Strona główna Aktualności Z miasta W regionie rosną ceny śmieci. Szanse na utrzymanie stawek są zerowe

W regionie rosną ceny śmieci. Szanse na utrzymanie stawek są zerowe

12
Wydaje się pewne, że od przyszłego roku znacząco wzrosną opłaty za odbiór śmieci. Pytanie brzmi, jak znacząco. Za kilka miesięcy nastąpi koniec umowy, jaką pabianicki magistrat ma na tę usługę z firmą Eko Region. Urzędnicy ogłosili właśnie przetarg na wywóz odpadów. 

Kolejną umowę miasto planuje zawrzeć na lata 2020 – 2021. Czas pokaże, jakiej kwoty zażądają potencjalni oferenci, jednak patrząc na to, co dzieje się w okolicznych gminach, prawdopodobieństwo utrzymania obecnych stawek w zasadzie równa się zeru. Teraz wynoszą one 9 zł miesięcznie za osobę w przypadku segregowania odpadów oraz 18 zł, jeżeli wszystkie wrzuca się do jednego kosza. Ile będziemy płacić?

Pracownicy wydziału ochrony środowiska nie chcą mówić nawet o przypuszczalnych stawkach.

– Do połowy lipca czekamy na oferty. Dopiero po ich otwarciu zobaczymy, jakie kwoty się w nich znajdą – stwierdza naczelnik Agnieszka Pietrowska. – Umowa, którą teraz mamy, obowiązująca od kwietnia 2017 roku, wygaśnie w grudniu.

Podwyżki odczują wkrótce nasi sąsiedzi. Drastyczna dotknie w lipcu mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego. Za śmieci segregowane będzie to płacić 19,50 zł zamiast obowiązujących 12,80 zł, a ci, którzy tego nie robią zapłacą 24,50 zł, podczas gdy teraz jest 17,50 zł (szerzej pisaliśmy o tym TUTAJ).

W Konstantynowie Łódzkim wywozem odpadów nie zajmuje się wprawdzie Eko Region, ale ta firma również winduje ceny, czego przykładem jest gmina Bełchatów. Jej mieszkańcy od drugiego półrocza będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni, bo w porównaniu z obecnymi nastąpi wyraźny skok – o prawie 80%. Nowa stawka za odbiór śmieci segregowanych (w skali miesiąca za jedną osobę) została ustalona na poziomie 17,76 zł.

Koszty wywozu odpadów są również problemem dla władz gminy Lutomiersk, gdzie pod koniec maja została otworzona jedyna oferta, jaka wpłynęła w dotyczącym tego tematu przetargu. W budżecie zabezpieczono na ten cel 1 mln 149 tys. 746 zł. Oczekiwania finansowe firmy ze Rzgowa są znacznie większe, bo w wysokości 2 mln 425 tys. 572 zł.

Możliwy jest też najczarniejszy scenariusz, czyli stawka powyżej 20 złotych za odpady segregowane. Tak jest w Aleksandrowie Łódzkim. Mieszkańcy płacą 20,90 zł miesięcznie za osobę.

REKLAMA
Poprzedni artykułZamiast ulic gruntowych są asfaltowe
Następny artykułPijany emeryt za kółkiem. Uszkodził dwa samochody
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Proponuję uchwalić
Ze śmieci z gospodarstw domowych
sa śmieciami mocno zróżnicowanymi
i połączonymi z różnych substancji .
Wobec czego, nie jest możliwa
ich pełna segregacja.
I proponuję uznać je do tej samej grupy
jak śmieci cmentarne
Których segregowane ze wzgledow technicznych jest nie możliwe .
Wtedy wszyscy mieszkańcy
będą mieli niższą stawke za wywóz śmieci .
I będą rowno traktowani.

Skończyła sie taryfa ulgowa dla firmy
Kiedy rozruch był sfinansowany z dotacji UE .

To efekt zmian Dobrej Zmiany w sprawie śmieci:
– liberalizacja rynku
– masowy przywóz śmieci z starej UE
– pożary składowisk
– wprowadzanie ostrych przepisów z gigantycznymi kaucjami
– przeniesieni kosztów pomysłów Dobrej Zmiany na konsumentów.
A będzie jeszcze drożnej bo na rynku zostaną tylko potentaci za kapitałem liczonym w setkach mln $, i to oni będą dyktować ceny.

Dobra zmiana i 500+

To chyba UE, a nie dobra zmiana.

Dlaczego ekoregion nie jeździ hybrydami albo samymi elektrycznymi byłby bardziej eco

Ale jak to podwyżka? Przecież platforma obiecała, że nie będzie podwyżek… to wszystko wina pisu:/ przez walkę z pożarami wysypisk teraz podnieśli ceny

Wszystko w górę, ludzie się sprzedali za parę złotych. Zrobcie sobie porownanie ile poszedł socjal w górę, a ile codzienne życie.. Ciemna maso.. A to dopiero początek wzrostu cen.. Ale 500+ działa 😌

Dlatego ja nie segreguję i walę wszystko do jednego wora, w końcu płacę i wymagam! A sąsiedzi latają od puszki do puszki i przewalają śmieci, żeby było taniej, a prawda jest taka, że segregacja odbywa się w sortowni odpadów a nie w puszce! Bo nawet te po segregacji idą w to samo miejsce co niesegregowane.

rośnie to góra śmieci w okolicznych lasach! Może miasto zadba o potrzeby firm? gdzie wyrzucić elektro śmieci, budowlane odpatki, styrpoian, tonery. nikt tego nie chce!

Lepszej zmiany ciąg dalszy

Powiem dosadnie jak ktoś jest cepem to płaci za śmieci! Ja swoje sprzedaje ! Taka jest różnica miedzą mną a wami