Strona główna Aktualności Z miasta Uchwalono budżet na 2016 rok. Mamy 14 mln złotych długu

Uchwalono budżet na 2016 rok. Mamy 14 mln złotych długu

1
Głosy radnych będą wkrótce liczone elektronicznie

Prezydent może już spać spokojnie. Radni Prawa i Sprawiedliwości poparli przedstawioną przez niego uchwałę budżetową. Nie obyło się jednak bez emocji podczas obrad sesji rady miejskiej.

Przypomnijmy, że sesja budżetowa rozpoczęła się 14stycznia. Radni PiS złożyli jednak wniosek o przerwanie obrad. Powodem miały być zmiany w harmonogramie remontów drogowych dokonanych przez prezydenta bez wiedzy radnych z klubu PiS.

Dziś (25 stycznia) wznowiono obrady. Po wystąpieniu radnej Bożenny Kozłowskiej z PiS (WIĘCEJ), można było przypuszczać, że PiS w dalszym ciągu nie poprze przedłożonego budżetu. Okazało się jednak, że wszyscy zagłosowali „za”.

– Nasz klub nigdy nie był przeciwko budżetowi, żadna taka deklaracja nie padła. Przerwa, o którą wnioskowaliśmy, pozwoliła nam na doprecyzowanie budżetu z Panem prezydentem, który przychylił się do naszego wniosku, choć nie wszystkie nasze pomysły na inwestycje zostały w nim zapisane – tłumaczy radny Rafał Madaj, rzecznik klubu.

Dochody budżetu miasta zaplanowano w wysokości 180 mln 961 tys. zł. Wydatki  w wysokości 181 mln 804 tys. zł. Dochody i wydatki bieżące równoważą się  –  wynoszą 175 mln 509 tys. zł. Różnica między dochodami a wydatkami majątkowymi w kwocie 842 tys. pokryta będzie z wolnych środków budżetowych, które pozostały na rachunku bankowym na koniec ubiegłego roku.

Wpływy z podatków i opłat zostały zaplanowane na poziomie roku 2015. Planowane dochody majątkowe, ze sprzedaży nieruchomości to 4 mln 120 tys. zł.

Najwięcej, bo 38 proc. wydatków budżetu stanowi utrzymanie oświaty – 61 mln 878 tys. zł (w tym podstawówki 23 mln zł, przedszkola 16,8 mln, gimnazja 10,8 mln zł). 842 818 zł przeznaczonych będzie na realizację zadań wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Obciążenie z tytułu spłaty zobowiązań po zlikwidowanym SP ZOZ-ie wyniesie 7 mln 791 tys. zł. W budżecie utworzono niezbędne rezerwy w kwocie 693 510 zł, w tym rezerwę ogólną 181 810 zł i rezerwę kryzysową 511 700 zł. Łączna kwota długu miasta na koniec 2016 roku planowana jest na 14 305 406 zł. Wskaźnik zadłużenia wyniesie 7,91 proc.

Zadłużenie to oczywiście w głównej mierze pozostałość po zobowiązaniach wobec wierzycieli szpitala. Przypomnijmy, że miasto przystępując do tzw. plany B. miało zadłużenie na poziomie 100 mln złotych. Z rządowych pieniędzy dostaliśmy tylko niewiele ponad 31 mln złotych.

– Ten budżet to nie są cyfry, to są ludzie. Po jednej stronie ci, którzy go przygotowywali i pod drugiej stronie odbiorcy, którzy będą z niego korzystali. Niezależnie od tego co się wydarzy w Warszawie, jakie będą ustawy, to my żyjemy w tym mieście i naszym zadaniem jest dbanie o to miasto. I od kilku tygodni guzik mnie interesuje co się dzieje w Warszawie. Mamy tak dużo pracy tutaj, że polityka sejmowa mnie nie interesuje i może dobrze by było, gdyby wszystkich nas na jakiś czas przestała interesować – mówił Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic.

 

 

REKLAMA
Poprzedni artykułRozłam w klubie radnych PiS. Doszło do ostrej wymiany zdań (WIDEO)
Następny artykułNiespodziewana porażka na koniec
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

najlepiej zapytać przewodniczącego RM, jakie było stanowisko klubu PiS w niedzielę przed sesją