Strona główna Aktualności Komunikacja „Szwagier zbudowałby za połowę”, czyli szczegóły inwestycji na Bugaju

„Szwagier zbudowałby za połowę”, czyli szczegóły inwestycji na Bugaju

60
1 108 845 złotych – tyle kosztowała przebudowa krańcówki na ul. Waltera Jankego. Dla wielu osób kwota ta jest mocno zawyżona, a niektórzy komentujący sugerują, że doszło nawet do malwersacji finansowej.

– Trochę dziwi mnie ta cena tzn. wybudowanie domku 64 m za ponad milion. Nawet z projektem i ogarnięciem terenu to sporo – tak brzmiał jeden z komentarzy pod tekstem o zakończeniu prac.
Tymczasem wspomniany „domek” to tylko część poniesionych kosztów. W formularzu ofertowym na etapie przetargu, wyodrębniono wybrane elementy zamówienia, które wykonawca (wyłoniony dopiero w drugim przetargu) do oferty skalkulował następująco:

  • opracowanie dokumentacji projektowej – 36.900,00 zł,
  • przebudowa nawierzchni drogowej – 413.895,00 zł,
  • budowa budynku dworca – 378.840,00 zł,
  • budowa chodników  – 55.350,00 zł,
  • zagospodarowanie terenu – 92.250,00 zł,
  • przebudowa infrastruktury technicznej – 131.610,00 zł.

Jak widać na kosztorysie postawienie budynku kosztowało blisko 400 tysięcy złotych. To i tak dużo jak na taki metraż. Ale…

– To budynek użyteczności publicznej, spełniający szereg rygorystycznych wymogów. Wyposażony jest w wiele nowoczesnych instalacji, takich jak monitoring wizyjny połączony z siedzibą Straży Miejskiej, system sygnalizacji włamania i napadu, systemy pożarowe, oświetlenie awaryjne. To instalacje, których statystyczny „Kowalski” nie montuje u siebie w domu. Zastosowano ekologiczne ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła i rekuperacji. Od strony ulicy Waltera Jankego ściana wykonana jest w formie fasady wentylowanej, obłożona płytami elewacyjnymi – wylicza Marcin Chmielewski, naczelnik wydziału infrastruktury technicznej i komunikacji.

Kosztorys wskazuje, że najdroższa była przebudowa infrastruktury drogowej. Zmodernizowano 955 m² jezdni, w tym 539 m² wykonano w nawierzchni betonowej (na wysokości przystanków dla wsiadających i wysiadających), zaś kolejnych 416 m² – w nawierzchni asfaltowej.

– Nawierzchnia betonowa jest wprawdzie droższa od tradycyjnej bitumicznej, ale trwałość wykonanych prac była nadrzędnym celem realizowanej inwestycji, a trwałość nawierzchni betonowych jest nawet 3 razy większa niż asfaltowych, zwłaszcza w miejscach narażonych na częste ruszanie i hamowanie autobusów przy przystankach. Przełoży się to na wydłużony okres pomiędzy remontami. Prace obejmowały nie tylko wymianę samej
nawierzchni, ale także oczywiście wykonanie odpowiednich warstw konstrukcyjnych wraz z wymianą krawężników oraz oznakowanie pionowe i poziome – dodaje naczelnik.

Dla porównania, budowa krańcówki na ulicy Podmiejskiej kosztowała 3,3 mln złotych.

Obie inwwstycje w 85% zostały dofinansowane ze środków unijnych.

REKLAMA
Poprzedni artykułMariusz Bałaziński z kolejnym sukcesem
Następny artykuł„Sylwestrowy test” przed nowymi obostrzeniami i kwarantanną narodową
Subskrybuj
Powiadom o
60 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Masakra jawny przekręt, klepnąłem sobie w allegro tą sume (1.000.000) za którą został wyremontowany ten obiekt i wyskoczył np. ” Dom, Łódź, Górna, 276 m², Pow. działki: 752.00 m², Pokoje: 7, itd „, kto by chciał się zamienić ?!….

Last edited 2 lat temu by andre

Jeżeli jawny przekręt to masz prawny obowiązek poinformować odpowiednie organy. Milion PLN za dom o powierzchni 276m na działce 752m to jest kpina, na tej działce nawet miejsca dla psa niema nie mówiąc o miejscu dla dzieci nie dziwię się że ktoś chce sprzedać, pewnie szwagier projektował.

Last edited 2 lat temu by Aerospace

Nie chce robić reklamy, ale zostałem wywołany do tablicy, więc kopiuj ( Dom, Łódź, Górna, 276 m² ) – wklej ( na allegro),…i podtrzymuje co napisałem, kto by chciał się zamienić na tą „nore ” ? ….

Żeby można było się na cokolwiek zamienić trzeba wpierw posiadać nieruchomość za milion PLN. Jeżeli już wolałbym wynajmować ten dworzec, krańcówkę, miastu i na tym jechać niezłą kasę.

Świetny tytuł, gratuluje. Tak właśnie jest u mądralińskich. Śzwagier mi wybuduje, ciocia Wandzia wyleczy to po co lekarz. A wujek Kazik da poradę prawną
Na forum budowlabym pełno jest takich mądrych, którym szwagier postawo dom za pół ceny. A poźniej płacz.
Polak zna się na wszystkim czyli na niczym

Ta firma co budowała ten kurnik to czym się zajmuje ? Czasem nie stawia właśnie domów zwykłym ludziom ? Cena to jakaś kpina.

No właśnie tym komentarzem pokazałeś, że nie znasz się na cenach. Nawet cena za dokumentację jest zawyżona. Taką kwotę za opracowanie dokumentacji projektowej to ja płacę za firmę, a nie za mały budynek. Nie od dziś wiadomo, że przetargi są ustawiane i zawyżane kwoty.

I dlatego miasto nie dostaje więcej dofinansowań, bo za wszystko przepłaca.

Nie dlatego że przepłaca. Tylko dlatego że PiSiory dają swoim. Spójrz na dofinansowania w skali kraju do kogo trafiły.

Na każdej inwestycji w Pabianicach robią wały. Najprostszy przykład. Ogrodzenie które się przewróciło na włókniarzu. Kilka metrów ogrodzenia postawione za 36 tys. Dla porównania w tym okresie za lepszej klasy ogrodzenie 88zl za mb. Oczywiście w cenie robocizna. Gdzie reszta? Akurat traf chciał że wtedy sam potrzebowałem postawić siatkę. Niestety są to malwersacje dobrze ukryte, dlatego za dużo zrobić się nie da.

Czy na powaznie porównuje Pan ogrodzenie z siatki z murowanym 🤔😂

W tym miejscu jest ogrodzenie z podmorowką. Jak nie znasz tematu to się nie wypowiadaj.

Co to jest podmorowka ?

433 PLN za metr kwadratowy nawierzchni drogowej …

A metr bieżący trzypasmowej autostrady 35-45 tysięcy. I co to zmienia?

I to jest dopiero zastanawiające …

Czyli wał goni wał

dlaczego siebie gonisz?

Panie Przemku, jaki metr? I gdzie?

Zachęcam do zapoznania się z rynkowymi cenami wykonania takowych prac, jeśli potrafi Pan wybudować taniej to zachecam do założenia firmy

Próbowałem wycofać ten post (dotyczący autostrady), bo podana przeze mnie cena była mocno niekompletna, czego nie sprawdziłem. Niestety nie udało mi się. Rzeczywiste koszty budowy autostrady są obecnie 3-4 razy wyższe niż napisałem.

W cenę wkalkulowane są ewentualne kary czy poprawki. Jeśli takowych nie ma to zysk jest podwójny. Bo jeśli np inwestycja publiczna kosztuje 100 000 zł to realna cena bez zarobku właściciela czyli materiały pracownicy kosztują 50 000. Pozostała jwora to zarobek plus kary i poprawki….. Tak ogólnie oczywiście. Więc jeśli,, szwagier,, wybuduje ze 50 000 i trafi się opóźnienie i kara za każdy dzień 5000 to… Popłynie. Stąd te ceny…. Niestety

poprawki wliczone w inwestycje 😀 omg to ja fachowca zamawiasz to od razu placisz za poprawki przed rozpoczeciem prac chlopie poprawki to sie robi jak spartola i to na swoj koszt a nie poprawki wliczone w inwestycje KOSMOS PAIANICE do zlotej sraki wal goni wala i to jeszcze jawnie

Jaja, nooo ten Chmielewski złodziej jeden, przytulił kilkaset tysięcy na pewno w biały dzień rozbój!!!!!!!!

😀 😀

Na tym polega kontrola społeczna, ze się ludzie interesują na co są wydawane ich pieniądze! Szkoda ze tych szczegółów brakowało przy pierwszym news’ie w epainfo. Widać dla redaktorów klikalność tez jest ważna!

Czy w tym mini dworcu jest toaleta dla pasażerów? Czy moze tylko dla kierowców?

Dlaczego żaden szwagier nie startował w przetargu?

Bo ma nieudokumentowane roboty np powyżej kwoty 700 000 lub ich nie wykonywał….ewentuslnie popłynął wcześniej

Bo żadnej roboty nie wykonał należycie (w tym malowania u teściowej), dzięki czemu nie może pochwalić się wymaganym doświadczeniem. A teraz siedzi przy harnasiu i bazgroli głupoty w necie, jakie to świat jest niesprawiedliwy 😉

Taki pan Chmielewski mądry to może wytłumaczy po co w tej altance najdroższe marmury ?

Wyślij pismo z pytaniem do Urzędu Miasta to się dowiesz.

Ty chyba najdroższe marmury to na cmentarzu na nagrobkach widziałes

Czy nie można było postawić tego dworca przy wiatach? Już widzę jak staruszka widzi podjeżdżający autobus i zdąży dość na peron.
Jak dla mnie miasto wyrzuciło pieniądze w błoto. Taki dworzec winien być przy Mcdonalds i przywrócić dworzec PKS. Bo jakim jesteśmy miastem skoro nie mamy dworca autobusowego? Czy Prezydent zdaje sobie z tego sprawę czy tylko myśli o tramwaju i remoncie Zamkowej?

Jak sama nazwa głosi KRAŃCÓWKA jest na krańcu a nie w środku miasta

Krancowka jest dla autobusów miejskich, np. 1,2,3,5, itd.
Dworzec Autobusowy, tu jest mowa o autobusach PKS (Państwowa Komunikacja Samochodowa), dotyczy połączeń między miastami, np. Pabianice – Warszawa. Fakt, całe lata na taki dworzec czekali mieszkańcy. Dziś już nikt nie śmie nawet marzyć. Jak myśmy zdziadzieli, schamieli. Jak nam się nie chce.
Mam pomysł!, z Nowym Rokiem 2021 miejmy wielkie marzenia, plany, i spełniamy je. Wymagajmy od siebie i od innych. Sprawmy, aby nasze miasto piękniało. I My razem z Nim.

Dlaczego wszelkiej maści firmy biją się o uzyskanie podobnych kontraktów od takich jednostek jak miasta,gminy powiaty ? Bo na takich zleceniach naprawdę można się nieźle ogłosić. Jednostki te zupełnie nie kontrolują kosztów takich budów. Najczęściej takie roboty dostają znajomi,rodzina lub wcześniej, ,sprawdzona,, firma której wierzy sie na ,,słowo,,. Przykĺad parkig przy cmentarzu zagrażajacy bezpieczenstwu a jednak zaocznie dopuszczony do urzytkowania. Zapĺacono, zapĺacono. Opłacało się.

prof_klos
 19 grudnia 2020 11:34

Jaja, nooo ten Chmielewski złodziej jeden, przytulił kilkaset tysięcy na pewno w biały dzień rozbój!!!!!!!!
😀   😀

8

 Odpowiedz

Ja się biłem, z tym złodziejem jednym, przebrzydłym, o! Taki pojedynek był na kije!

Alem przegrał… 🙁

Ludzie, ogarnijcie. Takie są stawki na zamówieniach publicznych. To reguluje rynek. Rynek to my.

Pozdrawiam przedświątecznie!

Cieszy mnie, że miasto zdecydowało się na droższą, aczkolwiek solidna robotę. Brawo, w dłuższej perspektywie to się po prostu opłaca.

Jakie to jest kurde brzydkie. Znowu żółć i niebieściasty. Jedna kanciapa jak kiosk ruchu , druga jak blaszaki na rynku. Czy w XXI w. nie można za taka kasę czegoś lepszego zaprojektować. Jak chcieliście zaznaczyć, że to przystanek w Pabianicach (no ale to chyba oczywiste), to wystarczyło godło miasta na ścianie umieścić. Projekt rodem z PRLu. Następny koszmarek architektoniczny. Trzeba było ogłosić konkurs dla młodych architektów i dać pod głosowanie Panianiczanom.

Popieram w całej rozciągłości…

Jak świat światem pieniądze publiczne są wyrzucane w błoto, generalnie firmy zawsze są zbratowane i tyle w temacie

Szwagier … znaczy brat to kierownikiem w PCM został… Rodzina na swoim

To ten Walter Janke to szwagier tego co to budował? Bo już się pogubilem

My ze szwagrem…

To dlaczego szwagier nie złożył oferty w przetargu………..

Bo nie spełniałby warunków przetargu………….. ? Np. za mały kapitał firmy

Last edited 2 lat temu by Mihał

Jest poczekalnia, czyli będzie dworzec PKS? W drugim końcu Pabianic od PKP? Do tego to zmierza. Pozzrdawiam

To budynek użyteczności publicznej a więc publiczna kasa której nikt nie szanuje i nie pilnuje a wręcz stara się jak najwięcej z niej wydoić kontrakt na takie inwestycje to dla każdej firmy rodzynek na torcie i tym tortem z tym rodzynkiem dzielą się wszyscy biorący w tym udział.gdyby każdy obywatel miał dostęp do wglądu prywatnych kont tych osób to zrozumiałby czemu taka inwestycja jest tak droga.

Wykonawca ma podwykonawcę a ten kolejnego i jeszcze z dwóch innych a każdy dostaje pieniądze.
Ten ostatni wykonuje prace za połowę ceny inwestycji.

A wiecie co jest najlepsze? Możecie tu sobie płakać, narzekać i minusować. Budynek wybudowany i stoi a wy szare ludziki nic nie zrobicie. A to kolor nie ten, a to najdroższe marmury, a to położenie nie to. Architekci od siedmiu boleści. Nie podoba się, nie korzystaj. Czy jeden z drugim nosisz kurtkę która ci się nie podoba? Czy jesz kiełbasę, której nie lubisz? Niedługo ten artykuł zniknie a wy malkontenci w poczuciu obywatelskiego obowiązku będziecie płakać pod następnym artykułem. Czytelnik ,,adnre,, ,,eobywatel,, ,,Jolanta,, i inni. No proszę przyznajcie się, co zrobiliście, aby budynek powstał tani, ładny i wam pasujący? A… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by StopIdiotom

Tu nie chodzi że się komuś podoba lub nie. Tylko ile to kosztowało.
To za nasze (Twoje) pieniądze jest budowane a ile osób po drodze się na tym bogaci.
Poza tym istnieje wolność słowa i każdy pisze to, co o tym myśli.

Od kontroli i wydatków powinien być zleceniodawca i w jego interesie powinno być wydać jak najmniej…. A tak nie jest. Jak się chce wziąść w banku kredyt na budowę to bank ma widełki ile kosztuje mkw bo są tam osoby kompetentne które wiedzą. I nawet zakładając plus minus 20% nikt nie narzeka. A nie różnice 100 czy 200%.

I tu się mylisz. Każdy ma na to wpływ podczas kolejnych wyborów. Teraz jest na to czas, aby pokazać co władza obecna robi źle. Zarówno lokalnie jak i globalnie. I później to my ocenimy i docenimy podczas głosowania.

Tą poczekalnię faktycznie należało zbudować bliżej wiat. Poza tym gdzie jest biletomat który powinien zostać postawiony? Przecież przy SDH Trzy korony jest jeden a po drugiej stronie ulicy drugi. To raptem kilkanaście metrów od siebie. Po co postawiono tak blisko dwa biletomaty? Można było jeden z nich przenieść na krańcówkę Waltera Jankego by po zamknięciu punktu sprzedaży biletów i w dni wolne od pracy. Przecież ten punkty sprzedaży kiedyś często był nieczynny a jak był czynny to krótko bo do 14:45 albo 14:15. W dodatku w pobliżu tego punktu sprzedaży biletów mieszka duża liczba potencjalnych klientów czyli pasażerów.

Kibel przy rynku ul. Południowa za ponad 300 tyś i stoi w stanie surowym. Teraz kurnik za ponad 1 mln. Tylko przyklasnąć naszej władzy !!!

Panowie znawcy kosztorysów i robót budowlanych. Liczymy na Was. Załóżcie spółdzielnię i wybudujcie nam kompleks szkolno-przedszkolny na Zatorzu. Tak za pół ceny określonej w kosztorysie. Miasto, a zwłaszcza Zatorze będzie Wam wdzięczne.

Fucha nie z tej ziemi,…umawiam się z klientem na położenie gresu za m 2, a następnie się podwyższam ( np. o połowe ), bo może płytka pęknąć, klej nie trzymać, fuga nierówna, itd,….tylko prywatnie to nie przejdzie, a miasto można orżnąć 🙂 …

Last edited 2 lat temu by andre