Strona główna Styl życia Trawa syntetyczna – czy to idealna nawierzchnia na boisko?

Trawa syntetyczna – czy to idealna nawierzchnia na boisko?

0

Piłkarska murawa wymaga ciągłej pielęgnacji, by była równa, gęsta i zielona. Do przygotowania wysokiej klasy boiska konieczna jest ciężka praca, zaangażowanie, poświęcony czas oraz spore środki pieniężne. Alternatywą dla naturalnej nawierzchni jest trawa syntetyczna. Co warto o niej wiedzieć?

Boisko z trawy syntetycznej określane jest często mianem „sztucznego”. To powłoka wykonana ze specjalnego tworzywa, przystosowanego do uprawiania sportu – tenisa, piłki nożnej lub innych dyscyplin.

Dlaczego trawa syntetyczna to świetny wybór?

Przede wszystkim trawa syntetyczna nie jest tak wymagająca. Oznacza to, że nie potrzebuje specjalnego nawodnienia, przycinania, wyrównywania. Jest również bardziej odporna na działanie atmosferycznych czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg czy wygenerowane przez słońce promienie ultrafioletowe.

Jeśli tylko ma dobrą jakość, cechuje się wyższą odpornością od naturalnej murawy. Wytrzymuje intensywne użytkowanie i pozwala na bezpieczną grę. Choć do odpowiedniej eksploatacji niezbędne są pewne procesy konserwacyjne (uzupełnianie granulatu, kontrola jakości), to jednak nie są one tak angażujące jak w przypadku naturalnej trawy.

Jak instalowana jest trawa syntetyczna?

Na początku konieczne jest niekiedy wyłożenie specjalnego podkładu, który amortyzuje ewentualny upadek zawodnika i oddziela wierzchnią część murawy od ziemi – tak, by wyrównać boisko. Następnie firmy montujące przystępują do instalacji właściwej murawy.

Syntetyczny rodzaj trawy występuje w rolkach. Kładzie się ją tak, aby kolejne pasy były układane w tym samym kierunku – w ten sposób otrzymamy jednolity odcień całego boiska. Pod rolką umieszczona jest specjalna taśma mocująca, która stabilizuje jej położenie. Należy pamiętać, aby przed ułożeniem rolek dokładnie wymierzyć boisko – w ten sposób dostosujemy rozmiar rolek do faktycznego zapotrzebowania.

Czy jest lepsza od nawierzchni naturalnej?

Nawierzchnia naturalna jest częściej używana w profesjonalnych rozgrywkach sportowych, przede wszystkim piłkarskich. Futbolowe federacje szybciej dopuszczają spotkania na trawie naturalnej niż sztucznej. Dotyczy to jednak wyższych, profesjonalnych lig. W przypadku niższych klas rozgrywkowych czy innych dyscyplin (np. takich jak tenis), dużo efektywniej sprawdzi się trawa syntetyczna.

Ten rodzaj nawierzchni będzie bardziej wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne i użytkowanie. Sprawdzi się w przypadku treningu młodzieży, amatorskiego wykorzystania czy zabawy. Jeżeli więc nie chcesz wykorzystywać swojego placu jak profesjonalnego boiska – postaw na murawę syntetyczną.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że nawierzchnia naturalna bardziej kojarzy się ze sportem, ale wymaga bardziej zaawansowanej pielęgnacji oraz nakładów finansowych. Z kolei do amatorskiego uprawiania sportu zdecydowanie korzystniejsza będzie trawa syntetyczna, którą z łatwością położysz i zakonserwujesz samodzielnie.

Sprawdź ofertę firmy AlpinkaSport

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments