Strona główna Aktualności W powiecie wciąż mieszka ponad 1000 uchodźców

W powiecie wciąż mieszka ponad 1000 uchodźców

7

W powiecie pabianickim mieszka oficjalnie 1067 uchodźców z Ukrainy, choć starosta szacuje, że od początku wojny w Ukrainie na naszym terenie przebywało nawet 3000 osób uciekających przed wojną.

Z danych zabranych przez urzędników wynika, że 956 uchodźców mieszka w prywatnych lokalach (u rodziny lub znajomych bądź w wynajętych mieszkaniach), natomiast 111 osób (w tym 59 dzieci) mieszka wciąż w punktach zbiorowych organizowanych przez samorządy. W Pabianicach przebywa 358 uchodźców,  w gminie Pabianice 114 osób. W Konstantynowie Łódzkim mieszka 65 uchodźców, w gminie Lutomiersk 166, w Ksawerowie 147, w Dłutowie 15, a w Dobroniu 202.

Punty zbiorowe są powoli likwidowane. 8 lipca przestał działać punkt w Porszewicach. W Konstantynowie Łódzkim na sali w OSP Srebrna przebywa obecnie 11 osób, a w Ksawerowie 5. W gminie Pabianice są trzy punkty: dwa w Piątkowisku (klub sportowy i OSP) i w Bychlewie. W sumie mieszka tu 21 uchodźców. W Pabianicach w punktach zbiorowych przy Traugutta, Poprzecznej i Dąbrowskiego przebywają 74 osoby.

Wydział Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim przyznał około 1 700 numerów PESEL, nie ma jednak informacji, ile z tych osób przebywało tymczasowo u nas.

– Szacujemy, że w powiecie pabianickim maksymalnie przebywało około 3 000 uchodźców. Wciąż staramy się organizować dla nich pomoc. Właśnie przyjechały dwie kobiety z córkami. Szukamy dla nich lokalu do zamieszkania – mówi starosta Krzysztof Habura.

Od 24 lutego do końca czerwca do Powiatowego Urzędu Pracy w sumie zgłosiło się 200 uchodźców. Wsparciem Urzędu zostało objętych 60 osób, a kolejne 38 otrzymało staże, szkolenia i prace interwencyjne. W czerwcu do PUP wpłynęło 81 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, a za pomocą systemu teleinformatycznego wpłynęły jeszcze 393 powiadomienia o zatrudnieniu obywateli Ukrainy. We współpracy Urzędu Pracy ze Szkołą Języka Polskiego „Polski Na Czasie” zorganizowano 4 edycje kursu polskiego. 50-godzinne zajęcia ukończyło 37 osób.

W Zespole Szkół nr 3 powstały dwie klasy przygotowawcze dla uchodźców. Uczyło się w nich 50 uczniów. Nie było maturzysty obywatelstwa ukraińskiego. Z naboru do szkół średnich wynika, że będzie 27 uczniów z Ukrainy. 17 osób to ósmoklasiści, a 10 po oddziale przygotowawczym.

Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach przy ul. Kazimierza 8 od marca prowadzi naukę języka polskiego. Na zajęcia w sumie zgłosiło się około 150 osób. W miarę regularnie języka uczyło się około 50 uchodźców.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Pomagajmy, dobro wraca!!!

LOL. Chyba we śnie.

Z 3000 uchodźców PESEL uprawniający m.in. do zasiłków pobrało 1700 dorosłych osób. Kursy języka polskiego ukończyło 37 – 50 osób. W ośrodkach jest 1077 osób łącznie. Urzędy nie wiedzą gdzie przebywają pozostałe osoby i ich rodziny, które otrzymały PESEL.

Za długo już tu są i za dużo pieniędzy na to idzie. Relokować i deportować. Nie jesteśmy dojną krową, czasy są ciężkie. Na terenie swojego kraju mają obozy w bezpiecznym, ogromnym regionie, na które zelenski dostaje miliardy z całego świata.

Zgadzam się . Należy natychmiast relokować sowieckich trolli pupina do moskfy. Lub na front do t72. Javeliny go znajdą

Kiedy język ukraiński będzie u nas językiem urzędowym ?

Od jutra, od 8:00.