elementów.

klasy-karetki-widel

Jakie długości mogą mieć widły do palet?

W zależności od potrzeb (czyli rozmiarów transportowanych ładunków) istnieje możliwość zamawiania wideł o różnej długości. Najczęściej są to widły do palet mierzące:

  • 1000 mm;
  • 1200 mm;
  • 1400 mm;
  • lub 1600 mm;

a ich długości są dopasowane do rozmiarów wykorzystywanych w firmie palet. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o popularnych rodzajach palet – tutaj dowiesz się jakie są europejskie standardy, jakie powinny spełniać, z czego mogą być zbudowane palety oraz jak to wpływa na ich transport.

jakie-dlugosci-moga-miec-widly-do-palet

Producenci wideł zwykle w swoich ofertach dodają również adnotację o wariantach dłuższych wideł, produkowanych na specjalne, indywidualne zamówienia klientów.

Ile kosztują widły do palet?

Koszt zakupu wideł do palet jest bardzo zróżnicowany i zależy w głównej mierze od marki, jakości wideł oraz ich udźwigu. Przeciętny koszt zakupu solidnych wideł, dobrej firmy to około:

  • 1 500zł za widły do palet o udźwigu ok 1 tony;
  • 2 500zł za widły do palet o udźwigu ok 2 ton.

Ostateczny koszt zależy zawsze od producenta, warto zatem porównać kilka ofert przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, gdyż różnica cenowa może być znacząca.
Przed zakupem upewnij się, że wybrane przez Ciebie elementy spełniają wszystkie wymagania Unii Europejskiej i europejskie normy.

Jak bezinwazyjnie zwiększyć długość wideł do palet?

Jeśli posiadasz już widły do palet, jednak są one za krótkie, aby w bezpieczny sposób transportować na nich ładunki, istnieją dwa rozwiązania: możesz wymienić je na nową dłuższą parę wideł, lub wykorzystać bardzo pomocne elementy znane jako przedłużki do wideł.

przedluzki-do-widel

Przedłużki do wideł przybierają formę zamkniętych lub półotwartych nakładek na widły, które pozwalają zwiększyć ich długość roboczą. Należy jednak pamiętać, iż istnieją także wytyczne określające maksymalną długość nakładki, jaka może być użyta na widłach. W tym przypadku podstawowym parametrem do jej określenia jest długość widły. Przyjmuje się bowiem, iż długość widły powinna stanowić nie mniej niż 60% długości zakładanej na nią przedłużki.
Co ma na celu przyjęcie tego typu wymogu?
Otóż zbyt długie przedłużki na widłach, mogą:

  • zsuwać się z wideł (dopuścić tym samym do upuszczenia transportowanego towaru);
  • złamać się;
  • doprowadzić do utraty stateczności przez wózek widłowy.

Czym zastąpić widły do palet?

Jakkolwiek widły do palet są bardzo użyteczne. To zdarza się, że nawet w przypadku zamontowania ich razem z przedłużkami – nie spełniają oczekiwań. W tej sytuacji z pomocą przychodzi dodatkowy osprzęt do wózków widłowych.
Osprzęt do wózków, to nic innego jak wymienne elementy, które mogą być montowane na urządzeniach zamiast wideł. Zalicza się do nich np.:

  • czerpaki;
  • chwytaki;
  • wybieraki;
  • wysięgniki;
  • czy manipulatory.

Każdy z wymienionych powyżej elementów ułatwia transportowanie ładunków innego typu niż palety – w tym także towarów sypkich. Możliwość zastąpienia wideł innym rodzajem osprzętu do wózków, jest niezwykle przydatna i wygodna, szczególnie w branży budowlanej czy rolnictwie, gdzie często spotyka się z różnymi gabarytami ładunków. Zboże, obornik czy beczki wypełnione płynem z łatwością bezpiecznie uniesie i przetransportuje wózek widłowy wyposażony w odpowiedni osprzęt. Tak samo gruz, ziemię lub nietypowe, dużych rozmiarów konstrukcje na placach budowy.

osprzet-do-wozkow-widlowych

Nieco więcej o widłach do palet

Jeżeli chcesz zdobyć jeszcze więcej informacji na temat wideł do palet, interesuje Cię:

  • w jakich urządzeniach można montować te elementy,
  • jak obliczyć udźwig wideł dla konkretnego modelu urządzenia;
  • co oznaczają oznaczenia na powierzchni wideł i jak je odczytywać;
  • jakie są przepisy dotyczące wideł do palet;
  • czy jak powinno się kontrolować stan techniczny tych elementów;

w sieci znajdziesz znaczna ilość artykułów na ten temat. My polecamy teksty „Widły do palet – poznaj najważniejsze informacje na ich temat” (znajdziesz go tu) oraz „Widły do wózków widłowych – na co zwracać uwagę przy ich wyborze?” (dostępny tutaj). Warto korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy, a w razie wątpliwości o pomoc w wyborze i zakupie wideł poprosić konserwatora wózka widłowego lub serwis zajmujący się prawidłowym stanem technicznym urządzenia.

Podsumowanie

Istnieją różne rodzaje i długości wideł do palet. Przed zakupem warto dokładnie obliczyć ich udźwig oraz wybrać elementy dobrej jakości, które będą bardziej wytrzymałe i solidne. Odpowiednia jakość wideł do palet to bezpieczna obsługa ładunków i większa odporność na uszkodzenia. Dobrej jakości widły do palet możesz zamówić np. tutaj.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments