Strona główna Aktualności Z miasta Świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości (ZDJĘCIA)

Świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości (ZDJĘCIA)

3

Kilkaset osób wzięło udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości przed pomnikiem Legionisty.

Tradycyjnie obchody rozpoczęła msza w kościele św. Mateusza. Później uroczystości przeniosły się na plac przed pomnikiem Legionisty. Strażnicy miejscy podczas odegranego przez orkiestrę dętą hymnu państwowego wciągnęli flagę Polski na maszt. Odczytany został apel poległych, a swoje przemówienia wygłosili samorządowcy.

W tym roku pogoda dopisała, dlatego na uroczystości było kilkaset osób. O frekwencji zadecydowały też zapewne tegoroczne wybory samorządowe, bo w delegacjach składających kwiaty przed pomnikiem odmeldowali się prawie wszyscy kandydaci na prezydenta Pabianic. Zabrakło jedynie Ryszarda Tkacza. Natomiast Marian Koczur nie składał kwiatów jako radny miejski czy też członek Solidarnej Polski, ale jako przedstawiciel… komitetu wyborczego.

Z Dobronia o godz. 10.00 wyruszyła Sztafeta Niepodległości. Uczestnicy przebiegli blisko 10 kilometrów. Byli eskortowani przez policję.

REKLAMA
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

we mszy świętej uczestniczyła chyba cała starówa i centrum, proponuje jeszcze głośniej księże proboszczu

Polska odzyskała niepodległość 7 października 1918 roku
11 listopada rada regencyjna przekazała tylko władzę nad wojskiem brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.

Chcąc być niezwykle skrupulatnym popełnia Pan niestety błąd. Owszem 7 października 1918 roku Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość ale problem w tym, że jej władzę zwierzchnią mało kto uznawał. Nie przekładało się to też na uznanie Państwa Polskiego jako niepodległego na arenie międzynarodowej, gdyż Rada była organem powołanym przez Niemców i Austriaków, a nie Entente. Nieokreślone jest też terytorium na jakim Rada ogłosiła swój akt. W domyśle to teren dawnej Kongresówki i prawdopodobnie Galicji, tyle, że politycy galicyjscy Rady nie uznali, tworząc pod koniec października własną Polską Komisję Likwidacyjną. 11 listopada to oczywiście także data umowna, ale różniąca się od 7… Czytaj więcej »